Maitse-oliiviõli rosmariiniga

Vaja läheb:

  • 250ml extra virgin oliiviõli
  • 2 -3 oksakest  rosmariini

Kirjeldus

ROSMARIINI AROOMÕLI VALMISTAMISEKS VAJAD:

  • 250ml ekstra neitsi oliiviõli
  • 2 -3 oksakest  rosmariini

Pese ja kuivata rosmariin. Kata õliga. Kui mõni oksake õli peale valamisel pinnale tõuseb, suru see kuiva ja puhta kahvliga põhja tagasi. Lase enne kasutamist seista pimedas  3 – 4 nädalat.

Juurde sobib lisada ka loorberilehte, piprateri, teisi maitsetaimi, sidrunikoort. Sobib kikerhernestega, oaroogadega, suppidega, lihaga, pastaga.

Aroomõli sobib viimaseks lihviks mistahes toidule, kinkides uusi maitse-elamusi. Ta ilmestab peo- või õhtusöögilauda ning sobib orginaalseks kingituseks. Vaid paar tilka annab suurepärase ja intensiivse maitse. Õli tegemiseks on vaja varuda aega, sest aroom-õli peab pimedas 1-2 kuud “tõmbama”.

AROOMIÕLI VALMISTAMISE REEGLID

  • Aroomõlid tuleb valmistada 1-2 kuud enne kasutamist, et maitsetaim annaks edasi oma aroomi ja maitse.
  • Taimed, mida kasutate peavad olema värskelt korjatud, pestud ja kuivatatud, ilma defektideta.
  • Kuivatamiseks saab kasutada näiteks spetsiaalset kuivatit, päikest või praeahju. Taimeoksad võite ka kuivatada rätikuga ja jätta sooja kohta seisma 5 tunniks.
  • Sidrun ja apelsin peavad olema mahepõllundusest ( sest kasutatakse kooreosa).
  • Küüslauk võiks olla kuivatatud ja viilutatud.
  • Värskel küüslaugul tuleb eemaldada roheline iduosa ( mis annaks liiga tugeva maitse).  Lisaks tuleb värske küüslauk enne kasutamist korraks läbi keeta vee ja äädika 1:1-le segus( et vältida botuliinipisiku teket).
  • Purk, kuhu õli panete, peab olema pestud ja steriliseeritud. Kasuta väikseid purke (200-300ml) ja keeda neid 10 minutit enne kasutamist.
  • Valmis segu pannakse pimedasse ja jahedasse kohta. Seal ta seisab 2 nädalat kuni 2 kuud. Mida kauem õli seisab, seda tugevam on maitse. Peale seismist võite õli filtreerida aga ka kasutada koos taimedega mis seal sees on.
  • Kodus tehtud aroomõlid võiks teha väikestesse anumatesse ja tarvitada ära suve jooksul. 
  • Peale avamist hoida kuivas ja jahedas, võib hoida ka külmikus ( kuid nii külmas oliiviõli väärtus väheneb ja õli muutub paksuks).

Reeglite mittejärgimisel võivad taimedest koostisosad hallitama minnaSel juhul peate õli ära viskama. Kõige suurem oht on botulismipisiku teke ( bakter, mille spoorid võivad areneda mittenõuetekohaselt valmistatud õlihoidistes). Sellepärast tulebki terved küüslauguküüned enne äädikalahuses läbi keeta. Trühvlid ja seened peavad olema põhjalikult pestud, neid ei kasutata tervelt vaid viilutatult, ideaalis ka kuivatatult.

Botuliinipisiku tekkevõimaluse minimiseerib kuivade taimede kasutamine, samuti nende 1:1-le valmistatud vee-äädikalahuses keetmine, puhtad käed, steriliseeritud töövahendid. Ära kasuta õli, kui taimele on tekkinud hallitus või mädakoht, kui korgi juurde tekib rooste, kui taimed kerkivad õli seest üles või õli mullitab. Valmis aroomõli tarvita ära paari kuu jooksul. Säilita seda kuivas, pimedas ja jahedas kohas aga mitte külmikus.

Aroomõlisid saab ka osta. Aroomõli on gurmaanidele mõeldud toode, see ei ole laiatarbekaup. Seega ei valmista aroomõlisid masstootmisega tegelevad ettevõtted. Need on alati tehtud väiketootjate poolt, parimast toorainest ja nende valmistamisel on ranged hügieeni ja tooraine töötlemise reeglid.

Bio sertifikaadiga maitseõlides kasutatakse extra virgin bio oliiviõli. Iga taim mida on kasutatud, peab omakorda olema mahetunnistusega. Mõnikord leitakse kompromiss ja kasutatakse bio oliiviõli ja ilma sertifikaadita maitsetaimi ( siis tootel ei ole bio sertifikaati pudelil). Selle valiku põhjustab fakt, et maitsetaimede sertifitseerimine on väiketootjale kulukas ja ebamõistlik.  Aroom oliiviõli kingib Teile tõelise maitse-elamuse, seda kulub vähe ja ta säilib kaua.

Kirjuta oma arvamus retsepti kohta.