Munakoorepulber kaltsiumiallikana

VAJA LÄHEB:

  • mahekasvatusest pärit lindude munakoori ( kana, part, hani vms)
  • mõni tilk apelsini või sidruni essentsiõli
  • soovi korral 1 loorberileht
  • sidrunimahla

Kirjeldus

Kaltsiumipuudus ohustab kõige enam naisi, eriti peale menopausi. Hormonaalsed muutused soosivad luuhõrenemist mis võib viia osteoporoosini. Luuhõrenemise aeglustamiseks on olulised füüsiline aktiivsus, tervislik toitumine ja piisav kaltsiumirikaste toiduainete tarbimine.

NB! Kaltsiumi imendumiseks on oluline ka kaltsiumi ja magneesiumi tasakaal organismis! Loe magneesiumi tähtsusest SIIT ja SIIT

Magneesiumiõli välispidiseks kasutamiseks( vajalik kaltsiumi talletamiseks luudesse) saad osta SIIT või ise valmistada SIIT.

Lisaks magneesiumile on kaltsiumi talletamiseks luudesse oluline ka vitamiini D3 tase. Talvisel ajal võiks kaaluda D3 vitamiini juurdevõtmist toidulisandina.

MIKS MUNAKOOREPULBER?

Munakoore peamised koostisained on kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat, kaltsiumfosfaat ja 27 erinevat mikrolementi, sh raud, mangaan, väävel, tsink jne.

Üllatuslikult on munakoore koostis äärmiselt sarnane inimluude ja hammaste koostisega. Seetõttu on munakoorepulber suurepärane toidulisand.

Kui Sul on plaanis munakoorepulbrit valmistada, siis kasuta AINULT mahemunasid!

MUNA VALIMISEL PEA MEELES : esimene number munal viitab lindude pidamisviisile:
0 – mahepõllumajanduslik tootmine
1 – vabalt peetavate kanade munad
2 – õrrekanade munad
3 – puuris peetavate kanade munad

0 – Mahekanad: kanad elavad vabalt, välistingimustes, naturaalse elutsükliga, ilma kunstvalguseta. Kasutatakse mahepõllundusest pärit kanasööta. Ei kasutata munemist ja kiiremat kasvu stimuleerivaid aineid ning hormoone. Piirangud ravimite kasutamisel.

1- Vabakanad. Kasvavad vabalt välistingimustes kuid ilma mahepõllunduse meetmeteta (ei ole reegleid söödale, ravimitele jne.)

2. Õrrekanad. Kasvavad maapinnal kuid mitte välistingimustes. Sisuliselt kasvatatakse kunstvalgustusega angaarides, kitsastes tingimustes.

3. Puurikanad. Väga kitsastes puuritingimustes kasvanud kanad. Kunstvalgus, kitsad puurid suure hulga kanadega. Intensiivsed meetodid munemise kiirendamiseks, ravimid haiguste ennetamiseks ja raviks, hormoonid. Odavama hinnaga munad, kuid on tõestatud, et nad sisaldavad vähem A ja E vitamiine ning vähem oomega -3 rasvhappeid.

MUNAKOOREPULBRI VALMISTAMINE

VAJA LÄHEB:

  • mahekasvatusest pärit lindude munakoori ( kana, part, hani vms)
  • mõni tilk apelsini või sidruni essentsiõli
  • soovi korral 1 loorberileht
  • sidrunimahla

VALMISTAMINE:

KOGU PIISAV KOGUS MUNAKOORI

Pese toiduvalmistamisest üle jäänud munakoored leige veega. Seesmise kileja kesta võib alles jätta kuid parem on see eemaldada, sest sellel on spetsiifiline, paljudele ebameeldiv lõhn. Pane munakoored külmutuskotti ja hoia sügavkülmikus. Kui olete neid juba kogunud hea hulga, siis võtke nad välja ja hakake pulbrit valmistama

KEETMINE

Peale sügavkülmikust välja võtmist laske koortel tund aega toatemperatuuril seista. Seejärel keetke neid 10-15 minutit. Tõstke munakoored keeduveest välja ja nõrutage sõelal, et eemaldada võimalikult palju keeduvett.

KUIVATAMINE

Asetage munakoored ahjuplaadile mis on kaetud küpsetuspaberiga. Kuivatage koori ahjus tund aega  140 °C temperatuuril, aeg-ajalt neid ümber keerates. Peale jahtumist purustage koored puhaste kätega.

PULBRISTAMINE

Kõige paremini saab munakoored pulbriks jahvatada kohvimasinas. Igale kohvimasinatäiele võite lisada 1-2 tilka sidruni või apelsini essentsiõli. Koored on väga kõvad, seeõttu on jahvatamisprotsess pikaldane. Väldi jahvatamisel tekkiva munakooretolmu sisse hingamist – kõige parem on kasutada respiraatorit. Kohvimasinas jahvatamisel saate lõpptulemusena ühtlase kuid mitte ülipeene koorepulbri. Kui soovite seda peenemaks hõõruda, siis tuleb kasutada uhmrit.

SÄILITAMINE

Säilita munakoorepulber klaaspurgis. Paremaks säilimiseks võite lisada ühe kuivanud loorberilehe. Parim on hoida pulber pimedas ja eemal sooja-allikatest.

KASUTAMINE

Pool teelusikatäit päevas. Päevane annus on soovitatav jagada pooleks, kahe toidukorra peale. Pulbri võib segada natukese veega ja juua. Igaljuhul on pulber hammaste all veidi pragisev.

NN “MUNAKOORE-KALTSIUMTSITRAADI” VALMISTAMINE

Kui teid häiriv hammaste all krigisev tunne munakoorepulbri söömisel, siis valmistage endale “kaltsiumtsitraat”. Seda on tunduvalt meeldivam manustada kui puhast koorepulbrit.

MUNAKOORE-TSITRAADI TEGEMISEKS LÄHEB VAJA:
1/2 teelusikatäit juba valmis munakoorepulbrit
sidrunimahla ( umbes veerand klaasi või poole sidruni mahl)

VALMISTAMINE:
Pane munakoorepulber ( päevane annus) tassi sisse ja lisa sidrunimahl. Sidrunimahl hakkab kohe pulbrit sulatama ning vahutama. Segage ruttu ja pange segu kaetud kaanega anumas külmikusse seisma. Täielikuks munakoorepulbri sulamiseks läheb 6-8 tundi. Valmistage igal õhtul uus segu järgnevaks päevaks. Jagage segu kaheks ja jooge koos natukese veega kahe toidukorra ajal.

1/2 teelusikatäit munakoorepulbrit annab umbes 500mg kaltsiumit. Suuremate annuste kasutamisel soovitame konsulteerida arstiga.

Allikad: http://www.lareginadelsapone.com

 

 

Kirjuta oma arvamus retsepti kohta.


 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga