Kui teil on olnud õnne sattuda mõnda Itaalia turismitallu aasta esimestel või viimastel kuudel, siis on teile ilmselt pakutud maitsta värskelt pressitud neitsioliiviõli. Värske õli maitsmine on igivana traditsioon ja see käib lihtsalt. Ühele taldrikule viilutatakse ciabatta sai, teisele valatakse värsket oliiviõli. Võtad saia, kastad õlisse ja maitsed… Samal ajal, kui õli pakkuja vaatab sind pingsalt, oodates imetlushüüdeid ja tunnustavaid žeste.
Paljud põhjamaalased ongi väga üllatunud ja imestunud. Õli on ju mõru! Lausa kipitab kurgus.
Õli pakkuja hakkab naerma, sest taaskord on tegemist naiivsete turistidega, kes oliiviõli hingeelust midagi ei tea. Puu otsas kasvav oliiv ei olegi ju sellise maitsega nagu purgioliiv, vaid on nii mõru, et toob pisarad silma. Värskelt pressitud oliiviõlis on tunda just needsamad mõrkjad ja pikantsed noodid.
Juba pärast neljakuulist seismist oliiviõli maheneb
Itaalias kasutatakse värskelt pressitud õli värsketes salatites, suppides, valmistoitudes, ciabatta saiaga ja tomatiga. Peale karnevalipidustusi, mis toimuvad veebruaris-märtsis pärast talvekülma, on õli mahenenud. Nüüd saab seda kasutada ka praadimiseks.
Mis teeb värske oliiviõli mõruks?
Mida pikantsema ja tugevama maitsega on värske õli, seda rohkem sisaldab see antioksüdante, mille sisaldus väheneb päev-päevalt koos õli maitse mahenemisega. Värske oliiviõli sisaldab antioksüdante nii palju, et tegemist on tõelise tervisetootega. Seda on näha ka õli välimusest – värske õli on sageli rohekas või tumekollane, kergelt hägune. Seistes muutub õli heledamaks ja selgemaks.
Kust värskelt pressitud oliiviõli leida?
Värskelt pressitud oliiviõli ei saa kindlasti osta suvel, sest oliivide korjamine ja pressimine toimub reeglina novembris. Detsembri keskel jõuab uus õli lettidele ja säilitab oma erilised omadused umbes kolme kuu vältel. Tavapoodidest leiab värsket õli haruharva. Kuna suur osa tarbijaid eeldab, et õige õli peab olema maheda maitsega, segavad paljud suurfirmad värske õli kokku eelmisel aastal pressitud õliga või rafineeritud oliiviõliga. Kuna kasutatakse erinevatest piirkondadest kokku ostetud oliive, on ka õli kvaliteet väga varieeruv. Igal aastal raputavad Itaaliat oliiviõli skandaalid, kus paljastatakse Itaalia värske õli sildi all müüdavate õlide tegelikke tagamaid.
Corvino oliiviõli Gentile di Chieti oliivisordist
Bio4You poodides on müügil Itaalia neitsioliiviõli päikselisest Abruzzo maakonnast. Väike Corvino perefirma, mis asub mereäärses Vasto linnakeses, kaugel saastest ja tööstusest, haldab mitmeid kohalikke maheistandusi. Istandustes kasvatatakse ühte kolmest kuulsast Abruzzo oliivisordist nimega Gentile di Chieti ehk Nostrana (tõlkes „meiepärane“).
Gentile oliivisordist pressitud õli on mõõdukalt pikantse aroomiga. Maitses on tunda rohelise mandli, artišoki ja kreekapähkli noote. Oliivid valmivad novembris, seejärel korjatakse need käsitsi ja pressitakse koheselt. Värske õli tähistatakse pudelikaelale lisatava sildiga „olio novello“. Sildid võetakse pudelitelt maha märtsi lõpus – selleks ajaks on õli mahenenud.
Kasutatud fotod:
https://pixabay.com/en/olive-oil-oil-food-carafe-1596639/
https://pixabay.com/en/olive-oil-salad-dressing-cooking-968657/bi