Riiulitele tekib aina enam toidulisandeid, üks lubab paremaid tulemusi kui teine, aga oled toidulisandite maailmas rohkem eksinud kui varem? Bio4You poodidesse saabus müüki just pandeemia ajal paljuküsitud glutatioon. Seletame lahti, millega on tegemist, kellele see sobib ning miks ta viimase kahe aastaga nii palju populaarsust kogunud on.
Mis on glutatioon?
Glutatioon on molekul, mis koosneb kolmest aminohappest – tsüsteiinist, glütsiinist ja glutamiinist. Glutatioon sisaldab ka väävlirühma, mis aitab kõik kehas olevad kahjulikud toksiinid, vabad radikaalid ja isegi raskemetallid siduda ja kehast välja viia. Viimane omadus on oluline seetõttu, et meie keskkonnas on aina enam raskemetalle, millel on väga raske toksiline mõju tervele kehale ning eriti kesknärvisüsteemile. Glutatiooni kasutakse mitmetes ainevahetuse ja biokeemilistes protsessides nagu näiteks DNA süntees, valkude süntees, prostaglandiinide süntees, amiinohapete transport ja ensüümide aktivatsioon. Seetõttu võib iga süsteem kehas olla mõjutatav glutatiooni tasemest, eriti aga immuunsüsteem, närvisüsteem, seedesüsteem ja kopsud. Glutatioonil on ka oluline roll raua ainevahetuses. Glutatiooni tootmine väheneb vananedes, stressi ja haiguste korral.
Miks on glutatioon hea?
- Nagu mainitud, on tegemist tugeva antioksüdandiga, see omakorda aitab võidelda oksüdatiivse stressiga;
- Pidurdab vabade radikaalide teket – liiga palju vabu radikaale meie organismis on kahjulik;
- Viib kehast välja kahjulikud metallid ja mõjub kui looduslik detox;
- Hoiab naha korras – aitab vähendada kortse ning nende teket, parandab naha elastsust ja ei lase tekkida pigmendilaikudel;
- Aitab olulisel määral vähendada põletikku organismis.
Kuidas tarvitada glutatiooni?
Bio4You poodides on müügil lipsoomsed glutatiooni (taimsed) kapslid. Selle aine omastamine tavalises suukaudses vormis on väga minimaalne, sest see lõhustub otsekohe maos ja maksas, enne kui see jõuab imenduda. Seetõttu on hädavajalik liposoomse vormi kasutamine suukaudse glutatiooni toidulisandi korral. Liposoomid on meie rakumembraani koostisele sarnanevad mikroskoopilised fosfolipiidsed kerad. Uue tehnoloogia abil kapseldatakse vitamiinid pisikestesse kaitsvatesse liposoomidesse, mis ei hävine meie seedekulglas ning tagavad vitamiini parema imendumise. Liposoomi sees olev aktiivaine ei lagune seedesüsteemis, vaid satub peensoolest otse vereringesse ning sealt edasi otse rakku. Glutatiooni toidulisandi puhul on oluline ka korrektne annustamine – üks kapsel klaasi veega enne (õhtu)sööki.
Uuringud
Glutatiooni ja (krooniliste) haiguste vahelisest seosest on räägitud palju. Paljudes riikides on teadlased ja arstid uurinud põhjalikumalt seoseid glutatiooni taseme ja mitmete haiguste esinemise vahel. On püstitatud hüpotees, et glutatioonil võib olla positiivne roll teatud haiguste ennetamisel.
Alzheimeri tõbi – erinevate 1998-2010 aastal tehtud uuringute põhjal [1] on glutatiooni manustamine Alzheimeri tõbe põdevate inimeste haiguskulgu ning sümptomeid muutnud paremaks. Haigus reageerib hästi antud toidulisandile, sest tegemist on võimsa antioksüdandiga, mis võitleb oksüdatiivse stressiga ja seeläbi mõjub hästi ka patsiendile. Uuringu alusel võib glutatiooni kasutamine ennetada ja/või aeglustada Alzheimeri kulgu.
Parkinsoni tõbi – on täheldatud, et glutatiooni tase on oluliselt langenud inimestel, kellel on diagnoositud Parkinsoni tõbi ja kuna Parkinsoni tõbi on otseselt seotud oksüdatiivse stressiga, siis on mitmete patsientide raviskeemi täiendatud glutatiooniga. Patsiendid käivad iganädalaselt saamas glutatioonisüste ning tablette, et püüda vähendada haiguse sümptomeid ja aeglustada selle kulgu. [2]
Covid-19 – Itaalia teadlaste uuringu alusel püstitati hüpotees, et glutatiooni defitsiit võib olla üks olulisi faktoreid SARS-CoV-2 põhjustatud kopsude oksüdatiivse kahjustuse süvenemises ja hingamisraskuste tekkimises. Seda uuringut toetab ka fakt, et enamus raskeid koroonapatsiente on vanemaealised ja selles vanuses on glutatiooni tase organismis oluliselt madalam kui nooremas eas. Muidugi vajavad need väited pikemaid uuringuid kuid itaalia teadlaste kogutud andmed viitavad võimalikule seosele covid-19 kulu ja glutatiooni taseme vahel.
PS! Jaanuarikuus on Ekolife Natura glutatioonikapslid Bio4You poodides koguni -31% soodsamad!
Külasta meie poode Tallinnas Arsenal, Foorum või Järve keskuses; Pärnus Kaubamajakas või Rakveres põhjakeskuses. Ootame sind ka Eesti suurimasse öko-veebipoodi ostlema: bio4you.eu.
__________________
Kasutatud allikad:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3277671/
[2] https://www.parkinsonsresource.org/news/articles/glutathione-treatments-for-parkinsons-disease-is-it-effective-enough/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7263077/
[4] https://parkinsonsnewstoday.com/2019/06/20/dietary-supplement-eases-parkinsons-symptoms-improves-dopamine-function-study-shows/
[5] https://www.medicalnewstoday.com/articles/323936