Guarkummi on naturaalne toidulisand, mida saadakse guariseemnetelt kestade eemaldamise teel. Seejärel jahvatatakse kestad ja sorteeritakse pulbriks, mida nimetatakse guarkummiks. Saadavat jahu kasutatakse enamasti paksendajana toiduainetööstuses, aga ka meditsiini- ja kosmeetikavaldkonnas.
Guarkummi on suurepärane abiline köögis
Igaüks, kes on katsetanud gluteenivabade küpsetistega, on ilmselt nii mõnegi retsepti koostisosades märganud guarkummi. See on seetõttu, et tavalistes küpsetistes on “liimiks” gluteen, aga gluteenivabade küpsetiste puhul nii pole. Ja siin tervitamegi tõelist küpsetiste staari guarkummi! See töötab gluteenile väga sarnaselt ja seob koostisaosad omavahel kokku.
Maisitärklisest kaheksa korda tugevama paksendava võimsusega guarkummi on gluteenivaba küpsetamise oluline osa. Seda pulbrit kasutades on oluline meeles pidada, et pigem vähem on rohkem, sest sel guarkummil on äärmiselt kõrge veeimamisvõime. See tähendab, et see võib koheselt lisada paksust, isegi kui see on lisatud külmale veele.
Kuidas guarkummi kasutada?
Erinevate toitude tekstuuri stabiliseerimiseks ja paksendamiseks kasutatavat guarkummi saab lisada kõigele alates kookospiimast ja lõpetades browniedega.
Nagu eelpool mainitud, kasutatakse guarkummi suures osas gluteenivabades küpsetistes.
Kastmete paksendamine võib alguses tunduda lihtne ülesanne. Lõppude lõpuks saab teie lemmiksupiretsepti lisada jahu ja tärklisi, nagu maisitärklis, maratanta juure jahu ja tapiokitärklist. Probleem on aga selles, et kõigil neil jahudel ja tärklistel on erinevad omadused ning teada, millist neist kasutada, võib olla keeruline. Lisaks, kui järgite madala süsivesikute sisaldusega või keto-dieeti, võib isegi supilusikatäis neid tärklisi toitude toiteväärtust drastiliselt mõjutada. Guarkummi on suurepärane asenduspaksendaja ja kuna see on maitsetu, saab seda lisada peaaegu igale retseptile. Tegelikult on guarkummil teiste paksendajate ees märkimisväärne eelis: kuumus ei mõjuta seda!
Nüüd, kui tead, et guarkummi ei vaja oma töö tegemiseks soojust, mõtled ehk, et kas ta töötab sama hästi ka külmutatud toitudega? Absoluutselt! Guarkummi lisamine külmutatud magustoitudele nagu jäätis, mahlapulgad ja smuutid, loob ühtlasema ja pehmema konsistentsi. See aitab hoida külmutatud toiduaineid jääsarnasteks plokkideks muutumast. Seda saab kasutada ka mooside valmistamisel. Täiusliku külmkapimoosi saamiseks lisage lihtsalt magusatele marjadele või värsketele puuviljadele veidi guarkummi.
Kui palju guarkummi kasutada?
Küpsised: ¼ kuni ½ tl 120 g jahu kohta
Koogid ja pannkoogid: ¾ tl 120 g jahu kohtakohta
Muffinid ja kiirleib: 1 tl 120 g jahu kohta
Leib: 1 ½ kuni 2tl 120 g jahu kohta
Pitsatainas: 1 spl tl 120 g jahu kohta
Kuumade toitude jaoks (kastmed, hautised, kuumutatud puding): 1-3 tl ühe liitri vedeliku kohta
Külmade toitude jaoks (salatikaste, jäätised, puding): 1-2 tl liitri vedeliku kohta
Mõned lihtsad retseptid
Pehme vegan šokolaadijäätis
Vaja läheb:
〰 2 purki kookospiima
〰 117 g agaavisiirupit
〰 1 tl vanilliekstrakti
〰 0.5 tl guarkummi
〰 50 g kakaopulbrit
〰 4 tilka piparmündi eeterlikku õli (vali kindlasti õli, mida võib toidus kasutada)
Valmistamine:
Sega madalal kiirusel blenderis (või köögikombainis) kookospiim, agaavisiirup ja vanilje. Jäta blender tööle ja sega sisse guarkummi. Sega juurde ka kakaopulber ja piparmündiõli.
Pane valmistatud segu õhukindlasse anumasse ja sügavkülma 24-48 tunniks. Kui soovid näiteks pähkleid, rosinaid vms juurde lisada, siis tee seda 12 tundi enne külmast välja võtmist.
Gluteenivabad küpsised šokolaaditükkidega
Vaja läheb:
〰 154 g riisijahu
〰 154 g sorgojahu
〰 0.5 tl küpsetuspulbrit
〰 2.5 tl soola
〰 1 tl guarkummi
〰 300 g toor-roosuhkrut
〰 50 g + 1 spl valget suhkrut
〰 110 g võid või küpsetusmargariini, toatemperatuuril
〰 3 muna
〰 4 tl vanilliekstrakti
〰 340 g šokolaadinööpe (chocolate chips)
Valmistamine:
Sega mikseris kokku jahud, küpsetuspulber, sool, guarkummi, mõlemad suhkrud. Lisa pehme või, sega edasi. Seejärel lisa munad ja vanilliekstrakt. Sega veel umbes minutike ja siis lisa šokolaadinööbid.
Kata ja pane segu vähemalt kaheks tunniks külma.
Soojenda ahi 160°C kraadini. Tee tainast pisikesed pallikesed ja lao need ahjuplaadile, mis on kaetud kas küpsetuspaberi või spetsiaalse silikoonmatiga. Patsuta pallikesed pisut lapikumaks enne küpsetamist.
Küpseta ca 13 minutit, kui tahad pehmemaid küpsiseid ja ca 17 minutit, kui eelistad pigem krõbedamaid.
Gluteenivabad banaani-ingveri muffinid
Vaja läheb:
〰 400 g tükeldatud banaani
〰 72 g kookosõli
〰 170 g agaavisiirupit või mett
〰 2 muna
〰 0.5 tl vanilli- või mandliekstrakti
〰 240 g gluteenivaba küpsetusjahu
〰 2 tl küpsetuspulbrit
〰 1 tl soodat
〰 1 tl guarkummi
〰 1 tl jahvatatud ingverit
〰 0.25 tl soola
Valmistamine:
Soojenda ahi 160°C kraadini. Õlita muffinivorm.
Purusta banaanid kartulitambi või kahvliga. Jäta sisse mõned tükid. Sega kookosõli, agaavisiirupi, munade ja vaniljega. Teises kausis sega ülejäänud koostisosad.
Kalla banaanisegu kuivadele koostisosadele ja sega kõik omavahel kokku.
Kalla segu muffinivormidesse (jagub umbes 10 muffini valmistamiseks) ja küpseta ca 30 minutit või kuni hambaorgiga proovides tuleb see puhtalt välja.