Jagame teiega Euroopa koroonaviiruse epitsentris olevate Itaalia arstide ja tervishoiutöötajate vastuseid olulistele küsimustele viiruse kohta ning ka soovitusi selleks, kuidas end viiruse eest kaitsta ja terveks jääda – on palju, mida saame igapäevaselt teha!
Kuidas desinfitseerida käsi ja pindasid?
Maria Triassi, hügieeni- ja sanitaarekspert Napoli Federico II haiglast kirjutab, et kõige olulisem on pesta sagedasti käsi ja vältida vahepealsel ajal oma suu, silmade ja nina puudutamist. Kätepesu peab kestma vähemalt 20 sekundit ja kui vett ja seepi pole käepärast, tuleb kasutada desinfitseerimisvahendeid, mis sisaldavad vähemalt 60% ulatuses alkoholi.
Viirus on organismist väljaspool eluvõimeline mitu päeva, kuid tema võime nakkust edasi kanda kestab paar tundi. Viirust saab elukeskkonnast elimineerida tavaliste desinfitseerimisvahenditega. Pindade desinfitseerimisel tuleb peamiselt keskenduda piirkondadele, mis võivad olla rohkem saastunud ja mida puudutavad mitmed inimesed – või kus tekib ristsaastumine- ukselingid, lauad, toolid, kaardimakse terminal, ostukäru, arvuti klaviatuur jne. Viirus võib levida ka raha kaudu- peale rahatähtedega kokkupuudet tuleb vältida näo puudutamist. Klienditeenindajad ja inimesed, kes oma töö tõttu on pidevas kontaktis teiste inimeste ja rahaga, võiksid kanda ühekordseid kummikindaid, mida võiks aeg-ajalt vahetada ning samuti desinfitseerida.
Maskide kandmist tervetele inimestele ei soovitata. Maskid on vajalikud sanitaartöötajatele, nõrga immuunsusega riskigrupile ja juba haigestunud inimestele, et vältida teiste nakatumist. Igapäevases suhtlemises tuleb vältida kontakti väliste haigustunnustega inimestega. Aevastades ja köhides tuleb suu katta küünarnuki siseküljega, et vältida käte ja ümbritseva ruumi saastumist.
Kas sage käte desinfitseerimine on mõistlik?
Itaalia ekspert Dr. Vito Fazio hoiatab agressiivsete käte desinfitseerijate kasutamise eest: koroonaviirus ei ole väliskeskkonnas väga eluvõimeline, kinnitab ekspert. Sakslaste uuring, mille põhjal arvati, et koroonaviirus püsib eluruumides ja pindadel kuni 9 päeva eluvõimelisena, ei põhine Covid-19 analüüsil, vaid varemtuntud koroonaviiruste analüüsil. Ei ole täpselt teada kui pikalt püsib uus koroonaviirus pindadel elujõulisena, kuid Dr. Fazio arvates on see aeg lühike – maksimaalselt paar tundi. Praeguste andmete põhjal on pindade kaudu nakatumise juhud väga harvad. Kõige turvalisem on pesta käsi vee ja seebiga, nende puudumisel eelistada naturaalseid kätepuhastusspreisid, mis sisaldavad vähemalt 60% alhokoli. Agressiivsete toodete sage kasutamine nõrgendab naha kaitsebarjääri ja sellega saavutatakse pigem negatiivne efekt.
Kuidas tugevdada immuunsust, et vältida koroonaviirusesse haigestumist?
Dr. Fabrizio Pregliasco Milaano Ülikoolist rõhutab, et tervislikud toitumisharjumused võivad vähendada nakatumise riski. Soovituslik on kasutada B- ja C-vitamiini ning mineraalide, nt. tsingi poolest rikkaid toiduaineid. Tuleks tarbida ohtralt juur- ja puuvilju, teravilju, riisi ja muna. Tuleks süüa tsitrusviljasid, salatit, kartulit ja brokkoli. Väga olulised on tsingi poolest rikkad toidud nagu kakao, kala, kuivatatud puuviljad ja tangained. Keha vedelikuvajaduse eest tuleb samuti hoolt kanda ning juua piisavalt vett ja taimeteesid.
Väga oluline on järgida tervislikke eluviise – suitsetamine tuleb maha jätta! Covid-19 raskete vormide puhul võib välja kujuneda ravimitele mittealluv kopsupõletik. On teada, et mittesuitsetaja reageerib ravile kiiremini ja tema taastumise võimalused on suuremad kui suitsetajal.
Oluline on kehaline aktiivsus. Kuid sellega ei tohi liialdada. Liigne füüsiline pingutus viib organismi stressi ja tema kaitsevõime väheneb. Kindel valik on mõõdukas tempos kõnd ja viibimine värskes õhus. Füüsiliste ja vaimsete pingutuste tasakaaluks tuleb kindlasti piisavalt puhata ja magada.
Toidulisandid: jah või ei ?
Üldine soovitus on, et naturaalsed ja üldtuntud toidulisandid, nagu punane päevakübar, acerola kirss, greibiseemne ekstrakt, probiootikumid, pau d´arco jne võivad olla abiks terve inimese immuunsuse tõstmisele. Toidulisandite valiku võiks läbi arutada toitumisnõustajaga. Inimesed, kes on riskigrupis, kes tarvitavad ravimeid või kellel esinevad erinevad allergiad, peaks enne toidulisandite manustamist konsulteerima arstiga.
Kui ohtlik on koroonaviirus?
Sageli võrreldakse Covid-19 viiruse ohtlikkust gripiga. See ei ole korrektne, sest riskigruppides on suremus kordades suurem. Kui me ise ei kuulu riskigruppi, siis kindlasti on seal keegi meie lähikondlastest või sõpradest. Kõik peame tegema omalt poolt võimaliku, et vältida viiruse edasikandumist. Gripp on ammutuntud haigus, mille ravi ja tagajärgedega suudavad kõik riigid hakkama saada.
Uus koroonaviirus paneb nakkuskolded meeletu koormuse alla, sest 12% haigestunutest satub reanimatsiooni ja vajab hingamisel abi. Põhja-Itaalia ühes nakkuskoldes olevas haiglas on ravil 88 patsienti, kuid 28 meditsiinitöötajast 25 on samuti haigestunud või karantiinis. Ilmselgelt ei suuda riigi tervishoiusüsteem sellisele koormusele vastu panna, kui lühikese aja jooksul tekib arvukalt taolisi nakkuskoldeid. Haigus on lähikontakti puhul väga nakkav, Itaalias avastatud ühest juhtumist sai 2 nädalaga 5000 ja nad on kõik omavahel seotud.
Kes on riskigrupis?
Riskigrupis on vanemaealised ja krooniliste haigustega (diabeet, kõrge vererõhk jne) patsiendid, samuti nõrgenenud immuunsusega inimesed. Itaalias hukkunutest olid:
- 14% vanusegrupis üle 90 aastat,
- 42,2% vanusegrupis 80-89 aastat,
- 32,4% vanuses 70-79 aastat,
- 8,4% vanuses 60-69 aastat.
Viiruse ohvritest 67% kannatas eelnevalt kolme või enama kroonilise haiguse all.
Kas viirus on muteerunud?
Itaalia spetsialisti, maailmakuulsa viroloogi Giulio Tarro sõnul erineb Itaalias leviv viirus 16% osas Hiinas levinud viirusest. Praegustel andmetel ei ole viirus muutunud ohtlikumaks. Itaalias on surmade arv igas vanusegrupis võrreldes Hiinaga väiksem. Itaalias on 4. märtsi seisuga suremus üle 80 aastaste hulgas 10,9%, Hiinas 24. veebruari seisuga 14,8%. Vanusegrupis 70-79 on suremus Itaalias 5,3% ja Hiinas 8%. Vanusegrupis 0 kuni 69 on see näitaja 0,5% Itaalias ja 1,3% Hiinas. Üldine suremus on protsentuaalselt kasvanud, Itaalias 3,5% (Hiinas 2,3%), kuid see on tingitud vanemaealiste inimeste koguarvust Itaalias.
Mida veel soovitada?
Itaalia kogemus näitab, et kuigi viirus on ohtlik peamiselt riskigruppides, on väga oluline selle leviku piiramine, et mitte seada tervishoiusüsteemi liigse koormuse alla ning mitte panna ohtlikku olukorda meie ühiskonna nõrgemaid liikmeid.
Jälgige mõistlikke soovitusi viiruse leviku piiramiseks ning piirake ühiskondlikku suhtlemist ja suure rahvaarvuga üritusi kinnistes ruumides. Vältige reisimist, eriti ohupiirkondadesse. Jääge koju, kui olete haigestunud või külmetunud. Püüdke vältida paanikat ja stressi, mis samuti nõrgendab meie immuunsust.
Kasutatud allikad:
https://twnews.it/it-news/coronavirus-consigli-degli-esperti-per-rafforzare-la-difesa-immunitaria
https://www.ilsole24ore.com/art/coronavirus-ultime-notizie-italia-ADSHhQB?refresh_ce=1
https://urbanpost.it/coronavirus-vito-fazio-lavare-mani-sapone/