Liigesed on luude ühenduskohad, mis aitavad meil liikuda. Liiges koosneb kõhrega kaetud liigesepindadest, mis kuju järgi omavahel ühilduvad. Neid ümbritseb kahekihiline liigesekapsel, mis sisaldab liigesevõiet.
Sarnaselt määrdeõlile niisutab liigesevõie liigespindu, vähendades nii nende vahelist hõõrdumist. On tähtis teada, et erinevalt teistest kudedest ei sisalda liigesekõhred veresooni ja nad toituvadki liigesevõidest.
Kui ülekoormamine ohustab liigeseid, siis mõõdukas koormus on neile ainult kasulik, kuna selle abil saavad liigesed toitaineid. Füüsilise koormuse vähenedes inimese liigesekõhred õhenevad. Samuti kahaneb nende tugevus ja elastsus siis, kui toidus ei ole piisavalt vajalikke toitaineid. Teatavasti väheneb kõhrede kvaliteet ka inimese vananedes.
Liigesevaevused võib jagada liigeste ülekoormamise tagajärgedeks, kulumisega kaasnevateks ja põletikulisteks. Nende kõigi oluline sümptom on valu, mida aitavad leevendada mitmed looduslikud toidulisandid.
MSM ei ole MMS
Viimaste nädalate meediakära MMSi nimelise preparaadi ümber on teinud murelikuks inimesi, kes tarbivad liigeseprobleemide tõttu MSMi nimelist pulbrit. Paljudel tekkis küsimus, kas neil sarnase nimega ainetel on omavahel midagi ühist. Vastuseks on „ei“, sest sarnasus piirdub vaid välise kirjapildiga. Skandaali keskmes olnud MMS lühendi taga peitub väljamõeldud nimi “Miracle Mineral Supplement” või „Magic Mineral Solution“, mis on naatriumkloriti 28% vesilahus. MSM pulber on aga toidulisandina registreeritud looduslik väävliühend, täispika nimega metüülsulfonüülmetaan.
Varem saime me väävlit toidust ning ka vihmaveest, kuid nüüdisajal on enamik meie toidulaual esinevast nii töödeldud, et selles sisalduvat väävlit on raske omastada. Rahvameditsiinis ja suust suhu levivas tarkuses peetakse MSMi heaks abiliseks muuhulgas immuunsüsteemi tugevdamisel ning nahaprobleemide korral – kui neid toimeid ei ole veel piisavalt uuritud ega dokumenteeritud, siis osteoartriidiga seotud valude leevendamine on leidnud ka teaduslikku kinnitust. MSM vähendab põletikke ja lihaspingeid ning aitab lihasvalude korral ja parandab vereringet. See sobib liigespõletike, liigese kulumise, pinges lihaste ning lihastest tulenevate seljavalude leevendamiseks, kuna muudab glükoosamiini bioloogiliselt aktiivseks, aidates sel jõuda liigeskõhredeni. Lisaks on MSM oluline liigestele vajaliku kollageeni tootmisel.
Valget ja maitsetut pulbrit on kõige lihtsam tarbida mahlaga segatult. Toimet tugevdab C-vitamiin, niisiis on kasulik kasutada apelsinimahla või tilgutada hoopis sekka veidi sidrunimahla. Tarvitamiseks võib valida ka MSM kapslid.
Liigeste alustalad glükoosamiin ja kondroitiin
Liigeseprobleemide leevenduseks abi otsides kasutatakse esmalt sageli glükoosamiini, mis stimuleerib lagunenud kõhrekoe asendamiseks vajalike ainete tootmist ja pärsib samas kõhrekudesid kahjustavate ensüümide toimet.
Kõhre tähtsaks koostisosaks on kondroitiin, mis seob sidekoes suurel hulgal vett ja moodustab geeli, milles asuvad kondrotsüüdid. Sellega tagatakse liigesekõhre elastsus ja põrutusi summutavad omadused.
Kui organismis alaneb glükoosamiini ja kondroitiini tootmine, hakkavad liigesed liigestevahelist vedelikku kaotama ning hävima. Nende ainete edasine süntees võib täielikult lakata. Kombinatsioon glükoosamiinist ja kondroitiinist on liigestele toiduks, kas siis profülaktika mõttes või juba esinevate haigussümptomite leevendamiseks.
Eksootiline haikõhr ja üllatuslik rannakarp
On ilmselge, et kõhresid aitavad tugevdada kõhres leiduvad ained. Kuigi kõigi loomade kõhred omavad sama toimet, on tuntuimaks saanud haikõhr. Tegu ongi sõna otseses mõttes haide kõhrega, mis sisaldab kollageeni, glükoosamiini ja kondroitiini. Samuti on haikõhr looduslikuks allikaks kaltsiumile ja fosforile.
Kindlasti on paljudele üllatuseks see, et suure glükoosamiini ja lisaks ka kondrotiini sisaldusega on selline veider elukas nagu rannakarp, mida purustatakse ja samamoodi toidulisandina tarvitatakse.
Liigesevedelikus sisalduv hüaluroonhape
Hüaluroonhapet sisaldub inimese organismi paljudes kudedes: kõhres, luudes, klaaskehas, südameklappides, nahas ning ka liigesevõides. See on liigesevõide ehk liigesevedeliku peamiseks koostisaineks. Hüaluroonhape suudab siduda suurel hulgal vett, mistõttu rakkudevaheline aine omandab geelitaolised omadused. Ilma selle vedelikuta meie liigesed ei töötaks. Terve ja noor organism toodab hüaluroonhapet ise, vananedes aga aeglustub selle aine tootmine organismis ning võivad tekkida liigeseprobleemid. 40-aastaselt on organismi enda hüaluroonhappe tootmine 50% vähenenud. 60-aastane ja vanem organism toodab seda ainult 10% vajalikust kogusest.
Kokkuvõtteks
Krooniliste ja korduvate liigeseprobleemidega tuleks kindlasti pöörduda arsti poole. Kui apteegi käsimüügiravimid ja valuvaigistid pakuvad kiiret lühiajalist abi, siis veidi pikaajalisem ja samas ka püsivam lahendus on just liigeste toitmine neile vajalike ainetega. Boonusena on liigestele sobivad toitained sageli ka naha, küünte ja juuste seisukorda toetavad ning organismi üldtoniseeriva toimega.
Tekkis huvi?
Bio4You kauplustes on müügil MSM nii pulbri kui kapslitena, samuti valik liigestele kasulikke toidulisandeid (sealhulgas ülalmainitud haikõhre ja rannakarbi kapslid ning glükoosamiini ja kondroitiini sisaldavad hüaluroonhappega liigestekapslid) Saksa firmalt Medicura.
Kasutatud materjalid:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16309928
http://b-luron.ee/about/#hyaluronicacid
Kasutatud fotod:
http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Kids/images/landing_image.jpg
https://onnit.global.ssl.fastly.net/onnit/images/interface/product-page/overview/joint.jpg
http://foodmatters.tv/images/articles/msm%20bowl.jpg
https://www.pharmacydirect.co.nz/images/textarea_images/largeopenmussels-20100806-193335.jpg
http://www.imctex.com/wp-content/uploads/2015/03/boneandhealth.jpg