Käesolevas blogipostituses vaatame lähemalt uut läbimurret toitumisteaduses – liposoomseid vitamiine.
Hoolimata tänapäevase toidulaua mitmekesisusest kannatavad paljud inimesed toitainete puuduse all. Mõningate uuringute andmetel on üle 40% täiskasvanutest A, C, D, E-vitamiinide puudus. Paljudel meist on ka magneesiumi ja kaltsiumi puudus.
Tavapärasel kujul vitamiinide võtmine ei pruugi alati olla lahendus, kuna meie seedekulglas leiduvad ensüümid võivad kahjustada vitamiini tablette ja takistada vitamiini imendumist. Vitamiinid ja antioksüdandid ei pruugi läbi tungida rakkude membraanist.
1960ndatel aastatel töötati välja liposoomid – meie enda rakumembraani koostisele sarnanevad mikroskoopilised fosfolipiidsed kerad, mis on vees stabiilsed ning võivad endas sisaldada nii vesilahustuvaid kui ka vesilahustumatuid aineid, näiteks vitamiine. Vitamiinimolekulid kapseldatakse nanosuurustesse vitamiini kaitsvatesse liposoomidesse, mis ei hävine meie seedekulglas ning tagavad seega vitamiini parema imendumise meie veres. Liposoom koosneb kahest kihist, tänu millele tema sees olev aktiivaine ei lagune seedesüsteemis, vaid satub peensoolest otse vereringesse ning sealt edasi otse rakku.
Liposoome on peamiselt kasutatud spetsiifiliste ravimite kehasse viimiseks – nt vähi-, seentõve, põletike ning bakteriaalsete infektsioonide vastaste ravimite omistamiseks.
Viimastel aastatel on hakatud liposoome kasutama ka toidulisandite parema imendumise suurendamiseks.
Uuringud on näitanud, et liposoomid võivad suurendada vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide imendumist kuni kolmekümnekordselt.
Lisaks kapseldatud ainetele on lisaväärtus ka liposoomide membraanil endal.
Enamasti sisaldavad liposoomid suures koguses fosfatidüülkoliini (phosphatidylcholine, PC), mis on tõhus antioksüdant ja mängib olulist rolli inimeste rakkude tuuma ja membraani ainevahetuses. Peale selle – kuid mitte vähetähtsam omadus – on liposoomide võime viia oma sisu teatud juhtudel otse rakuorganellidesse, näiteks mitokondrisse, tsütoplasmavõrgustikku või isegi tuuma, mille tulemuseks võivad olla tervendavad mõjud.
Kuna liposoome valmistatakse looduslikest lipiididest, on nad mitte-mürgised, ohutud ja täielikult biolagunevad.
Liposoomid sobivad nii vesilahustuvate kui ka rasvlahustuvate ainete kehasse viimiseks.
Lisaks eelmainitule on vedelal, liposoomsel kujul tarbitavad vitamiinid mugavad neile inimestele, kes ei suuda tablette hästi neelata.
Liposoomne C-vitamiin
C-vitamiin on üks vitamiinidest, mida peaks kindlasti tarvitama liposoomsel kujul.
C-vitamiin on aine, mida inimorganism ei ole võimeline ise tootma ning seetõttu on eriti oluline selle maksimaalne imendumine. C-vitamiin on vesilahustuv vitamiin ning suukaudselt tarvitatuna imendub tegelikult alla poole vitamiinist – suuremate annuste puhul võib imendumine olla kõigest 33%.
Liposoomsel kujul manustatud C-vitamiin on inimkehale oluliselt paremini omastatav.
Bio4You Ökopoodides on lisaks C-vitamiinile liposoomsel kujul olemas veel magneesium, B-kompleks, B12, D3 ja paljud teised vitamiinid.
Allikad
Why Liposomal Supplements Are the Next Wave of Good Nutrition:
https://tervis.postimees.ee/4419837/innovatsioon-toidulisandite-maailmas-vitamiinid-mis-ei-olegi-tabletid-voi-kapslid