Seekordses blogipostituses vaatame lähemalt looduslikke magustajaid, mis on tervislikuks alternatiiviks tavapärasele lauasuhkrule. Looduslikud suhkruasendajad on olulised kaalu- ja veresuhkru seisukohast, aga ka näiteks seedimise ning hammaste seisukohast.
Suhkruhaiguse all kannatavatele inimestele on eriti sobilikud ksülitool ja erütritool:
Ksülitool on meie keha ainevahetusele tuttav looduses leiduv magusaine – esineb nt kasemahlas, seentes, banaanides, vaarikates ning ploomides. Ksülitooli toodetakse peamiselt kasest. Ka tema nimi viitab tema allikale – sõna “xylitol” tuleneb keeka keelsest sõnast “xylan”, mis tähendab metsa. Soome keeles “koivusokeri”, inglise keeles “birch sugar”.
See imeline kasesuhkur ei ole tegelikult keemiliselt suhkur, vaid suhkrualkohol. Välimuselt sarnaneb ksülitool tavapärase lauasuhkruga – valge, kristalne pulber. Oma maitseomadustelt on ta samaväärne suhkruga – sama magusa maitsega ning ilma mõningatele suhkruasendajatele omase kõrval- ja järelmaitseta.
Ksülitooli teeb eriliseks tema madal glükeemiline indeks 13 (lauasuhkrul on antud näitaja 100). Glükeemiline indeks näitab süsivesikute imendumise kiirust kehas – ksülitool imendub väga aeglaselt, tõstes seega veresuhkrut pika aja jooksul ning järk-järgult. See muudab ksülitooli sobilikuks magusaineks diabeetikutele.
Kuigi ksülitool magustab samaväärselt suhkruga, annab ta 40% vähem kaloreid. Kes soovib kaalu langetada peaks kindlasti hommikuse kohvi sisse tavapärase lauasuhkru asemel segama ksülitooli.
Erinevalt lauasuhkrust ei ohusta ksülitool meie hammaste tervist, vaid hoopis kaitseb seda. See aitab vältida söömisele järgnevat happerünnakut, takistades kõige enam kaariest tekitavate bakterite kasvu. Erinevalt teistest suhkrutest, mis soodustavad suus bakterite kasvu, pidurdab ksülitool peamist kaariest tekitavat bakterit streptococcus mutans’it.
See tõttu on ksülitool laialdaselt kasutuses närimiskummides. Kel hambatervis oluline, peaks kindlasti kaaluma lauasuhkur asendamist ksülitooliga toiduainetes, mis tekitavad kaariest: koogid, karastusjoogid ja muud maiustused. Isegi osaline asendus kaitseb hambaid. Hambaaugud ksülitooli toimel muidugi kinni ei kasva, kuid hambaemaili pisikahjustus võib taandareneda. Kui tarvitada ksülitooli sisaldavat närimiskummi ning mitte süüa toidukordade vahel suhkrut sisaldavaid maiustusi, võivad hambad kaariesest puutumata jääda.
Ksülitool soodustab ka süljevoolust, mis omakorda täiendavalt puhastab hambaid.
Ksülitoolil on ka põletikuvastane toime – seda eriti nina- ning neelupõletike puhul. Ksülitooliga võib teha ka ninapesu, kuna sarnaselt suuõõnele on ka limaskestadel streptokokkus pneumonia jt bakterid, mille kasvu ksülitool takistab.
Ksülitool aitab ka kontrollida Candida infektsiooni, erinevalt lauasuhkrust mis suurendab selle vohamist.
Ksülitooli tarbides tuleb aga meeles pidada, et suuremates kogustes võib see põhjustada kõhulahtisust.
NB! Ksülitool on koertele eluohtlik, kuna kutsub esile ülikiire veresuhkru languse ning maksarakkude hävimise.
Erütritool on samuti looduses esinev suhkrualkohol – seda leidub vähesel määral viinamarjades, melonites, pirnides aga ka kääritatud toodetes nagu vein. Erütritooli valmistatakse loodusliku käärimisprotsessi käigus. Enamasti kasutatakse erütritool valmistamiseks suhkrupeeti, nisu või maisi. Süsivesikud segatakse veega ja kääritatakse loodusliku kultuuriga. Protsess sarnaneb jogurti valmistamisega piimast. Seejärel kääritatud mass filtreeritakse, tehakse kristallideks ja kuivatatakse, mille tulemusel saadakse erütritool.
Sarnaselt ksülitoolile sarnaneb ka erütritool tavapärase lauasuhkruga välimuse poolest. Ka puudub sellel kõrval- või järelmaitse. Magustajana on erütritool natuke vähem magus kui lauasuhkur ning ksülitool.
Nii nagu ksülitool, hoiab ka erütritool hammaste tervist aidates võidelda kaariese tekkega.
Looduslike suhkruasendajate seas muudab erütritooli aga eriliseks asjaolu, et tema glükeemiline indeks on 0 (lauasuhkur 100, ksülitool 13). Erütritool on ka erakordselt kalorivaene sisaldades tervelt 94% vähem kaloreid kui suhkur.
Inimkeha töötleb erütritooli teistmoodi kui teisi suhkuralkohole, sh ksülitooli. Erütritooli molekul on väiksem kui teistel suhkrualkoholidel ning see imendub peensooles hästi – erütritool eemaldub kehast neerude kaudu muutumatul kujul uriiniga. Erütritooli ei kääritata jämesooles nagu teisi suhkrualkohole ning seega ei muunda meie keha erütritooli energiaks või rasvaks.
Erütritool on seedimise seisukohast ohutum põhjustades vähem kõhulahtisust kui ksülitool. Siiski tuleks vältida ülisuurte koguste tarbimist.
Ka koertele on erütritool ohutum kui ksülitool. Siiski tuleks vaadata, et neljajalgne sõber sellega ei maiustaks!
Erinevaid suhkruasendajaid vaata meie veebist siit: https://bio4you.eu/et/155-suhkruasendaja
Allikad
www.magusained.ee/ksulitool/
http://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-toxins-poisons/xylitol-poisoning-dogs-a-deadly-sugar-substitue
https://www.vianaturale.ee/ksulitool