MAGNEESIUMI TÄHTSUS INIMESELE
Erinevatel andmetel kannatab ligi 70-95% inimestest magneesiumipuuduse käes. Magneesium on elutähtis mineraal, mille puudus toob kaasa palju ebameeldivaid sümptomeid ja ka kroonilisi haigusi. Teadlased on võrrelnud magneesiumit “võlukepikesega”, mis paneb kogu organismi täiusliku tervikuna toimima.
Organismis vajatakse magneesiumit:
• luudele (umbes 70% organismis olevast magneesiumist paikneb luudes);
• valkude töötlemiseks;
• lihaste energia vabastamiseks;
• kehatemperatuuri reguleerimiseks;
• kaltsiumi, fosfori, kaaliumi, tsingi ja naatriumi ainevahetuseks;
• C, D ja E vitamiini ning B-grupi vitamiinide paremaks omastamiseks;
• südamelöökide reguleerimiseks;
• südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks;
• energia vabastamiseks ning närvide ja lihaste toimimisel,
• vähemalt 325 põhilises ensümaatilises reaktsioonis,
• süsivesikute ainevahetuse mõjutamiseks ja amiinohapete aktiveerimiseks.
Eriti tähtis on organismis kaltsiumi ja magneesiumi tasakaal. Kui tarbitakse rohkelt kaltsiumit, tuleb tarbida ka piisavalt magneesiumit. Liiga vähe magneesiumit ei võimalda luudel kaltsiumit omastada. Selle asemel tekib kaltsiumi ja naatriumi kuhjumine ning kaltsiumisoolade ladestumine liigestesse ja veresoonte seintele, mis omakorda häirib vereringet, põhjustades vererõhu tõusu ning asetades meid südame-veresoonkonna haiguste riskirühma.
Inimene ei ole võimeline päikesest tulevat D-vitamiini ilma magneesiumita kasutama. Magneesium reguleerib ka insuliinitootmist ja glükoosi ei ole võimalik ilma magneesiumita rakkudesse transportida. Elu ilma magneesiumita ei ole võimalik. Magneesium on “elu lamp” – umbes 325 ensüümi on sõltuvuses magneesiumist, et teostada tuhandeid biokeemilisi reaktsioone kehas.
MAGNEESIUMIPUUDUSE TEKKEPÕHJUSED
Magneesiumi puudujääk tekib tänapäevase dieedi korral kergesti. Näiteks aitab magneesiumipuuduse tekkele kaasa töödeldud ja suhkrurikaste toiduainete tarbimine. On palju ravimeid, mis vähendavad keha magneesiumivarusid. Pooled antibiootikumidest sisaldavad fluoriidimolekuli ning see blokeerib rakutasandil magneesiumi tööd. Ka alkohol viib kehast magneesiumivarusid välja.
MAGNEESIUMIPUUDUSE TAGAJÄRJED
Magneesiumi puudujääk kehas põhjustab lihaskrampe ja -nõrkust, osteoporoosi, koordinatsioonihäireid, suurenenud ärevust ja hirmu, südame rütmihäireid, migreeni ja pingepeavalusid, unehäireid, depressiooni, närvilisusehoogusid ja kroonilist väsimust.
On leitud, et magneesium võib leevendada selliseid probleeme nagu mäluhäired, lapseea hüperaktiivsus, söögisuga seotud häired ja kõrge vererõhk. Ekstreemne viha ja vägivald on sagedased tulemused pikaajalise magneesiumi puudulikkuse korral.
Arvatakse, et magneesiumipuudus mängib rolli ka Parkinsoni tõve ja Alzheimeri tekkes.
Magneesiumipuudust on laboratoorsete testide abil raske määrata, kuna organism hoiab vere magneesiumisisaldust võimalikult stabiilsena, et tagada südamelihase normaalne töö.
LOODUSLIKUD MAGNEESIUMIALLIKAD
Parimateks looduslikeks magneesiumi allikateks on täisteratooted, pähklid, lehtköögiviljad ja idandid.
Magneesiumi päevane soovituslik annus on 280–350 mg. Keha magneesiumitarve suureneb oluliselt füüsilise aktiivsuse kasvades, aga ka nt alkoholitarvitamise tulemusena. 300 mg magneesiumi sisaldub näiteks:
* 60 g kakaopulbris,
* 65 g nisukliides,
* 110 g mandlites,
* 165 g maapähklites,
* 450 g piimašokolaadis,
* 1,3 kg spargelkapsas,
* 1,4 kg leht- või jääsalatis,
* 2 kg hiina kapsas.
Toidust saadava magneesiumi imendumisel mängib rolli ka teiste toiduaintete tarbimine koos magneesiumirikaste toiduainetega. Näiteks võivad osades toitudes leiduvad oksaal- ja fütiinhape siduda magneesiumi organismile mitteomastuvateks sooladeks. Oksalaate leidub näiteks kohvis, tees, salatilehtedes, spinatis, rabarberis, pähklites. Fütiinhapet leidub täisteraviljades, ubades, mandlites, kaerahelvestes, maisis ja nisjujahus. Lisaks ei imendu magneesium hästi koos rasvaste toitudega ja kaltsiumirikka toidu või toidulisanditega koos.
KUI MAGNEESIUMIT ON VAJA LISAKS VÕTTA
Neurokirurg, teadusuuringute teostaja ning Ameerika Holistilise Meditsiini Assotsiatsiooni rajaja Dr. Norman Shealy tõstatas esimesena küsimuse magneesiumipreparaatide imendumisest nende suukaudsel tarvitamisel. “Probleem on nii magneesiumi vähene imendumine seedetrakti kaudu kui ka selle vähesus meie toidusedelis. Magneesiumisoolad on kergelt lahtistava mõjuga ja nende tarvitamine koos toiduga kiirendab seedimist. Kui magneesium läbib meie seedetrakti kiiremini kui 12 tunniga, siis tekib risk, et magneesiumit ei omastata”.
Dr. Shealy viis läbi testid magneesiumi imendumise kohta välispidisel manustamisel. Katses osales 16 patsienti, kellel oli diagnoositud magneesiumivaegus rakkudevahelises vedelikus. Katsealused tegid iga päev 20 minuti pikkuse sooja jalavanni veega, kuhu oli lisatud magneesiumkloriidi helbeid. Lisaks pidid nad pihustama iga päev nahale magneesiumiõli. ExaTest analüüsiga mõõdeti rakkudevahelist magneesiumitaset katse alguses ning 4 nädalase magneesiumikuuri järel.
TULEMUS: 16st osalenust 12 parandasid oluliselt organismi magneesiumitaset. Tänu magneesiumitaseme tõusule paranes mitmete teiste elektrolüütide tase ning nende omavaheline suhe.
Keskmised tulemused 4 nädalase kuuri järel:
Dr. Shealy jõudis katsete tulemusel järeldusele, et välispidine magneesiumi manustamine võimaldab magneesiumit otse rakkude ja kudedeni transportida. Suukaudne manustamine on vähem efektiivne, seda nii magneesiumi lahtistava toime tõttu, kui ka risttoime tõttu paljude toiduainetega.
PARIM MAGNEESIUMIALLIKAS
Dr. Shealy meetod on teadaolevalt parim viis magneesiumivarude täiendamiseks. Magneesiumkloriidi helbed ja magneesiumiõli toimetavad kõrge kvaliteediga magneesiumkloriidi läbi naha otse rakkudesse.
Helbed sisaldavad umbes 47% magneesiumkloriidi (MgCl2), magneesiumiõli ca 31%.
Välispidine magneesiumkloriidi annustamine on ekspertide arvates kõige efektiivsem ja kiirem viis magneesiumi puudujäägi korvamiseks ning vajaliku magneesiumiannuse saamiseks. Keha omastab esimese 20 minuti jooksul vajaliku hulga magneesiumist ja ülejäänu jääb lihtsalt kehapinnale, kust võite selle maha pesta (või ka alles jätta, kui soovite).
Naha kaudu on üledoseerimine samahästi kui võimatu ja keha saab ennast ise reguleerida, omastades just vajaliku koguse magneesiumit. Ülearune magneesium väljub kehast neerude abil. Naha kaudu annustades ei pea jälgima toidusedelit võimalike risttoimete suhtes teiste toitainetega.
MAGNEESIUMKLORIIDI PÄRITOLU
Euroopa kuulsaim ja puhtaim magneesiumkloriid pärineb antiikse Zechstein soolajärve sängist. Järve ennast pole enam ammu olemas. Kunagise järve kohapeal, 1,500–2,000 m. sügavusel maapõues, kaitstud tänapäevase reostuse eest, asetsevad magneesiumkloriidi lademed.
Magneesiumiõli valmistamiseks pumbatakse ülitugeva survega vesi maa alla magneesiumikihini. Magneesiumkloriid lahustub vees ja see pumbatakse maa peale. Peale filtreerimist ja puhastamist saadud vedelik on magneesiumiõli, milles magneesiumkloriidi sisaldus on umbes 31%.
Magneesiumihelbed valmistatakse samast algallikast, kuid tahke kuju saamiseks on vedelik välja aurutatud. Aurutamise ajal tõuseb temperatuur kuni 160 kraadini, mis ei riku kuidagi lõpptoote kvaliteeti ega omadusi. Magneesiumihelbeid saab kodus uuesti vees lahustada, et teha jalavanni.
MAGNEESIUMIHELVESTE KASUTAMINE
Helbed on mõeldud jalavanni ja vanni tegemiseks. Doseeritakse alates peotäiest jalavanni jaoks kuni 2,5 kg suure vanni jaoks. Magneesiumiteraapia sobib lisaks eelpool loetletule eriti hästi psoriaasi jt. nahaprobleemide puhul. Jalavanni tegemisel on piisav, et vesi katab jalalabad. Esimese 20 minutiga imendub läbi naha vajalik kogus magneesiumit. Soovitav vee temperatuur on vähemalt 37 kraadi. Sulge kott hoolikalt, kuna magneesiumihelvestel on võime imeda endasse õhuniiskust väga kiiresti.
MAGNEESIUMIÕLI KASUTAMINE
Eriti hästi imendub õli jalataldade kaudu ja õhema nahaga kaetud piirkondadest. Vältige kontsentreeritud õli sattumist tundlikele nahapiirkondadele (nägu, raseeritud piirkonnad, limaskestad jne). Kui Teid segab kergelt kleepuv ja krudisev tunne, mis tekib magneesiumiõli nahale kandmisel, siis kasutage õli enne magamaheitmist või 30 minutit enne dushi alla minemist. Õliga harjumisperioodil võib olla mõistlik seda eelnevalt veega lahjendada, selleks on lihtsaim viis kanda seda niikele või märjale nahale.
Õli võib manustada peanaha kaudu (jälgida, et see silma ei läheks!). Selline manustamisviis on eriti kasulik inimestele, kes kannatavad peanaha probleemide ja juuste väljalangemise käes. Magneesium eemaldab peanahast sinna ladestunud kaltsiumisoolad (mis takistavad juuksekarvade ainevahetust ja peanaha hapnikuga varustamist).
Peanaha kaudu manustamisel laske õlil mõjuda 30 minutit ja siis peske see maha.
Magneesiumiõli tasub kindlasti kasutada valutavatele liigestele, nahaprobleemide, lihasvalude ja lihaspingete korral. Lokaalses piirkonnas saabuvad tulemused üsna kiiresti. Kui määrite õli kahjustatud nahapiirkonnale (ekseemid, psoriaas vms), siis võib alustada lahjendatud magneesiumivannidest ja järk järgult minna üle kangema lahuse kasutamiseni, et nahka mitte üle ärritada.
KAS MAGNEESIUMIÕLI KIPITAB?
Kontsentreeritud magneesiumiõli võib teatud kehapiirkondades või tundlikel inimestel naha kipitama panna. Paljud inimesed aga ei taju midagi – see on individuaalne. Kuigi nahk võib kipitada, ei teki tavaliselt õhetust ega punetust.
KUIDAS KÕIGE ROHKEM MAGNEESIUMIÕLIST KASU SAADA?
Kõige efektiivsem on kasutada õli regulaarselt. Enne õliga määrimist võib keha koorida, et eemaldada surnud naharakud. See stimuleerib ühtlasi vereringet ja aitab õlil paremini imenduda. Õli imendub veelgi paremini ja kiiremini, kui teete vastavas piirkonnas kerget massaazi – massaaz mõjutab lisaks nahale ka kudesid ning aitab magneesiumit kehas paremini laiali kanda. Õli imendub paremini ka sooja naha kaudu, näiteks võite enne õliga määrimist käia sooja dushi all.
Ärge kasutage magneesiumiõli värskelt raseeritud piirkondadel, sest see võib kipitustunnet oluliselt suurendada. Enne õli kasutamist ei ole mõistlik keha kreemitada, sest see vähendab magneesiumi imendumist.
KUI KIIRESTI MAGNEESIUMIÕLI JA/ VÕI JALAVANNID MÕJUVAD?
Magneesiumipuudus tekib tavaliselt aastatega. Seetõttu ei tasu loota, et paari nädalaga kõik vaevused kaovad. Esimesi efekte võib siiski tundma hakata juba paari vanni või nädalase õli kasutamise järel. Esimeste positiivsete efektide ilmnemine ei tähenda aga, et keha magneesiumivajadus on kaetud. Organismi üldise heaolu suurendamiseks, kaltsiumisoolade lahustamiseks ja tervise parendamiseks tuleb teha igapäevast õliga määrimist ja/või jalavanne 5-6 kuud. Peale intensiivkuuri tuleks teha nn. järelhooldust ( kasutada õli näiteks ülepäeviti). Kui organismis ei ole veel tekkinud tõsist magneesiumipuudust, võib tulemus saabuda ka 1-2 kuuga.
Kui kasutate õli lokaalse probleemi lahendamiseks (peanaha probleemide korral, nahaprobleemidele, lihasvaludele) siis võivad tulemused selles piirkonnas saabuda ka paari nädala või kuu ajaga.
Võrdluseks – magneesiumi toidulisandite tarbimisel kulub 1-2 aastat, kuni magneesiumivarud taastuvad ja tekib magneesiumi küllus.
KUI TIHTI MAGNEESIUMKLORIIDI HELBEID JA ÕLI KASUTADA?
Magneesiumiõli võite kasutada kasvõi iga päev ja ka mitu korda päevas. Jalavanne võib samuti teha iga päev. Võite leida endale sobiva rütmi – näiteks teha jalavanne 1 kord nädalas ning kasutada magneesiumiõli iga päev.
KAS ON VASTUNÄIDUSTUSI?
Magneesiumiõlile ei ole soovitatav lisada eeterlikke õlisid – nende koostoime võib tekitada nahaärritusi. Magneesiumit ei ole teadaolevalt võimalik naha kaudu manustades üle doseerida. Siiski soovitame konsulteerida arstiga, kui Teil on diagnoositud neerupuudulikkus või edasiarenenud neeruhaigus (üleliigne magneesium eemaldatakse neerude kaudu), soolte ummistus, Myasthenia gravis (närvi-lihasnõrkuse haigus) või bradükardia (väga madal pulss).
ALTERNATIIVSED MAGNEESIUMIALLIKAD VÄLISPIDISEKS KASUTAMISEKS
Välispidise magneesiumiallikana kasutatakse ka Epsomi soola. Epsomi soola ehk magneesiumsulfaadi koostisained on magneesium, hapnik ja väävel. Zechstein magneesiumihelveste koostis on magneesium+kloor. Just sellisel kujul on magneesium naha kaudu kõige paremini omastatav. Epsomi vannisoola kasutatakse rohkem arstliku järelvalve või spetsialisti käe all. See toode on kallim ja seda ei soovitata järjest kasutada rohkem kui paar kuud.
Ka Surnumere sool sisaldab magneesiumkloriidi, kuid oluliselt väiksemal määral kui ülal nimetatud soolad, lisaks on Surnumere soola kilohind kallim kui magneesiumkloriidi helvestel. Siiski sisaldab Surnumere sool mitmeid teisi kasulikke mineraalsoolasid, näiteks kaltsiumi, kaaliumi ja broomi. Seetõttu on Surnumere sool vahelduse mõttes hea toode.
Magneesiumiallikana ei soovitata kasutada tavalist meresoola, sest see sisaldab magneesiumi väga väikeses koguses. Umbes 95% meresoolast on naatriumkloriid, mis on suuremates kogustes tervisele kahjulik.
MIKS VÕIKSID MAGNEESIUMIHELBEID KASUTADA LAPSED?
Lapsed võivad olla erinevates vanusegruppides magneesiumipuuduse riskirühmas. Eelkõige on neil kiire luude ja jäävhammaste kasvu tõttu (vanuses 4-8) vaja piisavalt kaltsiumi, mille omastamiseks on magneesium elutähtis. Tänapäeva toidust on kaltsiumit piisavas koguses saada oluliselt kergem ja selle puudus ei ole nii tõenäoline. Lisaks vajab keha uuesti rohkem magneesiumit puberteedi eas, kus kiire kasv ja närvisüsteemi areng vajavad kindlasti magneesiumit. Samuti nagu täiskasvanutel võivad stress, hirmud ja depression olla seotud magneesiumipuudusega.
Magneesiumiõli saad osta siit: http://www.bio4you.eu/et/kehahooldus/1942-magneesiumioli-31-200ml-zechstein-inside.html
Magneesiumihelbeid saad osta siit: http://www.bio4you.eu/et/kehahooldus/1349-magneesiumi-helbed-47-1kg-zechstein-inside.html
Allikad:
http://www.zechstein-magnesium-oil.com
http://www.fitoplus.com/olio-di-magnesio-100ml-spray.html,
http://www.problemisalute.com/a-guide-to-oil-magnesio/,
http://www.albanesi.it/alimentazione/magnesio.html,
https://doctorjaan5.wordpress.com/…/magneesium-jalavann-on…/
http://www.abcdservizi.com/…/massage%20TEAM_IT_Magnesio.html,http://www.cureintegrativealternative.com/…/ifg_cloruro_mag…,
http://www.swansonvitamins.com/…/barbara-hendel-magnesium-o…
http://www.necesse.ee/magneesium/
http://www.toitumine.ee/magneesium/
www.telegram.ee
revelwallpapers.net
http://www.magneesiumkloriid.ee