Küünelakid on ühed kõige soodsamatest ja kättesaadavamatest kosmeetikatoodetest ning paljudele meeldib nendega eksperimenteerida – seda eriti suvel, kui varbad lahtistest kingadest välja piiluvad. Tavakaubanduse küünelakid võivad aga sisaldada üle 30 aine, mis on ohtlikud nii meie tervisele kui ka ümbritsevale keskkonnale. Kuidas teha paremaid valikuid ja milliseid aineid peaks vältima?
Küünelakkides sisalduv “toksiline trio” koosneb tolueenist, formaldehüüdist ja dibutüülftalaadist. Tolueen on lahusti, mis aitab värvi andvatel pigmentidel seguneda teiste koostisosadega. Samas on see ohtlik meie kesknärvisüsteemile, võib põhjustada pearinglust ning pikemal kokkupuutel viljatusprobleeme. Kantserogeenne formaldehüüd on üks küünelakkide peamisi koostisosi ning on häiriv teada, et peamiselt kasutatakse seda eluskudede preparaatide säilitamiseks, kusjuures aine pudelitel on peal hoiatused, mis käsivad sissehingamist või nahkkontakti vältida.
Dibutüülftalaat on kolmest vähim tuntud, kuid mitte vähem ohtlik aine. 2006. aasta lõpus kõrvaldasid tervisekaitseinspektorid müügilt Ameerika sarja ESSIE üksteist mitmesuguse tootenimetuse all müüdavat küünelakki, sest tootja märgistusel esines ühe koostisainena dibutüülftalaat. Eestis on ftalaatide kasutamine kosmeetikatoodetes keelatud. Ftalaadid on ohtlikud meie suguelundkonnale ning võivad tekitada probleeme viljastumisega.
Dibutüülftalaadi asemel kasutatakse tihti trifenüülfosfaati (TPHP) – juriidiliselt oleks nagu kõik korrektne ja toode ohutu. Samas on viimased uuringud trifenüülfosfaadi kohta vägagi murettekitavad. Aine, mida kasutatakse tööstuses plastifiksaatorina ja mööblis tuleaeglustina, ei tohiks olla küünelakis. Keskkonnaorganisatsiooni EWG ja Duke’i teadlaste uuringus leiti, et 26-st küüsi lakkinud katsealusest oli 24-l kuue tunni möödudes uriinis TPHP jääke. See tähendab, et küünte kaudu imendub aine üsna ruttu meie organismi, kus see võib põhjustada mitmeid probleeme. Jätkuuring mõned aastad hiljem näitas, et küüsi lakkinud lastest esines TPHP jääke sajal protsendil.
TPHP-d seostatakse hormonaalsüsteemi häiretega, mistõttu võivad tekkida nii viljatus- kui ka arenguprobleemid. Viimati leitud uuringud sidusid selle ka ülekaalulisusega. Teadlased on eriti murelikud, kuna odavamaid küünelakke eelistavad just majanduslikult kehvemal järel olevad teismelised ning nende õrnas eas on kokkupuude selliste kemikaalidega eriti ohtlik. Seetõttu on soovituslik valida ökomärgisega küünelakid, ent samas lugeda hoolikalt koostist. Nimetatud ainetest on vabad näiteks Benecose lakid, kuid Kanada firma Suncoat on viinud küünelakid täiesti uuele tasemele. Vee baasil küünelakid on ainsad, mis ei sisalda ühtki inimese tervisele ohtlikku ainet ning mida võivad muretult kasutada ka noorukid ja lapsed.
Suncoat sai alguse aastal 2002, kui keemik Yingchun Liu seitsmeaastane tütar tahtis hakata maniküüriga mängima. Yingi jaoks oli tavaküünelakkide keemiakokteil hirmutav, eriti kuna tegu oli tema enda lapsega. Keemiaeksperdina oli tal võimalus leida alternatiiv ja nii sündisidki vee baasil Suncoat küünelakid, mille puhas koostis ei takista fantaasial voolamast ning lakkide ja küünekleepsude abil võivad ka lapsed tervitada iga päeva uue maniküüriga.
Yingi huvi ei piirdunud vaid küünelakkidega, alguse sai terve kosmeetikatoodete sari, mis on võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu. Firma on pühendunud innovatsioonile ja kõik tooted on musternäited kombinatsioonist tehnoloogia ja looduse vahel. Suncoat on täielikult loomkatsete vastu – ühtegi toodet ega nende koostisosa pole testitud loomadel. Oma tegevusega loodab Suncoat tuua inimesi loodusele lähemale ning luua maailmas rohkem harmooniat.
Suncoat küünelakid on mahatõmmatavad, mis vähendab nende mõju küüntele. Kui rikkalikust värvivalikust endale sobivat ei leia, siis soovitame kasutada mahatõmmatavat aluslakki. See moodustab küüntele kaitsekihi ja takistab tavaküünelakis leiduvate ainete organismi imendumist. Nii saab vältida ka küünelakieemaldi kasutamist, mis samuti küüsi rikub ning mille aurude sissehingamine võib olla ohtlik. Mahatõmmatavate lakkide eemaldamiseks tuleb käsi vaid 2-3 minutit soojas vees leotada ning seejärel lakk nagu kleepekas maha tirida. Seetõttu sobib aluslakk eriti hästi kleepsude või sädelevate küünelakkide aluspõhjaks, mille eemaldamine on muidu paras piin. Kaks-ühes tootena võib proovida ka vee baasil alus- või pealislakki, mis ei ole küll mahatõmmatav, kuid kaitseb aluslakina küünt ning pealislakina pikendab maniküüri kestvust paari päeva võrra.
Mitte mahatõmmatavatele vee baasil küünelakkidele pakub firma ka küünelakieemaldit, mis on küüsi tugevdava toimega ning sobib eriti hästi õrnadele ja kahjustatud küüntele. Samas on ka nende eemaldamine küünelakieemaldita võimalik – firma koduleht soovitab käsi mõned minutit soojas vees leotada ja lakk pulgakesega või küüntega maha kraapida.
Vee baasil küünelakkide erinevus tavalakkidest on see, et mida kauem need peal on olnud, seda raskem on neid eemaldada. Seega kui lakk on olnud peal üle kahe nädala, ei pruugi see maha tulla. Samuti tuleks meeles pidada, et Suncoat lakkidel ei tohi lasta külmuda, kuna see mõjutab oluliselt toote kvaliteeti.
Allikad:
http://suncoatproducts.com/about-us/our-story/
http://www.care2.com/greenliving/non-toxic-nail-polish.html#ixzz4E5rC5OQu
http://www.ecowatch.com/duke-researchers-find-nail-polish-chemical-in-womens-bodies-1882110577.html
http://www.v2rskeaju.eu/2009/03/looduslik-kosmeetika/
http://www.chicagotribune.com/news/watchdog/ct-nail-polish-toxic-chemical-20151023-story.html
Kasutatud fotod:
https://adesseny.com/img/cms/Non%20Toxic%20Nail%20Polish%20Brand.jpg