Oled kindlasti kuulnud, et oad, herned, läätsed ja muud kaunviljad on tervisele väga head, aga pole osanud neid kuidagi peale kikerhernekarri kasutada? Räägime täpsemalt erinevatest kaunviljadest, tervislikkusest ning jagame mõned retseptid.
Alustame algusest. Mis on kaunviljad?
Kaunviljad on kõikehõlmav termin taimede kohta, mille kaunad sisaldavad söödavaid seemneid. Nii et kaunviljad võivad viidata mis tahes arvule taimedele. Tegelikult on kaunvilju rohkem kui 19 000 liiki!
Kuigi liike on palju, sobivad enamik neist teatud tavalistesse kategooriatesse. Siia kuuluvad sojaoad, värsked herned, oad ja maapähklid. Tõenäoliselt oled söönud vähemalt mõnda levinumat.
Teeme tutvust meie klientide lemmikute kaunviljadega
Kikerherned on uskumatult mitmekülgsed. Röstides neid maitseainetega ahjus, saad mõnusa snäki filmi kõrvale. Purustades keedetud kikerherned tahiiniga, saad mõnusa hummuse. Valmista neist suppe, hautisi, karrisid – valikuid on palju!
Kikerherned sisaldavad mitmeid häid vitamiine ja mineraale: mangaani, vaske, rauda, tsinki, magneesiumi, tiamiini, B6-vitamiini, kaaliumi ja seleeni. Rohke kiudainete ja valgu sisaldus soodustab seedimist ja hoiab kõhu kauem täis.
➔ RETSEPT: Rikkalik kikerhernevõileib
Tuviherned (tuntud ka kui toor dal) on ühed populaarsemaid kaunviljad Indias. Need kooritud ja poolitatud kaunviljad lagunevad keetmisel kergesti, muutes need ideaalseks paksendajaks karride, suppide ja hautiste jaoks. India köögis keedetakse neid sageli karri vürtsidega ja serveeritakse riisiga. Tavaliselt serveeritakse koos riisiga tervikliku ja tasakaalustatud roa saamiseks. Tuviherned on olulised komponendid sellistes roogades nagu Kariibi mere äärest pärit “arroz con gandules” ja ka Lõuna-India sambar, läätsepõhine hautis, mis on maitsestatud tamarindiga. Maheda, pähklise maitsega. Ei vaja eelnevat leotamist. Valmistamise aeg: 45-60 minutit.
Nagu ka teised kaunviljad, sisaldavad need palju valku ja kiudaineid, mis soodustavad seedimist.
Mattoad (moth dal chilka või moth bean) on pisikesed 3-4 mm suurused oad, mis kasvavad Lõuna-Aasias väga kuivadel aladel. Ubade värv varieerub helepruuni ja tumeda punakaspruuni vahel. Mattube kasutatakse palju India köögis hautiste ja muude roogade valmistamiseks. Mattube võib süüa nii keedetult kui ka idandada. Valmistamise aeg: 20-30 minutit.
Mattoad sisaldavad rohkelt valku, kaltsiumit, immuunsüsteemi toetavat tsinki, annavad energiat ning soodustavad seedimist.
➔ RETSEPT: Punase peakapsasupp mattubadega
Mungoad on väga antioksüdantide rikkad, sisaldavad palju kaaliumi, magneesiumi ja kiudaineid. Mungubade söömine võib aidata ka kaasa kaalulangusele, sest hoiavad kõhu kauem täis. Neist saab valmistada suppe, hautisi ning paljud armastavad ka mungubade idandeid värske lisandina toitudele. Keetmisaeg 45-60 minutit sõltuvalt sellest, millist tekstuuri soovite.
Mungube ei armasta mitte ainult traditsioonilised toitumisspetsialistid. Ayurveda ekspert Nadya Andreeva ütleb, et mungoad on iidse holistilise meditsiini praktikas üks hinnatumaid toiduaineid.
“Neid peetakse tri-doshiks, mis tähendab, et õigete vürtsidega küpsetatuna sobivad need hästi kõikidele kehatüüpidele,” ütleb Andreeva. “Nagu ka teiste ubade puhul, soovitab Ayurveda mungoube üleöö leotada ja küpsetada vürtsidega nagu ingver, köömned, koriander ja kurkum, mis muudab need veelgi paremini seeditavaks.”
Bio4You poodides on müügil nii rohelised mungoad (terved, poolitatud ning poolitatud ja kooritud) kui ka mustad mungoad (terved ja poolitatud).
➔ RETSEPT: Rasvaineteta valmistatud Kheriri