Bio4You Blogi
  • Puhas ilu
  • Puhas toit
  • Puhas kodu
  • E-pood
  • Eesti
    • Eesti
    • English

Säilitusained looduskosmeetikas

By Bio4You ökopood • 18. juuni 2014 • Blogi, Puhas ilu

Kas eelistate pimesi säilitusainetevabasid kreeme? Kui jah, siis võite olla sattunud meedia mõju alla, mis teemast väga vähe teades materdab maatasa kõik olemasolevad säilitusained. Paljude inimeste teadvusesse on kinnistunud väärkujutlus, et kõik säilitusained on kahjulikud. „Säilitusainete vaba“ võrdub meie mõtteis puhtuse ja looduslikkusega ja on võimas müügiargument.

Kuidas asi tegelikult on ja millised säilitusaineid tasub usaldada ?

Kreemi valimine

 

KAS SÄILITUSAINED ON „HALVAD“?

Säilitusaine eesmärk on peatada seente, bakterite, hallitusseente jt. kahjulike mikroorganismide levik tootes. Et säilitusaine mõjuks bakteritele tapvalt, peab ta olema piisavalt tõhusa toimega – seega ei saa ta olla läbinisti „hea“ nagu näiteks lillevesi või taimeõli. Sellised läbinisti leebed ained ongi just need, mis on bakterite rünnakule kõige vastuvõtlikumad. Mida looduslikuma koostisega on kreem, seda suurem tähtsus on valitud säilitusainel- muidu riskime häid ja kasulikke taimeekstrakte nahale määrides tõsise bakteriaalse rünnakuga.
Testide põhjal leidus 80% säilitusaineteta valmistatud kreemides vaid mõni päev peale avamist miljoneid baktereid. Sama tulemus saadi üle aja kasutusel olnud ripsmetushide testimisel. Saastunud kreemidest 79% oli asustatud Staphylococcus Aureus´e poolt, 13% kreemides elutses aga Pseudomonas Aeruginosa. Testid hõlmasid antud juhul vaid baktereid, lisaks sisaldus neis tõenäoliselt ka seente ja hallitusseente eoseid.

 

MIS JUHTUB KREEMIPURGIS PEALE AVAMIST?

Avatud kreemipurk on ideaalne kasvulava bakteritele – niiskuses ja soojuses saavad nad hoogsalt paljuneda. Bakterid satuvad kreemi sisse mustade käte kaudu, õhust, tooraine kaudu (mikro-organismide alged on olemas juba taime-ekstraktis või õlis). Koduste kreemide puhul võib saastuda purk juba kreemi tegemisel (mitte-steriilsetes tingimustes, desinfitseerimata anumate ja tööriistade kaudu).
Toode, mis ei sisalda ühtegi säilitusainet, tuleb panna peale avamist külmikusse ja visata ära 3-7 päeva möödumisel. Silmaga ei märka te kreemis mingit muutust, kuid tegelikkuses on tootes hakanud levima mitmesugused seened ja bakterid. Kahjulikud mikroorganismid tekitavad enamasti naha-ärritust, punetust ja allergiat. Nad pääsevad nahapinnalt ka silmade ja suu limaskestadele ning võivad seal edasi levides tekitada lokaalseid põletikke.

 

KUIDAS TESTITAKSE SÄILITUSAINE TOIMIMIST TOOTES?

Kosmeetikatootjad peavad suutma oma toote stabiilsust tõendada laboritestide abil. Kui tootel on näiteks märge, et see säilib peale avamist 6 kuud, siis toode avatakse 6 kuu jooksul mitmeid kordi. Avatud kreemi sisse lisatakse sihilikult erinevaid mikro-organisme nagu näiteks Aspergillus Niger, Candida Albicans, Escheria Coli, Pseudomonas Aeruginosa, Staphylococcus Aureus. Kreemis olev säilitusaine peab peatama nende paljunemise. Kuue kuu möödudes ei tohi kreemi mikrofloora ületada seadusega lubatud piirmäära. Näiteks üldine kosmeetika konventsioon on paika pannud, et mikroorganismide tase kreemis ei tohi ületada 100 ufc ühikut.
Tootjad, kes soovivad oma toodetega eristuda või pääseda apteegikosmeetika või profitootjate nimekirja, peavad kehtestama firmasisesed rangemad piirmäärad. Näiteks ökomärgiga Natùrys ja Bema toodetele näevad tehase sisesed normid ette 10x madalama piirmäära. Bema ja Naturys kreemides on kahjulike mikroorganismide lubatud määr alla 10 ufc ühiku. Selle tulemusega on tooted pääsenud nii öko-apteegikosmeetika kui ka öko-profikosmeetika kategooriatesse.
Kuna parabeenid ja mitmed teised kahjulikuks tunnistatud säilitusained on oluliselt odavamad ja tõhusamad, siis tavatootjad kasutavad neid vähimagi süümepiinata, et tagada tootes vajalik steriilsus. Ökokosmeetikas on need kahjulikud ja küsitavad ained keelatud.

 

NÕUDED SÄILITUSAINETELE ÖKOKOSMEETIKAS

Ökokosmeetikas kasutusel olevad säilitusained peavad olema toimivad, kuid samal ajal piisavalt leebed, et mitte kujutada ohtu inimese tervisele. Eelistada tuleb looduslikke aineid.
Kuna teatud koostise puhul ei pruugi looduslikud säilitusained olla piisavalt tõhusad, siis on kindlaks määratud üksikud sünteetilised säilitusained, mida tohib kasutada väikeses koguses kui täidetud on alljärgnevad tingimused:

1) ainet ei ole võimalik toota looduslikul teel
2) aine olemasolu tootes on tingimata vajalik
3) ainet on tootes minimaalne kogus

Ka neis reeglites toimub pidev arenemine ja püüdlemine uute avastuste poole. Kui leitakse täiuslikum aseaine hetkel lubatud sünteetilistele säilitusainetele, võidakse anda korraldus varem kasutusel olnud aine sellega asendada (andes asenduseks üleminekuaja). Tavaliselt annab uue ja parema aine avastanud riigi sertifitseerimiskeskus vastava korralduse kohalikul tasandil. Kui väljavahetamine või uued nõuded end õigustavad, järgivad eeskuju ka teiste maade kontrollasutused.

 

ÖKOKOSMEETIKAS LUBATUD SÄILITUSAINED

Kreem1

NB! Väga suur erinevus on selles, kas säilitusaine on kasutusel toiduainetes või kosmeetikas. Näiteks esimene säilitusaine meie nimekirjas on kosmeetikas tervitatav, kuid toiduainetes taunitud.

SODIUM BENZOATE EHK BENSOEHAPE EHK E211. Seda esineb looduslikult mustikates, aprikoosis, seentes, kaneelis. Aine eraldatakse valge pulbri kujul, mis lahustub vees. Ta on bakteri ja seenevastane, seda kasutatakse toiduainetes ja kosmeetikas. Toiduainetes kasutamisel märgitakse see ära tähisega E211 või sõnadega bensoehape. Kui ostate toiduaineid, siis tasub küll jälgida, et seda ainet ei oleks sees või vältida selle söömist koos c-vitamiini rikaste toiduainetega. Bensoehape, kui seda süüa sisse koos C-vitamiini sisaldavate toiduainetega, reageerib inimese organismis c-vitamiiniga ja võib moodustada kahjuliku ühendi nimega benseen. Kosmeetikas aga aine ohtlik ei ole, vastupidi, aitab säilitada toodet, väldib hallituse, mikroorganismide ja seente teket. www.biodizionario.it annab ainele 1 rohelise täpi.

POTASSIUM SORBATE EHK KAALIUMSORBAAT EHK E202 on teine looduslik säilitusaine, mis on saadud mineraalsest kaaliumisoolast. Potassium sorbate tekib kaaliumisoola reageerimisel teise loodusliku aine, askorbiinhappega. See 100% looduslik säilitusaine väldib samuti hallituste, seente, mikroorganismide, bakterite levikut ja teket. Aine on laialdaselt kasutusel toiduainetööstuses, seda kasutatakse näiteks pagaritoodetes, pakendatud kaupade, kala ja liha säilitamiseks, veinides, juurvilja ja puuviljatoodete säilitamiseks. Aine märgitakse toiduainetööstuses märkega E202. Tema kahjulikkust võib võrrelda lauasoola omaga. www.biodizionario.it annab ainele 1 rohelise täpi.
Nende kahe läbinisti loodusliku kuid samas tõhusa säilitusaine miinus on see, et nad võivad tekitada tundliku nahaga inimestel allergiat (punetust, ärritust).

ASKORBIINHAPE EHK C-VITAMIIN, VALGE PAJU KOOR, JAAPANI KUSLAPUU EKSTRAKT, GREIBISEEMNE EKSTRAKT, ROSMARIINI EKSTRAKT, E-VITAMIIN: Need ja paljud teised 100% looduslikud säilitusained on kahjuks limiteeritud tõhususega. Paljud on aktiivsed vaid seente vastu, bakterite vastu mõju ei avalda. Kuna need ained ei ole teatud valemite puhul piisavalt tõhusad, siis käivad nende kasutamisega kaasas põhjalikud mikrobioloogilised uuringud ja laboritestid. Sageli kombineeritakse neid teiste, tõhusamate ainetega. www.biodizionario.it annab neile kõigile 2 rohelist täppi.

FENOKSÜETANOOL (PHENOXYETHANOL): Sünteetilist päritolu aine. Kasutusel kosmeetikas, ravimitööstuses, kasutatakse ka kalakasvandustes. Tõhusa toimega kõikide mikroorganismide ( bakterid, seened, hallitus jne) vastu. Keemiliselt stabiilne, ei muundu, ei muuda naha pH taset. Kui ta imendub naha kaudu organismi, siis elimineeritakse see koheselt uriini kaudu (ei ladestu).
Aine on olnud diskussiooni all – peamiselt seetõttu, et see on olnud varasemalt laialdaselt kasutusel väikelastele mõeldud toodetes. Sellest tulenevalt on tehtud mitmeid lisauuringuid ja kaasatud diskussiooni mitmeid eksperte. Lõpptulemusena leiti, et aine on piisavalt ohutu, et lubada seda ka biosertifikaadiga ainetesse. Enamus ökotoodete tootjaid järgib kirjutamata reegleid et 1) ei kasuta ainet väikelastele mõeldud toodetes 2) enamasti kasutatakse vaid välja loputatavates toodetes (shampoonid, seebid) 3) võidakse kasutada toodetes, kus on teiste koostisosade stabiilsuse tagamiseks vaja tõhusamat säilitusainet 4) lubatud max. kogus tootes on alla 1%, kuid ökotootjad jälgivad vaikimisi sertifitseerimiskeskuse soovitust normile alla 0,4%. Enamasti on aine seega nimekirja lõpus, viimase 3-4 koostisaine hulgas. www.biodizionario.it annab ainele 1 kollase täpi.

ETÜÜLHEKSÜÜLGLÜTSERIIN ( ETHYL HEXYL GLYCERIN): Nagu nimigi viitab, saab aine alguse taimsest rasvast ehk glütseriinist. Et sellest saaks säilitav aine, muundatakse seda siiski teatud viisil. Ainet peetakse kahjutuks ja süütuks, ometi ei ole ta üksinda piisavalt tõhus kõikide mikro-organismide vastu. Seetõttu kasutatakse seda ainet sageli valemis koos fenoksüetanooliga. Kui kasutusel on fenoksüetanooli ja etüülheksüülglütseriini kombinatsioon, siis koostisainete nimekirjas võib olla märgitud nende asemel hoopis “FEOG”. www.biodizionario.it annab ainele 2 rohelist täppi.

Lisaks on ökokosmeetikas veel teisigi lubatud säilitusaineid. Soovitame usaldada tootele antud SERTIFIKAATI ja mitte muretseda koostise pärast, kui oleme valinud sertifitseeritud toote.

 

ÖKOKOSMEETIKAS KEELATUD SÄILITUSAINED

  Laps OMG

PARABEENID: on tuntuimad ja levinuimad säilitusained. Nad pärsivad bakterite, seente ja mikroorganismide vohamist kosmeetikatoodetes. Uuringud on näidanud, et parabeenid kuhjuvad inimese kehasse ning leitakse, et nad soodustavad rinnavähi teket. Nad on väidetavalt ohutud, kui neid tarbida väikestes kogustes, kuid probleemiks on just nende massiline esinemine tavatoodetes ja keha suutmatus neid elimineerida. www.biodizionario.it annab parabeenidele, olenevalt tüübist 1-2 punast täppi

FORMALDEHÜÜD ehk E240 ja selle derivaadid: Formaldehüüd ehk metanaal on lihtsaim aldehüüd. Ta on võimas antibakteriaalne ja seenevastane aine, kuid samal ajal on ta inimesele kõige ohtlikumate ainete nimekirjas. Kahjuks on formaldehüüdi ja selle derivaate kasutusel igal pool, sh. toiduainetööstuses. Toiduainetööstuses näiteks esineb ta koos polüfenoolidega kõigi suitsutatud toodete säilitusainena (märkega E240). Tavakosmeetikas kasutatakse laialdaselt küünelakkides, kreemides, desinfitseerijates, puhastusvahendites. Shampoonides annab ta lisaks säilitusfunktsioonile silendava efekti. Ainel on otsene tõestatud seos mitmete vähivormide tekkega. www.biodizionario.it annab formaldehüüdile ja selle derivaatidele 2 punast täppi.

QUATERNIUM 15, KATHON CG, GROTAN, EUXIL o ISOTIAZOLINA, sisalduvad sageli jumestuskreemides, šampoonides, päiksekreemides. Quaternium 15 eraldab formaldehüüdi, ka teisi peetakse toksilisteks ning ülitundlikkust tekitavateks aineteks.
Lisaks on veel kümneid ja kümneid aineid, mida me siin käsitleda ei suuda. Keelatud aineid esineb ka mitmete teiste nimede all.

 

SOOVITUSED KREEMIPURGI VALIMISEL:

1. Kui valisite ökosertifikaadiga toote, siis ei ole põhjust hakata muretsema ja kirjandusest uurima, kas mõne koostisaine kohta on kuskil keegi halvasti kirjutanud. Lähtuda tuleks kindlasti konkreetsest kontekstist.
2. Mõnikord on „sünteetiliselt“ kõlava nime taga varjus looduslikku päritolu aine. Mitmed looduslike ainete nimetused erinevad sünteetilistest sugulastest vaid ühe tähe, liidese või numbri võrra.
3. Mõni aine võib olla olnud poleemika objektis teises olukorras (seoses kasutamisega toiduainetes, seoses kasutamisega beebitoodetes, seoses soovitatava kogusega tootes jne).
4. Kui ökokreemi koostises on tõesti sünteetiline aine – siis aine kasutamisest tekkiv kasu kaalub oluliselt üles võimaliku kahju ja järgitud on 3 varem käsitletud reeglit (sünt. ainet on min. kogus, seda ei saa toota looduslikult ja see on määrava tähtsusega).
5. Ökosertifikaadi taotlemine on pikaajaline, kulukas ja üsna keeruline protsess. Sertifikaat kinnitab, et kontrollitud on kogu tootmisprotsess – alates tooraine kasvatamise viisist kuni valemi sobilikkuse ja koostisainete mahuni selles valemis.
6. Ökosertifikaadi saamiseks kehtestatud miinimumnõuded on vägagi karmid ja mistahes tavatootele kättesaamatud. Kõrgema hinnaga ökotooted võivad küll sisaldada eriti kalleid ja häid koostisosi, kuid ka soodsa hinnaga ökotoodet võite südamerahuga kasutada.
7. Sertifikaadi mõte ongi selles, et ostja ei pea enam eraldi koostisainete pärast muret tundma. Teadlikkus on alati tervitatav, kuid nendele, kel pole aega ega tahtmist kosmeetika koostisosade sisusse süveneda, on turvalisim variant usaldada ökosertifitseeritud tooteid.

Kreem näol

 

Kasutatud materjalid:

http://forum.promiseland.it/viewtopic.php?f=2&t=44943 BAKTERID KOSMEETIKAS http://www.ilsalvagente.it/Sezione.jsp?titolo=Cosmetici%2C+occhio+alla+scadenza%3A+nei+%27%27vecchi%27%27+milioni+di+batteri&idSezione=21840
http://multiscatola.com/portale/casa-e-giardino/come-uccidere-i-batteri-in-pennelli-cosmetici-infetti.php Fai da te
http://d.repubblica.it/beauty/2014/03/19/news/cosmetici_fai_da_te_ricette_carlitadolce-2051982/
http://books.google.ee/books?id=ztGQeeQ2LaUC&pg=PA39&lpg=PA39&dq=COSMETICI+DI+CASA+BATTERI&source=bl&ots=XqDmLebAOv&sig=clKTzhrwg0n8cPm9plsn9gn6wUQ&hl=it&sa=X&ei=dPWNU7CFIeas0QXzhIFo&ved=0CF8Q6AEwCTgK#v=onepage&q=COSMETICI%20DI%20CASA%20BATTERI&f=false
http://www.greenme.it/
http://www.my-personaltrainer.it/
http://www.goodhousekeeping.com/product-reviews/beauty-products/anti-aging-skin-awards#slide-1
http://www.antiageingsavantess.com/tag/campaign-for-safe-cosmetics/
http://www.studio-akira.com/173/the-best-way-for-applying-cream-to-the-contours-of-eyes.html
http://eatlivewear.wordpress.com/2011/11/01/how-to-make-your-own-natural-cosmetics-part-1/

Tweet
Silmoad - mis need veel on?
Veiniäädikas ilu ja tervise heaks

About the Author

Bio4You ökopood

Bio4You on Albero Verde OÜ kaubamärk, mis tegeleb mahe- ja loodustoodete maaletoomise ja müügiga. Bio4You kauplused asuvad Tallinnas Järve ja Foorum keskuses, Pärnus Kaubamajakas ning Rakveres Põhjakeskuses. Bio4You e-pood asub aadressil www.bio4you.eu.

You Might Also Like

  • IDANDAMISE A B C -TERVIS JA ELUJÕUD AKNALAUALT

  • Bio4You blogipostitus: Looduslikud toidulisandid eksamiärevuse leevenduseks

    Looduslikud toidulisandid eksamiärevuse leevenduseks

  • NAISTEPÄEVA ERI- SÄRA SILMADESSE JA SÜDAMESSE

    NAISTEPÄEVA ERI- SÄRA SILMADESSE JA SÜDAMESSE

  • Looduslikud ja tõhusad taimsed preparaadid hea une saavutamiseks – loe Bio4You blogist soovitusi parema une heaks.

    7 TÕHUSAT TAIMSET PREPARAATI HEA UNE TARVIS!

    Värsked postitused

    • IDANDAMISE A B C -TERVIS JA ELUJÕUD AKNALAUALT
    • Looduslikud toidulisandid eksamiärevuse leevenduseks
    • NAISTEPÄEVA ERI- SÄRA SILMADESSE JA SÜDAMESSE
    • 7 TÕHUSAT TAIMSET PREPARAATI HEA UNE TARVIS!
    • TERVISE RESTART – DETOX 360°

    Arhiiv

    • aprill 2025
    • veebruar 2025
    • detsember 2024
    • november 2024
    • oktoober 2024
    • august 2024
    • juuli 2024
    • juuni 2024
    • mai 2024
    • aprill 2024
    • märts 2024
    • veebruar 2024
    • jaanuar 2024
    • oktoober 2023
    • september 2023
    • august 2023
    • juuli 2023
    • juuni 2023
    • mai 2023
    • märts 2023
    • veebruar 2023
    • jaanuar 2023
    • november 2022
    • september 2022
    • august 2022
    • juuni 2022
    • mai 2022
    • aprill 2022
    • märts 2022
    • veebruar 2022
    • jaanuar 2022
    • detsember 2021
    • november 2021
    • oktoober 2021
    • september 2021
    • august 2021
    • aprill 2021
    • märts 2021
    • veebruar 2021
    • detsember 2020
    • november 2020
    • oktoober 2020
    • september 2020
    • august 2020
    • juuli 2020
    • juuni 2020
    • mai 2020
    • aprill 2020
    • märts 2020
    • veebruar 2020
    • jaanuar 2020
    • detsember 2019
    • november 2019
    • oktoober 2019
    • september 2019
    • august 2019
    • juuli 2019
    • mai 2019
    • aprill 2019
    • märts 2019
    • veebruar 2019
    • jaanuar 2019
    • detsember 2018
    • november 2018
    • oktoober 2018
    • september 2018
    • juuli 2018
    • juuni 2018
    • aprill 2018
    • märts 2018
    • veebruar 2018
    • jaanuar 2018
    • detsember 2017
    • oktoober 2017
    • september 2017
    • august 2017
    • juuli 2017
    • juuni 2017
    • mai 2017
    • aprill 2017
    • veebruar 2017
    • jaanuar 2017
    • detsember 2016
    • november 2016
    • oktoober 2016
    • september 2016
    • juuli 2016
    • mai 2016
    • aprill 2016
    • märts 2016
    • veebruar 2016
    • jaanuar 2016
    • detsember 2015
    • november 2015
    • oktoober 2015
    • september 2015
    • august 2015
    • juuli 2015
    • juuni 2015
    • mai 2015
    • aprill 2015
    • märts 2015
    • veebruar 2015
    • jaanuar 2015
    • detsember 2014
    • november 2014
    • oktoober 2014
    • september 2014
    • juuli 2014
    • juuni 2014
    • mai 2014
    • aprill 2014
    • märts 2014
    • veebruar 2014
    • jaanuar 2014
    • detsember 2013

    Rubriigid

    • Aroomiteraapia
    • Blogi
    • gluteenivaba
    • Keskkond
    • Laktoosivaba
    • Nullkulu
    • Ökokosmeetika
    • Puhas ilu
    • Puhas kodu
    • Puhas toit
    • Taaskasutus
    • Tervis loodusest
    • vegan
    • Zero waste

    Liitu uudiskirjaga

    Täname! Oled liitunud uudiskirjaga

    Facebook

    © 2023 Bio4you. All rights reserved.