Kindlasti oled kuulnud erinevatest vannisooladest, mäe- ja meresoolast, Himaalaja roosast soolast ja ehk isegi ajurveeda kivisoolast? Selles BioBlogi postituses räägime lahti, mis vahe ikkagi on soolal ja soolal.
Erinevad soolad, mida kasutatakse söögitegemisel
Meresool – söögisooladest on kõige tuntum meresool, mida on ka palju eestlaste söögilaual. Meresoola saadakse merevee aurutamisel spetsiaalsetes vannides või tiikides päikese toimel. Meresool toodetakse merevee aurustamise teel. Selle tõttu on väga oluline, millises kohas ja milliste meetoditega on see toodetud. Peale naatriumkloriidi võib meresool sisaldada mõningal määral ka joodi, kaltsiumi, magneesiumi ja kaaliumi.
Bio4You poodides müügil olevad SoSalt puhtad meresoolad korjatakse käsitsi looduslikust oaasist Sitsiilias Trapani piirkonnas, kus see moodustub merevee aurustumise tulemusena. Kuivab loomulikult õhu ja päikese käes. Soola ei pleegitata, rafineerita ega töödelda ühegi keemilise ainega. Pakkimisel ei lisata paakumisvastaseid aineid. Kui eelistad jodeeritud meresoola tavalisele, siis leiad ka selle meie riiulitelt.
Mäesool (kivisool, mineraalsool) – kõige tuntum mäesool on Himaalaja roosa sool. Himaalaja sool on enam kui 250 miljonit aastat tagasi Himaalaja piirkonnas ladestunud kristalne sool, mis on tekkinud ürgsete ja saastamata merede kuivamise tulemusena. Soola täiuslik struktuur tuleneb Himaalaja mägede tekitatud tugevast survest. Himaalaja roosa soola spektraalanalüüsil on sellest leitud kokku 84 elementi, nende hulgas rauda, kaltsiumi, magneesiumi, tsinki, fosforit jpt.
Tänapäeval saadakse seda Pakistani iidsetest soolagaleriidest. Kasutatakse toidu valmistamisel ja maitsestamisel.
Meie valikust leiad mäesoola ka natukene lähemalt – Itaaliast. Ülipuhast ja peent Baule Volante mäesoola kaevandadakse Petralia Soprana tuhandete aasta vanusest soolakaevandusest Parco delle Madonie pargis Sitsiilias. Kuus miljonit aastat tagasi oli sealses piirkonnas vahemeri eraldatud Atlandi ookeanist. Ala oli piiratud mägedega ning päikse ja tuule toimel hakkas seal meresool kontsentreeruma ja ladestuma, kiht kihi haaval, kuni moodustus 1100 meetri kõrgune mägi. See on Euroopa suurim ja haruldaseim soolakaevandus mis on 2 km suuruse pindalaga ja 400 m sügavusega, soolasisaldus on 99,9%. Tegemist on ääretult puhta soolakristalliga, mis ei ole saastunud õhu käes. Võrreldav parima, mäe sisekülgedelt kaevandatava Himaalaja soolaga.
Must sool – tuntud ka kui Himaalaja must sool, kala loon, bire noon, India must sool, Sulemani namak, bit lobon on vulkaanilise tekkega sool, mis pärineb Himaalaja piirkonnast. Looduslik Himaalaja must sool koosneb peamiselt naatriumsulfaadist (Na2SO4), naatriumsulfiidist (Na2S), naatriumvesiniksulfaadist (NaHSO4), naatriumvesiniksulfiidist (NaHSO3), raudsulfiidist (FeS) ja vesiniksulfiidist (H2S), mida leidub looduslikult Himaalajas. Musta soola väävliühendid teevad selle eriliseks. Väävel annab soolale ainulaadse lõhna ja maitse ning õigetes kogustes kasutamisel mõjub see tervisele soodsalt.
Musta soola kasutatakse laialdaselt ka toiduvalmistamisel ning see on populaarne koostisosa India, Pakistani, Bangladeshi ja Nepali köögis. See on väga populaarne ka vegan toiduvalmistamisel munaasendajana, kuna sellel on terav, umami ja munasarnane maitse ja lõhn, mis tuleneb selle väävlirikkast struktuurist.
Kuigi Himaalaja must sool on madala naatriumisisaldusega, tuleb märkida, et sellel on tugev soolane maitse. Seetõttu on tavalisest lauasoolast väiksema koguse musta soola kasutamisel võimalik saada sama soolane maitse. Väiksema naatriumitarbimise tõttu võib musta soola pidada ka pideval kasutamisel turvalisemaks alternatiiviks.
Ajurveeda sool – soola on kasutatud aastatuhandeid nii toiduvalmistamiseks kui ka meditsiinis. Õigetes kogustes ja õiges vormis kasutamisel on sellel teadaolevalt tohutu kasu. Sool on põhikomponent paljudes Ajurveeda praktikates.
Ajurveda on India Veeda kultuurist pärit teadus pikast ja tervislikust elust ning seda peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Seda rohkem kui 5000 aastat vana hindude rahvameditsiini ja elukunsti praktiseeritakse ka tänapäeval väga laialt üle maailma. Sanskriti keelest tõlgituna tähendab Ajurveeda „teadus elust“, (ayu = elu, veda = teadus).
Mida ütleb Ajurveeda soola kohta? Ajurveeda õpetab, et sool on oluline kasvuks, vee elektrolüütide tasakaalu säilitamiseks ning õigeks seedimiseks, imendumiseks ja jäätmete kõrvaldamiseks. See loob liigestes paindlikkuse, stimuleerib söögiisu ja aitab seedida looduslikke toksiine, puhastades keha peened kanalid.
Ajurveeda praktikates kasutatakse kõige puhtamat Himaalaja kivisoola. Bio4You poes müügil olev ajurveeda roosa kivisool on ka FairTrade.
Lauasool – Lauasool on kõige enam töödeldud sool. Lauasool sisaldab lisaks rafineerimisprotsessis kasutatavatele kemikaalidele ka lisaaineid. Need võivad sisaldada paakumisvastaseid aineid, alumiiniumi, fluoriidi ja joodi, aga ka muid kemikaale, mis neid lisandeid stabiliseerivad. Kuigi neid lisaaineid ei ole pakendil loetletud, võib nende olemasolu tekitada meie kehas reaktsioone. Kõrge naatriumisisalduse tõttu on lauasool kõigist soolaliikidest kõige tugevama maitsega.
Kosmeetikas kasutatavad soolad
Surnumere sool – surnumere sool ja sellest valmistatud tooted on ühed parimad tooted, mida on võimalik elujõuetu ja väsinud naha peal kasutada.
Surnumere sool on meresool, mis on võetud otse Iisraeli Surnumerest. Aga mis vahe on Surnumere soolal ja tavalisel meresoolal? Nagu selgub, on mineraalide koostis oluliselt erinev.
Kui enamik meresoolast sisaldab 85% naatriumkloriidi, siis Surnumere soolas on naatriumkloriidi sisaldus palju väiksem: 30,5%. Selle asemel sisaldab Surnumere sool teiste mineraalide hulgas magneesiumi, naatriumi, kaaliumi ja kaltsiumi. Nendel mineraalidel on palju kasulikke omadusi inimese nahale ja tervisele.
Kasutamine: Lisage vannitäiele veele ca 250 g soola.
Epsom sool – Epsom sool on üks paljudest looduslikult esinevatest mineraalsooladest, magneesiumi ja sulfaadi ühend kivimilaadsetes moodustistes. Nimi “Epsom sool” viitab Epsomi linnale, mis asub Inglismaal Londonist kiviviske kaugusel ja kus sool väidetavalt avastati umbes 400 aastat tagasi.
Kuigi see meenutab lauasoola, on sellel väga mõru maitse ja see pole tegelikult mõeldud tarbimiseks. Soola kasutatakse näiteks jalavanne tehes, sest see lõõgastab lihaseid. Kui lahustada Epsom soola soojas vees, lahustab see magneesiumi ja sulfaadi ning võimaldab sellel läbi naha teie kehasse imenduda. Küll aga tuleb märkida, et puuduvad piisavad uuringud, mis näitaksid, et magneesium imendub läbi naha piisavas koguses, et kõrvaldada võimalikud mineraalipuudused. Soovitame igal juhul ära proovida, sest väga paljud inimesed on just soolavannide näol leidnud abi pinges lihaste lõõgastamiseks.
Epsom soola ostmisel ostke toodet, mis on 100% magneesiumsulfaat.
Kasutamine: Lisa vanniveele umbes 5 kuhjaga supilusikatäit soola. Kehakaaluga <50 kg vähendage soola kogust poole võrra! Soovitatav vannivee temperatuur 36-38°C ning vannis olemise aeg 10-20 minutit (mitte kauem kui 30 minutit!). Kasutada max 2-3 korda nädalas. Pärast vannis käimist on soovitatav 30 minutit puhata.
Hoiatused: ainult välispidiseks kasutamiseks! Hoidu kontaktist silmade ja limaskestadega! Mitte kasutada kahjustunud nahal! Hoida lastele kättesaamatus kohas! Ei sobi alla 15-aastastele, rasedatele ja imetavatele naistele! Ei sobi seespidiseks kasutamiseks! Madala vererõhuga, kardiovaskulaarsete või neeruprobleemidega inimesed peaksid magneesiumisoola vannidest hoiduma.
Muud vannisoolad – Bio4You ökopoes on müügil palju erinevaid looduslike lisaainetega vannisoolasid, viskame mõnele kiire pilgu peale:
- Vannisool “Alkaline” valge saviga.
Saviga vannisool soodustab naha loomulikku puhastamist. Aitab taastada naha loomulikku pH-taset. Surnumere sool ja Kaolin savi sisaldavad rikkalikult väärtuslikke mineraale, mis hooldavad nahka. Värskust lisab rohelise tee ekstrakt. Ei sisalda mikroplasti. Sobilik veganitele.
- Dresdner Essenz vannisoolad lõõgastumiseks, pärast rasket füüsilist trenni kasutamiseks, immuunsusele jpt.
Vannisoolad lihastele on segu magneesiumsoolast ning surnumere soolast, lõõgastavad soolad on aga segu meresoolast ja erinevatest looduslikest aroomiõlidest.
- Vanniessentsid lastele
Lastele mõeldud toodetes on kasutatud vaid parimaid looduslikke koostisosi, mis on õrnad naha vastu, lõõgastavad ning samal ajal ka pakuvad väikestele vanniskäijatele rõõmu.
Laia ökotoodete valiku leiad Bio4You veebipoest aadressil www.bio4you.eu. Bio4You ökopoed asuvad Tallinnas Järve ja Foorum keskuses, Pärnus Kaubamajakas ja Rakveres Põhjakeskuses. Ootame sind külla!