Vanasti mõisteti väljendi “taimeõli” all praadimiseks vajalikku rasvainet. Suvaline rafineeritud õli ajas asja ära ja sellega taimeõli kasutusvaldkond piirdus. Aeg on keerata uus lehekülg ja panna taimeõli laual aukohale! Kasuta seda toidulisandina, garneeringuks, küpsetistes. Praadimiseks ka – aga mitte rafineeritud õli! Praadimiseks vali kvaliteetõli, mis talub kuumutamist.
Taimeõlid varustavad meie keha omega-rasvhapete, mineraalide, kiudainete, vitamiinide ja proteiinidega. Taimeõlist saadud toitained on kergesti omastatavad. Õli aitab organismil talletada ja kasutada ka teisi toiduga saadavaid vitamiine.
SUPERÕLID TOIDULISANDIKS
Need superõlid on ideaalseks toidulisandiks.
WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) soovitab neid tarvitada iga päev.
1. KÜLMPRESSITUD KANEPIÕLI
Kanepiseemne õli on külmpressitud Cannabis sativa taime seemnetest. Seda nimetatakse “looduse täiuslikuks toiduks” tänu tasakaalustatud oomega rasvhapete kontsentratsioonile. Juba 3000 aastat e.m.a. tarvitati kanepiõli Hiinas organismi tugevdamiseks, nahaprobleemide ja ussnugiliste vastu ning seedimise korrastamiseks. WHO soovitab tarvitada kanepiõli, et saada igapäevane ratsioon asendamatuid Omega-3 rasvhappeid, mida organism ise ei tooda.
KÜLMPRESSITUD KANEPIÕLI OMADUSED: Kanepiõli sisaldab Omega3 ja Omega6 rasvhappeid ideaalses suhtes 3:1-le ja rasvhapete sisaldus õlis on 80%. Omega 3 ja Omega 6 rasvhapete õiget ratsiooni organismis peetakse oluliseks, et ennetada südamehaigusi, kõrget vererõhku, halba kolesterooli, vähki, artriiti ja palju muud. Lisaks sisaldab kanepiõli valkusid (65% edestiini ja 35% albumiini), vitamiine, kiudaineid ja mineraale (eriti rauda, kaltsiumi ning fosforit). Need omadused teevad kanepiõli asendamatuks taimetoitlastele.
Kanepiõli seespidine kasutamine avaldab nähtavat mõju: kanepiõli tugevdab nahka, küüsi, juukseid ja luid ning parandab nahaprobleeme. Eriti kasulik on mõju naise organismile, sest leevendab premenstruaalseid sümptomeid ja hoiab ära osteoporoosi teket. Kanepiseemne õli lipiidid on peaaegu identsed inimese omadega – nad on võimelised tungima meie rakkudesse ja kudedesse, neid toitma ja tugevdama. Kanepiõli võib kasutada ka välispidiselt. Õli ei ummista poore ja temast on märkimisväärne kasu neile, kes kannatavad atoopilise dermatiidi, ekseemide või nahaprobleemide all. Kanepiõli annab nahale osalise loodusliku päikesekaitse.
KANEPIÕLI SOOVITATAKSE KALAÕLI ASEMEL: Kuna tänapäeval võib kalaõli olla saastunud elavhõbeda ja toksiinidega, siis kanepiõli on ideaalseks, tervislikuks ja soodsaks alternatiiviks. Lisaks balansseeritud omega 3, 6 ja 9 sisaldusele on kanepiõlis D-vitamiini mis aitab luudes säilitada kaltsiumit ja tugevdab skeletti.
KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Avatud õli tuleb hoida külmikus! Kanepiõli tarvitatakse ainult külmalt. Soovitatav kogus on 1 spl päevas.
Biologicoils kanepiseemneõli on mehhaaniliselt külmpressitud toorestest kanepiseemnetest. Kanep pärineb Euroopa Liidu mahepõllundusest. Tootja: BioTuscany, Itaalia.
2. KÜLMPRESSITUD LINAÕLI
Seda kasulikku õli pressitakse linataime Linum usitatissimum seemnetest. Linataime kasvatati Babüloonias juba 3000a e.m.a. Karl Suur hindas kõrgelt linataime kasulikke omadusi ja tegi linaseemneõli kasutamise kohustuslikuks kõikidele alamatele.
KÜLMPRESSITUD LINASEEMNEÕLI OMADUSED: Linaseemneõli peetakse üheks võimsaimaks toiduaineks meie planeedil. Linaseemned on väga rikkad Omega-3, Omega-6 ja alfa-linoleenhappe sisalduse poolest. Tänu kõrgele fosfolipiidide ja letsitiini sisaldusele on linaõli kasulik ajule, lihastele ja seedimisele. Õli varustab aju energia ja hapnikuga, tugevdab mälu, korrastab seedimist, puhastab maksa ja aitab kõrvetiste vastu. Üldtugevdab organismi, parandab immuunsust ja stimuleerib lihaste tööd. Leitakse, et linaõli aitab ka kaalu langetada.
LINAÕLI SOOVITATAKSE KALAÕLI ASENDAJANA
Tänu rikkalikule oomega rasvhapete sisaldusele on linaõli ideaalne toidulisand. Peamiselt sisaldab linaõli Omega3 ja Omega6 rasvhappeid, suhtes 4:1-le. 1 spl linaõli sisaldab 1,8 grammi Omega-3 rasvhappeid. Linaõli soovitatakse WHO poolt kalaõli asendusena. Oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete piisav varu ja tasakaal organismis tugevdab immuunsust ja väldib kasvajate, närvihaiguste ning veresoonkonnahaiguste teket.
Linaõli seespidine tarvitamine teeb meid kauniks ka väliselt. Linaõli tarvitamine toiduks teeb küüned tugevamaks ja annab juustele läiget. Välispidiselt on linaõli suurepärane juustemaskide tegemiseks – see silendab juukseid ja parandab katkiseid juukseotsi.
SÄILITAMINE JA KASUTAMINE: Õlil on kergelt mõrkjas järelmaitse. Linaõli sobib valge liha ja kalatoitude maitsestamiseks. Ideaalne ka köögi- ja juurviljadega. Ei sobi praadimiseks. Päevast annust (ca 1 spl) ei soovitata ületada. Avatult säilib külmikus 2 kuud. Linaõliga tasub teha paar korda aastas üldtugevdavat kuuri. Kui õlile tekib ebameeldiv “kala” lõhn või maitse, on see riknenud ja tuleb ära visata.
Biologicoils linaseemneõli on mehhaaniliselt külmpressitud toorestest linaseemnetest. Linataimed pärinevad EL mahepõllundusest. Tootja: BioTuscany, Itaalia.
TOIDULISANDIKS SOBIVAD ERITI HÄSTI SIDRUNI VÕI APELSINIAROOMIGA LINAÕLI! Meeldiv tsitruse aroom pehmendab linaõli veidi mõrkjat järelmaitset. Naturaalse aroomiga linaõli tarvitavad vastu puiklemata ka lapsed, näiteks segatuna vee või mahlaga.
KAS VALIDA TOIDULISANDIKS KANEPIÕLI VÕI LINAÕLI ?
Linaõli sisaldab oomega-3 ja -6 rasvhappeid suhtes 4:1-le. Kanepiõli suhtes 3:1-le.
Linaõli sisaldab lisaks letsitiine ja fosfolipiide – need mõjuvad väga hästi ajutegevusele ja närvisüsteemile ning tugevdavad organismi pingelisel perioodil. Letsitiin puhastab maksa, korrastab seedimist, vähendab halva kolesterooli taset veres, muudab veresooned ja koed elastsemaks. Letsitiin otse taimeõlist on organismile ka eriti hästi omastatav. Leitakse, et linaõli aitab kaasa ka kaalu langetamisele ning tänu E-vitamiinile avaldab vananemisvastast mõju.
Kanepiõli sisaldab lisaks D-vitamiini ehk päikesevitamiini. D-vitamiini vaegus on aktuaalne just Põhjamaades ning selle vajadus suurem raseduse ajal ning väikelastel. D-vitamiin parandab nahka ja tugevdab organismi naturaalselt kaitsevõimet. Valgud ja mineraalid (kaltsium, fosfor, raud) on hädavajalikud taimetoitlastele, tugevdavad luid ja lihaseid, kaitsevad osteoporoosi eest. Kanepiõli sisaldab kannabinoide, millel on põletikuvastane ja immuunsust tugevdav mõju.
KOKKUVÕTE: Linaõli soovitatakse kasutada kuurina paar korda aastas. Kuna oomega-3 ja -6 suhe on 4:1-le (sisaldab eriti palju oomega-3 rasvhappeid), siis soovitatakse linaõli kõrval kasutada taimeõlisid, mis sisaldavad oomega-6 ja/või oomega-9 rasvhappeid (nt. oliiviõli, safloorõli, argaaniaõli, kõrvitsaseemne õli jne). Linaõli taastab juba peale lühiajalist kasutamist oomega-3 varud ja parandab rutem oomega-3 vaegusest tekkinud tervisehäired. Samas ei soovitata teda tarvitada järjepidevalt (näiteks aasta aega järjest). Kanepiõli avaldab mõju aeglasemalt, kuid teda võib tarvitada järjepidevalt. Tänu oomega-3 ja oomega-6 suhtele 3:1 on ta inimorganismile eriti kergesti omastatav, andes tasakaalustatud tulemuse ka pika-ajalisel tarbimisel.
Kanepiõli säilib avatuna linaõlist veidi kauem (linaõli umbes 2 kuud, kanepiõli ca 4-5 kuud).
Mõlemat õli tuleb peale avamist hoida külmikus ja tarvitada toorelt. Neid ei sobi kasutada garneeringuks kuumadele toitudele, küpsetamiseks, konservide valmistamiseks jne.
TAIMEÕLID KÜLMALT KASUTAMISEKS
TOIDULISANDIKS, GARNEERINGUKS või GURMAANIDELE
1. KÜLMPRESSITUD KREEKAPÄHKLI ÕLI
Kreekapähkli õli pressitakse pähklipuu Juglans Regia pähklitest. Mõiste “kreeka pähkel” on veidi ekslik, sest tegelikult kasvab taim mitmetes Lõuna-Euroopa riikides (nii metsikult kui istandustena) ja üks suuremaid Kreeka pähkli kasvatajaid on hoopis Itaalia. Õli saab teha nii röstitud kui toorestest pähklitest.
Kreekapähkli õli on meie alajaotuses esimene, kuna ta on samuti perfektse oomega-3 ja -6 rasvhapete suhtega ( 3:1 le).
Kreekapähkli õli sobib samuti kalaõli asendajana. Tänu ideaalsele oomega-3 ja -6 suhtele sobib ta samuti meie toidulauale kalaõli asendajana. Samal ajal on ta oma hõrgu ja õrna maitsega ideaalne garneering salatitele, köögiviljadele ja gurmee roogadele.
KÜLMPRESSITUD KREEKAPÄHKLI ÕLI OMADUSED: Kreekapähkli õli sisaldab proteiine, B grupi vitamiine, H-vitamiini, mineraale ja antiseptilisi aineid. Kaitseb südant ja veresooni, tasakaalustab hormoontalitlust, rahustab ja stimuleerib melaniini tootmist. Kreekapähkli õli aitab väljutada vett ja ergutab seedimist.
KREEKAPÄHKLI ÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Köögis proovi kreekapähkli õli toore liha, värske juustu, pastaroogade, kaunviljade, juurviljade, salatite, vinegrettide ja kalaga. Peale avamist tuleb õli hoida külmikus. Õli ei sobi praadimiseks.
Biologicoils kreekapähkli õli on mehhaaniliselt külmpressitud. Valmistatud tooretest, röstimata pähklitest. Kreeka pähklid pärinevad Euroopa Liidu mahekasvatustest.
2. KÜLMPRESSITUD ARGAANIAÕLI
Argaaniaõlile võiks pühendada eraldi peatüki. Seda õli, mis on maailma üks kalleimaid, saadakse Argania Spinosa seemnetest.
MIKS ARGAANIAÕLI ON KALLIS? Argaaniaõli tootmine on pikaajaline ja vähetootlik protsess. Vaja läheb palju inimtööjõudu või keerukaid masinaid, töö on raske ja aeganõudev. Käsitsi meetodiga saab 100kg kuivatatud viljadest 7,2 kilo seemneid. Seemnetest saab 6,5kg argaania mandleid, mis annavad 2kg õli. 2kg õli saamiseks on vaja 58 tundi tööd! Moodsa masinaga on võimalik saada 10 liitrit õli ühes tunnis. Läheb kiiremini, aga tootlus on ikka madal. 100kg kuivatatud viljadest saab tööstuslikul meetodil 3,25kg argaaniaõli.
MIS VAHE ON KOSMEETILISEL JA TOIDUKS MÕELDUD ARGAANIAÕLIL? Kosmeetiline õli valmistatakse tooretest argaaniaseemnetest. Toiduks sobiv õli tehakse röstitud seemnetest (argaaniamandleid röstitakse 15-30 minutit 110 kraadi juures). Sellest tekibki vahe õli välimuses, lõhnas ja hinnas. Toiduõli on pähkli lõhnaga ja helekollane. Kosmeetiline külmpressitud õli on peaaegu lõhnatu ja värvitu. Kosmeetiline õli on kallim, kuna toorest viljast saab õli veel vähem kätte. Suurtööstuses minnakse kergemat teed ja müüakse tavaliselt rafineeritud toiduks mõeldud argaaniaõlist valmistatud kosmeetilist õli. Kosmeetilist argaaniaõli võib kasutada ainult välispidiselt. Toiduks sobilikku õli võib aga kasutada ka kosmeetiliselt (juustele, nahale, kehale).
KÜLMPRESSITUD ARGAANIA TOIDUÕLI valmistatakse röstitud seemnete külmpressimisel. Argaaniaõli sisaldab oomega-6 ja -9 rasvhappeid, E-vitamiini, fenoole, triterpeene, polüfenoole ja karotenoide. See kaitseb organismi vabade radikaalide kahjustuste eest, avaldab vananemisvastast mõju ja parandab immuunsüsteemi. Aktiivsed toimeained õlis aktiveerivad vereringet, parandavad naha väljanägemist, eemaldavad jääkaineid. Argaaniaõli mõju tervisele on kiidetud ammustest aegadest. Mõned katsed on tõestanud veresuhkrut alandavat mõju, antibakteriaalseid ja põletikuvastaseid omadusi. Väidetakse, et regulaarselt argaaniaõli tarbivatel rahvastel esineb tunduvalt vähem levinud kasvajavorme nagu eesnäärme-, rinna- ja jämesoolevähk. Argaaniaõli rikastab kindlasti meie toidulauda ja toob tervisele hindamatut kasu.
ARGAANIAÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE. Sobib salatite, läätsede, muna, pannkookide, magustoitudega. Ideaalne saia või leivaga (nt. segatult palsamiäädika kreemiga) või “berberi hommikusöögina” – sidrunimahla, soola, pipra ja araabia saiaga. Ideaalne kasutada teise õlina linaõli kõrvale.
Biologicoils argaaniaõli toiduks on pärit Maroko mahepõllundusest ja mehhaaniliselt külmpressitud. Tootja: BioTuscany, Itaalia.
3. KÜLMPRESSITUD KÕRVITSASEEMNE ÕLI
Kõrvitsaseemne õli pressitakse kõrvitsataime Cucurbita pepo seemnetest. Õli saab valmistada nii toorestest kui röstitud seemnetest.
ÕLI RÖSTITUD VÕI TOORESTEST SEEMNETEST? Röstitud seemnetest tehtud õli on õrnema ja pehmema maitsega ja sobib paremini garneeringuks. Toorestest seemnetest pressitud õli on vitamiinirikkam, intensiivse ja tugeva maitsega – seda väärtuslikku õli toidulisandiks või sega teda mahedamate õlidega, näiteks külmpress safloor- või päevalilleõliga.
KÜLMPRESSITUD KÕRVITSASEEMNEÕLI OMADUSED: Kõrvitsaseemne õli sarnaneb oma koostiselt sojaõliga ja arahhiispähkli õliga. Ta sisaldab Omega 6 ja Omega 9 rasvhappeid, vitamiine A ja E. Need ained alandavad vererõhku ja halba kolesterooli, mõjuvad vananemise vastaselt ja nägemist ergutavalt. Lisaks on kõrvitsaseemneõli rikas antioksüdantide, fütosteroolide ja karotenoidide poolest. Tänu nendele ainetele kasutatakse õli põie-probleemide ja urineerimishäirete puhul. Rahvameditsiinis on kõrvitsaseemne õli kasutusel näiteks prostatiidi ja põiepidamatuse puhul. Menopausi ajal aitab kõrvitsaseemne õli kasutamine tõsta östrogeenide taset organismis. Õlil korrastab ka seedimist, aitab väljutada vedelikku ja reguleerib organismi pH taset, tasakaalustades liighappesust.
KÕRVITSASEEMNE ÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Kasuta toidulisandina või värske sidruni, ingveri ja küüslauguga salatikastmeks. Maitsev kartulitega ja sobilik taluvõi asemel. Hoia külmas. Ei sobi praadimiseks.
Biologicoils kõrvitsaseemne õli on külmpressitud toorestest seemnetest ning pärineb Euroopa Liidu mahepõllundusest.
4. KÜLMPRESSITUD SAFLOOR- EHK VÄRVOHAKA ÕLI
Safloorõli ehk värvohaka õli saab pressida “Carthamus tinctorius”, nimelise taime seemnetest. Värvohaka taimest võib saada lisaks toiduõlile mitmeid erineva otstarbega tooteid. Näiteks saab värvohaka seemnetest vajalikke komponente värvide ja vaikude valmistamiseks. Toiduõlisid leiab samuti erineva kvaliteediga. Safloorõli rafineerimisprotsess on palju leebem kui mitmete teiste õlide oma kuid parim valik on ikka külmpressitud maheõli.
KÜLMPRESSITUD SAFLOORÕLI OMADUSED: Safloorõli on rikkaliku linoolhappe, oleiinhappe ja omega-6 rasvhapete sisaldusega. Need rasvhapped reguleerivad halva kolesterooli taset ja ennetavad kardiovaskulaarseid haigusi. Eriti rikas K vitamiini ja koliini (B4) poolest. K-vitamin on oluline veresoonkonnahaiguste vältimisel, vajalik vere hüübimiseks ja lihaste tööks. Koliin aga aktiveerib aju tööd ja mõjub hästi närvisüsteemile. Õlil leitakse olevat ka põletikuvastaseid, palavikku alandavaid ja valuvaigistavaid omadusi. Rahvameditsiinis kasutatakse safloorõli näiteks turgutava vahendina köha ja katarri puhul. Sobilik dieedi korral, kuna vähendab rasvkudet ja korrastab seedimist.
SAFLOORÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE. Maheda maitsega, mistõttu sobib aroomõlide valmistamiseks oliiviõli asemel, majoneesi tegemiseks jne. Sobib segamiseks teiste, tugevamamaitseliste õlidega. Ideaalne salatite ja juurviljade jt. mahedamaitseliste toitudega. Õli on temperatuuri ja valgusetundlik. Kasuta seda ainult külmalt. Peale avamist säilita külmkapis. Seistes tekkiv hägusus ei mõjuta õli kvaliteeti.
SAFLOORÕLI KOSMEETIKAS. Ideaalne kosmeetikas, nt. tundliku ja aknenaha ning tuhmide juuste hoolduseks. Õli on kiiresti imenduv ja ei jäta rasvaseks. Kosmeetilas sobib punetavale ja tundlikule nahale, tugevdab veresooni ja võib vähendada kuperoosat. Üks parimaid õlisid juustemaskide tegemiseks. Sobib koduse kosmeetika tegemiseks, sh. silmaümbruse kreemide valmistamiseks.
Biologicoils safloorõli on valmistatud külmpressimise meetodil. Värvohaka taimed pärinevad EL välisest mahepõllundusest. Tootja BioTuscany, Itaalia.
5. KÜLMPRESSITUD PÄEVALILLEÕLI
Päevalilleõli pressitakse päevalille Helianthus Annuus seemnetest. Päevalill on pärit Ameerikast, kus teda tunti juba 3000 aastat enne, kui ta jõudis Euroopasse. Tänapäeval on välja aretatud ka mitmed geneetiliselt muundatud päevalillesordid. Seetõttu soovitame valida alati mahetoodanguna valmistatud õli. Külmpressitud mahe päevalilleõli sobib praadimiseks siis, kui ta on pärast deodoreeritud. See tähendab, et õli on peale pressimist töödeldud madalal temperatuuril õrna aurutamise teel. Tavalistel poelettidel leiduv päevalille praadimisõli on aga valmistatud rafineerimise teel või spetsiaalsest GMO-päevalillest.
KÜLMPRESSITUD PÄEVALILLEÕLI OMADUSED: Päevalilleõli sisaldab 50-65% linoolhapet ehk oomega-6 rasvhapet. See on oluline vitamiinide ja mineraalainete allikas. Sisaldab mineraalaineid nagu seleen, kaltsium, kaalium, raud, vask, fosfor, tsink, magneesiumi ja mangaan.
PÄEVALILLEÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Päevalilleõli on meeldivalt maheda maitsega. Sobib segamiseks tugevamaitseliste õlidega ja iseseisvaks kasutamiseks ka õrnamaitselistel toitudel. Ideaalne lastetoitudele, majoneesi, kastmete, värskete juurviljaga ning salatile. Lihtne viis nautida päevalilleõli häid omadusi on järgmine: kasta must leib päevalilleõlisse, kuhu on lisatud küüslauku, soola ja maitserohelist. Peale avamist hoia külmikus.
Biologicoils päevalilleõli on valmistatud külmpressimise meetodil. Päevalilled pärinevad Euroopa Liidu mahepõllundusest. Tootja BioTuscany, Itaalia.
6. KÜLMPRESSITUD MANDLIÕLI
Mandliõli saab mandlipuu Prunus Amygdalus viljadest. See õli on tuntud iidsetest aegadest ja oli näiteks Cleopatra üks lemmikuid. Magusmandliõli on laialt levinud kehahoolduses, kuid meie soovitame selle õli kindlasti ka toidusedelisse lisada. Toiduks tohib kasutada vaid toidu-mandliõli. Kosmeetiline õli, isegi kui ta on külmpressitud ja ilma säilitusaineteta- puutub tootmise jooksul kokku teiste kosmeetiliste ainetega ja toidulauale ei kõlba. Toidu- mandliõli saab aga kasutada ka kosmeetilisel otstarbel. Toiduks tasub osta röstimata mandlitest valmistatud õli, mis sisaldab rikkalikult kvaliteetseid toitaineid.
KÜLMPRESSITUD MANDLIÕLI OMADUSED: See suurepärane õli on väga proteiinirikas, sisaldab hulgaliselt valke, rasvhappeid (oomega-3 ja oomega-6), süsivesikuid, kiudaineid, A ja B grupi vitamiine. Mineraalidest sisaldab mandliõli märkimisväärses koguses tsinki, rauda, kaltsiumit, fosforit ja kaaliumit. Kasutades iga päev 2-3 tl mandliõli, tugevdate oma põit, parandate seedesüsteemi ja võite alandada isegi vererõhku ja halba kolesterooli. Eriti soovitatakse mandliõli naistele, neile kes soovivad kaalust alla võtta ja taimetoitlastele. Nimelt aitab mandliõli puhastada keha jääkainetest, vähendab rasvkudet, muudab naha siledamaks ja leevendab näljatunnet. Taimetoitlastele aga tuleb kasuks mandliõli kõrge proteiinide tase. Õliga ei maksa liialdada, sest 100g õli sisaldab 570 kalorit.
MANDLIÕLI KOSMEETIKAS: Kosmeetiliselt kasutatakse mandliõli pea igaks otstarbeks. Sobib kreemi asemel punetavale, ekseemsele, kuperoossele või vananevale nahale; massaažiks, lastele, juustele jne.
MANDLIÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Külmpressitud mandliõli on õrna, kergelt magusa maitsega. Sobib salatikastmetele, pastale, grillitud lihale või kalale, küpsetistele, jäätisele, magusatele kreemidele. Suurepärane ka köögiviljade ja juustudega. Ideaalne dipikastmeks värske saiaga, näiteks koos balsamiäädika kreemiga. Külmpressitud mandliõli tuleks peale avamist hoida külmikus. NB ! Mandliõli võib olla sobimatu inimestele, kellel on pähkliallergia.
Biologicoils mandliõli on valmistatud külmpressimise teel röstimata (toorestest) mandlitest. Mandlid pärinevad Euroopa Liidu mahepõllundusest. Tootja BioTuscany, Itaalia.
7. VIINAMARJASEEMNE ÕLI
Seda õli saadakse Vitis Vinifera ehk viinamarja seemnetest. Peale veini pressimist alles jäänud seemned kuivatatakse ja pressitakse mehhaaniliselt õliks. Iga seemneke sisaldab 15-20% õli. Kuna viinamarjaseemne õli külmpressimine on äärmiselt vähetootlik, kallis ja otstarbetu, siis selle õli külmpressimist ei rakendata. Sel põhjusel ei ole ka viinamarja seemne õli bio-märgistusega – tootmisviisi tõttu ei ole võimalik teda klassifitseerida maheõlide alla. Meie valikus olev viinamarjaseemne õli pole aga rafineeritud ja seetõttu praadimiseks ei sobi.
VIINAMARJASEEMNE ÕLI OMADUSED: Kõrge Omega-6 rasvhapete sisaldusega, neid sisaldab iga 100g kohta ca 65 grammi. Lisaks sisaldab oleiinhapet ehk oomega-9 rasvhapet. Sobib ideaalselt toidulauda täiendama neile, kes tarbivad toidulisandiks linaseemneõli. Teaduslikult on tõestatud halba kolesterooli alandav mõju. Õlil on meeldiv maitse ja kerge koostis, mis teeb ta sobivaks dieedi puhul ja heaks garneeringuks õrnamaitselistele toitudele.
VIINAMARJASEEMNE ÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Viinamarjaseemne õlil kiidetakse olevat kõrge suitsemispunkt ja seda soovitatakse sageli praadimiseks. See käib aga rafineeritud viinamarjaseemneõli kohta. Meie valikus olevat õli ei ole soovitatav kasutada praadimiseks, vaid ainult külmalt. Ideaalne vinegrettkastmesse, majoneesiks ning maitseõlide valmistamiseks. Peale avamist tuleb viinamarjaseemneõli hoida külmkapis.
VIINAMARJASEEMNE ÕLI KOSMEETIKAS – kosmeetikas on viinamarjaseemneõli üks enam kasutust leidnud ja enam hinnatud õlisid. Polüfenoolirikas õli on põletikuvastase mõjuga, aktiveerib mikrovereinget ja kaitseb UV kiirguse vastu.
Biologicoils viinamarjaseemne õli valmistatakse Euroopa Liidu mahepõllunduse viinamarjadest. Kuna seda õli ei ole otstarbekas toota külmpressitud meetodil, kuid mahemärgi saamiseks on see möödapääsmatu, siis sellel õlil puudub ökosertifikaat. Tootja BioTuscany, Itaalia.
8. KÜLMPRESSITUD SOJAÕLI
Sojaõli pressitakse Glycine Max või Glycine Hispida nimelise taime seemnetest.
POLEEMIKA SOJAÕLI ÜMBER. Sojaõli suhtes omavad paljud inimesed eelarvamusi. Poleemika on tingitud sellest, et maailmas kasutatakse peamiselt kahtlase väärtusega, geneetiliselt muundatud (GMO) sojaubasid. Suurtööstuse sojaõli on pealegi rafineeritud või kuumtöödeldud. Tegelikult kasutame enesele teadmata seda rafineeritud sojaõli pidevalt- see on margariinide, küpsetiste jpt. toitude koostisosa “taimsed õlid ja rasvad” nime all.
KÜLMPRESSITUD SOJAÕLI. Külmpress on sojaõli puhul kallis ja harva kasutatav meetod. Sellise meetodiga valmistavad sojaõli ainult mahetootjad, kellele ka GMO-sojaubade kasutamine on keelatud. Seega võime igati soovitada mahe-sojaõli toiduõlina – temas on mitmeid erilisi, kasulikke aineid. Koostiselt sarnaneb sojaõli näiteks kõrgelthinnatud kõrvitsaseemne õlile ja sisaldab lisaks ka rikkalikult letsitiini.
SOJAÕLI OMADUSED: Eriti hea mõju on sojaõlil ajule, veresoontele ja närvisüsteemile, sest ta sisaldab rohkelt letsitiini ja isoflavoone. Sojaõli võib kasutada sojaletsitiini asemel, kuna letsitiini saab külmpress õli kasutades puhtal kujul kätte. Sojaõli on rikas E-vitamiini poolest. Õli kasutamine avaldab eriti head mõju nahale – pehmendab, tõstab selle kaitsevõimet päiksekiirguse vastu ja avaldab vananemisvastast mõju. Õli talub ka kerget kuumutamist (näiteks küpsetistes) aga külmpress sojaõli on parim kuumutamata- suppidele, vormiroogadele, salatitele, salatikastmetele, leivaga. Kui maitse tundub liiga tugev, segage sojaõli safloorõliga.
9. KÜLMPRESSITUD MAISIIDU ÕLI
Saadud maisitaimest Zea Mays mehhaanilise külmpressimise teel. Pressimisele läheb vaid osa maisiterast- see otsake, kus asub maisi-idu. Muu osa maisiterast läheb jahude jm. toodete valmistamiseks. Tegelikult õige nimetus sellele õlile ongi maisi-idu õli. Maisi-idudest saab kätte umbes 15-20% õli.
KÜLMPRESSITUD MAISIIDU ÕLI OMADUSED: See õli sarnaneb koostiselt päevalilleõliga. Uuringud ja katsed on tõendanud, et maisiõli aitab alandada halba kolesterooli ja väldib veresoonte lupjumist. Maisiõli sobib füüsilise ja vaimse väsimuse, stressi korral. Tema koostises on 50-60% ulatuses linoolhape ehk oomega-6 rasvhape; 20-30% ulatuses oleiinhape ehk oomega-9 rasvhape ja 10% ringis monoküllastumata rasvhape palmitiinhape. Vitamiinidest sisaldab ta märkimisväärselt E-vitamiini, D-vitamiini ja A-vitamiini.
MAISIÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Maisiõli on meeldiva, õrna ja kergelt pähklise maitsega. Kuna maisiõli sisaldab peamiselt polüküllastumata rasvhappeid (linoolhapet) siis tasub seda kasutada vaid toorelt. Sobib samadel eesmärkidel ja viisidel nagu päevalilleõli- salatitele, kastmetele, majoneesi sisse, lastetoidule, segamiseks teiste õlidega. Peale avamist hoia külmikus.
PRAADIMISEKS SOBIVAD ÕLID
Praadimiseks sobivad need õlid, mis sisaldavad peamiselt monoküllastumata rasvhappeid (oleiinhape e. oomega-9, palmitiinhape jne). Näiteks oliiviõlis on 83% oleiinhapet ja tema suitsemispunkt on 210 kraadi juures. Praadimiseks sobivad ka taimeõlid, mis sisaldavad küllastunud rasvhappeid. Külmpressitud taimeõlidest on sellised omadused vaid kookosõlil.
NB! Ärge arvake, et need praadimise nimekirja õlid külmalt ei sobigi. Otse vastupidi! Need on vajalikud ja kasulikud eelkõige külmalt, kuid sobivad ideaalselt ka praadimiseks. Külmalt ei saa kasutada suurtööstuse praadimisõlisid, mis on rafineeritud, teisejärgulisest toorainest või tootmisjääkidest. Maheõlid, mida soovitame praadimiseks, on kvaliteetõlid.
Praadimiseks ei sobi õlid, milles on rohkelt polüküllastumata rasvhappeid (linoolhape e. oomega-6 ja alfa-linoleenhape e. oomega-3). Sellised rasvhapped kuumutamisel lagunevad ja moodustavad kahjulikke ühendeid. Õlid, mis sisaldavad peamiselt polüküllastumata rasvhappeid, on meie ülemises nimekirjas ja neid tarvitage vaid külmalt. Peale avamist tuleb neid hoida külmikus.
1. KÜLMPRESSITUD EXTRA VIRGIN OLIIVIÕLI
Oliiviõli saab oliivipuu Olea Europaea viljadest. Piirdume siinkohal vaid põhiliste märksõnade kirjapanekuga – huvilised võivad ise juurde lugeda siit.
KÜLMPRESSITUD OLIIVIÕLI OMADUSED: Oliiviõli sisaldab peamiselt monoküllastumata rasvhappeid, millest peamised on oleiinhape ehk oomega-9 (83%) ja palmitiinhape (5-15%). Selline koostis teeb oliiviõli äärmiselt stabiilseks ja vastupidavaks kuumutamisele. Eriti kasulik on oliiviõli aga toorelt. Ta sisaldab mitmeid antioksüdante, mida ei leidu teistes õlisortides. Oleiinhape on neist peamine ja ta kaitseb meie organismi mitmete vähiliikide, südame- veresoonkonna haiguste eest. Monoküllastumata rasvhapped alandavad üldkolesterooli taset ning vähendavad versooni kahjustava oksüdeerunud kolesterooli hulka. Oliiviõli sisaldab veel mitmesuguseid fenoolseid ühendeid, flavonoide ning vitamiine A, D, K ja E.
OLIIVIÕLI KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: International Olive Oil Council soovitab: “Extra virgin oliiviõli on kõige stabiilsem olemasolev rasv. Ta hakkab suitsema alles 185 ja 210 kraadi vahel. Selle maitseomadused ei muutu ja seda pole raske seedida ka juhul, kui sama õli on kasutatud praadimiseks mitu korda.“ Seega praadige oliiviõliga ilma süümepiinadeta. Praadimiseks sobib paremini just extra virgin kvaliteet. Madalama kvaliteediga oliiviõlid hakkavad suitsema madalamal temperatuuril.
Külmalt soovitatakse oliiviõli kasutada 3-5tl päevas. See sobib aroomõlide valmistamiseks ja garneeringuks mistahes roogadele. Eriti täiuslik pitsa, liha, kala, tomatite, aedviljade, juurviljade, suppide ja juustudega. aga loomulikult ka pasta ja üldse kõikide Vahemeremaade toitudega. Suurepärase saiakastme saate, kui segate oliiviõli tilgakese palsamiäädika või soola ja ürtidega. Oliiviõli ei säilitata külmikus, vaid jahedas ja pimedas. Värske, äsja pressitud oliiviõli on mõrkjama maitsega ja erksama värviga. Seistes õli maheneb ja muutub selgemaks, heledamaks. Pudeli põhja tekkida võiv sade või hägusus ei tähenda madalat kvaliteeti, pigem vastupidi.
Bio4You poes on müügil oliiviõlid Itaalia väiketootjalt Corvino.
2. RIISIKLII ÕLI
Riisiklii õli saadakse riisitaime Oryza Sativa viljade ehk riisiterade kestast. Seda õli ei saa valmistada külmpressimise teel külmast toorainest. Riisikestad tuleb enne pressimist kuumutada. Seetõttu ei ole riisiklii õli mahemärgiga – ökosertifikaadi saamise nõudeks on taimeõli külmpressimine. Meie riisiklii õli on nii mahe kui võimalik – kasutatud on maheriisi ja madalaimat võimalikku temperatuuri, ei ole kasutatud keemilisi lahusteid ega rafineerimist.
RIISIKLII ÕLI OMADUSED. Riisiklii õli tähtsaim omadus on see, et õli sisaldab rohkelt taimse päritoluga sterooli “gamma-orisanool”. See aine reguleerib testosterooni taset, kasvuhormoone ja endorfiinide taset. Riisiklii õli on abiks menopausi vaevuste puhul, aidates kuumalainete ja liighigistamise vastu. Teaduslikel andmetel hoiab ära veresoonkonna haigusi ja alandab kolesterooli. Õli on väga rikas E-vitamiini poolest, mistõttu see säilib kaua ka avatuna.
RIISIKLII ÕLI KASUTAMINE TOIDULAUAL JA SÄILITAMINE. Sobib küpsetamiseks ja isegi friteerimiseks, väga kõrge suitsemispunktiga. Kasulik toorelt salatitele, leivaga, segatuna tugevamaitseliste õlidega. Õrnalt magusa, pähklise maitsega, kergesti seeditav. Õli ei pea säilitama külmikus. Parim on hoida õli jahedas ja pimedas.
RIISIKLII ÕLI KASUTAMINE KOSMEETIKAS. Väga laialdaselt kasutatakse riisiklii õli Jaapanis, nii toiduvalmistamisel kui kosmeetikas. Õli on nii tuntud ja hinnatud, et kauneid naisi nimetatakse Jaapanis ka “riisiklii kaunitarideks”. Riisiklii õli annab suurepärase osalise päikesekaitse nii UVA kui UVB kiirte vastu, levinud on selle lisamine päikesekaitsevahenditesse. Kosmeetikas kasutatakse seda ka juuste tugevdamiseks, kõõma puhul, anti-age kreemides ja seebi vamistamiseks. Õlil on omadus tugevdada naha elastsust ja stimuleerida kollageeni tootmist.
Biologicoils riisiklii õli on mehhaaniliselt pressitud ja tooraine pärineb mahepõllundusest. Tootja BioTuscany, Itaalia.
3. KÜLMPRESSITUD SEESAMISEEMNE ÕLI
Seesamiõli valmistatakse seesamitaime Sesamum Indicum seemnetest. Õli valimisel tasub valida selle järgi, mis otstarbeks soovite õli kasutada. Näiteks röstitud seesamiseemnetest tehtud õli ei soovitata kasutada praadimiseks. Selleks otstarbeks sobib toorestest seemnetest tehtud õli. India ja Aasia köögis kasutataksegi küpsetamiseks valdavalt seesamiõli. Hoolimata õli populaarsusest ei toodeta seda massiliselt, kuna õli tegemiseks läheb vaja palju käsitsi tööd.
KÜLMPRESSITUD SEESAMIÕLI OMADUSED: Seesamiõli sisaldab looduslikke antioksüdante sesamool, sesamoliin ja sesamiin. Rikas A ja E vitamiini, magneesiumi, kaltsiumi, fosfori, raua, tsingi, valkude sisalduse poolest. Rasvhapetest sisaldab peamiselt oleiinhapet (oomega-9) ja linoolhapet (oomega-6). Aitab luudel talletada kaltsiumi ja ennetab osteoporoosi. Leitakse,et regulaarne kasutamine alandab vererõhku ja ennetab Alzheimeri teket
SEESAMIÕLI KASUTAMINE TOIDULAUAL JA SÄILITAMINE: Kasuta päevas 1tl toorest õli supi või prae peale. Toorestest seemnetest külmpressitud õli sobib ka praadimiseks. Röstitud seemnetest külmpressitud õliga ei soovitata praadida, seda kasutatakse ainult külmalt. Mahetootmises valmistatakse lisaks ka rikastatud seesamiõli. See tähendab, et peale külmpressimist õli on korraks kuumutatud 100 kraadini. Sellist õli, kui ta on toidukraadiga (st ei ole valmistatud kosmeetikatehases) saab samuti kasutada toidu valmistamiseks – nii külmalt kui praadimiseks. Seesamiõli ei pea hoidma külmikus.
SEESAMIÕLI KOSMEETIKAS: Kosmeetikas on seesamiõli hinnatud eelkõige kui massaažiõli, baasõli ja päikesekaitsevahendite koostisosa. Sobib ka nahahoolduseks ja juustele. Ajurveeda traditsiooni kohaselt on see puhastav, mürkaineid väljutav õli, mis tungib sügavale nahakihtidesse, pehmendab, toidab. Eemaldab nahast ainevahetuse jääkproduktid, saastuse ja surnud naharakud. Toimib loodusliku antioksüdandina ennetades naha vananemismärke.
BiologicOils seesamiseemne õli on külmpressitud toorestest mahedatest seesamiseemnetest.
Cosmoveda mahe seesamiõli on külmpressitud ja seejärel “rikastatud”.
4. DEODOREERITUD (LÕHNATU) KÜLMPRESSITUD PÄEVALILLE ÕLI
PÄEVALILLEÕLI OMADUSED: loe külmpressitud õlide juurest.
DEODOREERITUD PÄEVALILLEÕLI: Õli on peale pressimist töödeldud madalal temperatuuril õrna aurutamise teel. Sisaldab rohkelt monoküllastumata rasvasid, kuumust taluv, sobib praadimiseks. Ideaalne õlikonservideks, köögiviljadega, wok-roogadega. Tugevdab soolestikku, mõjub hästi viljakusele, leevendab menopausi sümptomeid.
BiologicOils lõhnatu deodoreeritud külmpressitud päevalilleõli pärineb Euroopa Liidu mahepõllundusest.
5. KÜLMPRESSITUD METSPÄHKLI ÕLI
Metspähkli õli saab pähklipuu Corylus Avellana seemnetest ehk sarapuupähklitest.
KÜLMPRESSITUD METSPÄHKLI ÕLI OMADUSED: koostis sarnaneb väga extra virgin oliiviõliga. Sobib praadimiseks, kuid parem on nautida seda õli külmalt. Sisaldab rohkelt proteiine, flavonoide ja fütosteroole, rikkalikult E-vitamiini, hulgaliselt B-grupi vitamiine, eriti B6, B1, B2. Tugevdab maksa ja kopse, teeb koed elastsemaks. Stimuleerib juustekasvu, soodustab päevitumist.
KASUTAMINE JA SÄILITAMINE: Tugeva maitsega, võib segada teiste õlidega. Ideaalne koduste šokolaadimäärete ja kookide tegemiseks. Toorelt sobib kalaroogade, merekarpide, toore lihaga, pehmete juustude, risottode ja külmlõikudega. Segatult äädikaga salatikastmeks.
NB! Käesolev tekst on koostatud Bio4you suure uurimustöö alusel! Kui soovid teksti tsiteerida või kasutada mõnda lõiku sellest, küsi luba või viita siinsele leheküljele!
Kasutatud materjalid:
http://it.wikipedia.org/
http://www.my-personaltrainer.it
http://medicinanaturale.pro
http://www.greenme.it
http://www.cure-naturali.it
http://www.biologicoils.it
http://www.albanesi.it