September on kuu, mil mõeldakse lastele. Pikk suvepuhkus on läbi. Suuremad alustavad kooliteed ning pisemad lähevad taas lasteaeda, samas muutuvad ilmad külmemaks ning viirused võtavad võimust. Kooli ja lasteaiaga seotud pinged tõmbavad immuunsust veelgi maha. Millega lapsi sügisel toetada, et nad pakataksid tervisest ja tuleksid õppimisega mängleva kergusega toime?
Paljusid supertoite lastele ei soovitata. Mõned pulbrid on liiga võimsa toimega ja laste puhul oleks lihtne neid üle annustada. Teised jälle ei ole nii põhjalikult uuritud, et kindlalt väita nende sobivust lastele. Rusikareeglina võib meeles pidada, et lastele sobivad pea kõik puuviljad, marjad ja marjapulbrid. Heaks valikuks on goji, acai, maqui, inka ja mooruspuu marjad, baobabi ja passioni vili, camu camu ning kibuvits. Meeldivad ja kasulikud on kaarobi ehk jaanikauna pulber ning kakaopulber, samuti võiks toidulaual olla kanepi- ning chia seemned.
Kui pakendil pole märgitud vastupidist, kehtib lastele supertoidu andmisel reegel: 25% täiskasvanu päevanormist 2-4 aastasele lapsele, 50% tavakogusest 4-6 aastasele lapsele ja 75% täiskasvanu kogusest 7-14 aastasele lapsele. Pulbreid saab kasutada hommikuste putrude lisandina, valmistada chia pudingit, lisada smuutidele või pakkuda vahepalaks jogurtiga. Laste lemmikretseptid on olemas ka meie retseptilehel: jogurt jakooniga ja jogurt toorkakaoga.
Tugev immuunsüsteem maitsvatest viljadest
Üks levinumaid soovitusi lastele on kindlasti baobabi pulber. Baobab ehk ahvileivapuu on oma olemuselt naturaalne multivitamiin. Vili sisaldab 14 peamist vitamiini ja mineraali looduse poolt kokku panduna nii, et keha lõikab nendest maksimaalse kasu. Esindatud on kaltsium, magneesium ja kaalium. C-vitamiini sisaldab baobab kuus korda rohkem kui hästi tuntud apelsin! Kõrge C-vitamiini ja õunhappe sisaldus aitab toidu energiaks teisendada, nii sobib see koolilaste turgutamiseks. Baobab aitab luudel kaltsiumi omastada ja suurendab raua kättesaadavust. Prebiootilised kiud soodustavad probiootiliste bakterite teket, korras seedimine hoiab töös närvisüsteemi ning aitab kaasa immuunsusele. Pulbril on neutraalne, kergelt hapukas maitse. Paljudele lastele meeldib see pulber segatuna kõige tavalisema vaniljejogurtiga – see kooslus annab hõrgu, õrna ja kreemja vahepala.
Kurdlehise kibuvitsa ehk Jaapani roosimarja pulber on vitamiinidest pungil. Lisaks vitamiinidele sisaldab see luteiini ja zeaksantiini, mis on head silmadele. Esindatud on ka seedesüsteemile kasulik looduslik pektiin. Kibuvitsa on läbi aegade kasutatud abivahendina külmetuse, viiruste ja hingamisteede haiguste korral. Täiskasvanu annus on 5-10g päevas, jagatuna kahte doosi. Kui kibuvitsapulbrit segada porgandimahlaga, saab inimene sealt kätte kõikide tähtsamate vitamiinide päevase normi. Pulber sobib suurepäraselt ka jogurti sisse või taimsete smuutidega.
Antioksüdantide ja kiudainete rikas passionivili liigitub botaaniliselt hoopis marjade hulka. Passionit kasutatakse taastusperioodidel, hingamisteede probleemide korral ja organismi vastupanuvõime tugevdamiseks, samuti on see hea seedimisele ja südamele ning suurendab füüsilist vastupidavust. Passion sobib ülitundlikele lastele kergelt rahustava toidulisandina, samuti aitab see hüperaktiivsetel lastel keskenduda. Pulber on magushapuka maitsega. Täiskasvanu annus on 3-9 grammi ööpäevas, mida ei tohi ületada, kuna passion võib esile kutsuda unisust.
Kaarob ehk jaanikaun on kõrge toiteväärtusega kaunvili Vahemere maadest. Karamellise maitsega kaarob sisaldab rohkem kaltsiumi kui kakao, samuti ei sisalda see kakaos esinevat oblikhapet, mis takistab kaltsiumi imendumist. Kaarobist saab vajalikke A, B, B2, B3 ja E vitamiine, samuti kaaliumi, rauda ja mangaani. See ei sisalda kakaos leiduvaid stimulante kofeiini ja teobromiini, mistõttu on lastele kakaost sobivam. Kaarobijahu aitab kaasa ka seedimisele ja taastumisprotsessidele, olles seega kasulik pärast kõhuviirusi. Kaarobit võib kasutada nagu kakaod, mingeid kindlaid soovitusi annustamiseks ei ole.
Ajutöö soodustamiseks ning kogu organismi normaalseks toimimiseks vajame oomega3 rasvhappeid, mida inimese keha ise ei sünteesi. Alfa-linoleenhappe vormis leidub neid erinevates seemnetes ja pähklites, kuid sellest peab organism ise EPA ja DHA moodustama, mistõttu on oluline, et tarbitaks piisavas koguses kõiki mineraale, mis sellele protsessile kaasa aitavad. Igapäevaselt võib oma toidulauda rikastada näiteks kanepiseemnetega — need on maitselt meeldivad ning sobivad kõikvõimalikesse smuutidesse, salatitesse ja soojadesse toitudesse.
Lapsed on meie tulevik ning nende terve ja tugevana hoidmine on meie vastutusel. Tihti on nad ka pirtsakad ning keelduvad paljudest toitudest, seega tuleb olla loov ja segada supertoite millegi sisse, mida nad kindlasti söövad. Kõige parem oleks valida lastele andmiseks paar marjapulbrit, mida kasutada vaheldumisi ettenähtud koguses. Kaarobipulbrit ja kõiki kanepitooteid võiks kasutada iga päev. Suuremate lastega saab juba rääkida sellest, mida ja mis kujul organism vajab. Head katsetamist!
Kasutatud fotod:
http://cushfood.com/wp-content/uploads/2014/07/Baobab-for-the-Immune-System.jpg
https://www.indigo-herbs.co.uk/shop/media/catalog/category/rosehip—735w.jpg
http://zesterdaily.com/wp-content/uploads/2015/01/passionfruit.jpg
http://www.paleoplan.com/wp-content/uploads/2014/12/is-carob-paleo.jpg
http://www.eatseed.com/wp-content/uploads/2012/09/shelled_hemp_seeds-300×300.jpg
http://theresekerr.com/wp-content/uploads/2013/04/124425487.jpg