Esimesel novembril tähistati rahvusvahelist veganite päeva ning Tallinnas toimus nädalavahetusel Taimetoidumess. Kui taimetoitlus välistab üldiselt vaid liha söömise, siis veganid on loobunud igasuguse loomset päritolu toodangu tarbimisest – alustades lihast, kalast, munast ja piimatoodetest, lõpetades loomadel testitud või loomset päritolu koostisosi sisaldava kosmeetika ning nahast tarbeesemetega.
Veganlus on võitmas üha enam populaarsust ning rõõm on näha, et ka poodide kaubavalik on rikastunud veganitele sobiliku valikuga. Isegi kui välistada menüüst kõik ülalmainitud loomsed toiduained, jääb toidulaud siiski väga mitmekesiseks – sobilikud on teraviljatooted, kaunviljad, köögiviljad, puuviljad, seemned ja pähklid, marjad, seened ja vetikad. Siiski tekib osadel veganlusega alustanud inimestel tunne, et midagi on justkui puudu.
Õnneks on nutikad tootearendajad mõelnud välja mitmeid tooteid, mis liha ja juustu asendada suudavad. Üks tuntumaid neist on kindlasti tofu, mida saadakse sojapiima kallerdamisel näiteks sidrunimahlaga. Välimuselt ja ka maitselt on see esmapilgul üsnagi eemaletõukav, ent toful on omad saladused. Nimelt suudab tofu suurepäraselt omaks võtta kõiki maitseid, mistõttu võib sellest valmistada mida iganes. Poes on müügil ka erinevaid maitsetatud tofusid, kuid meie valikus on maitsestamata tofu vees. Tofut võib grillida, praadida, kasutada pirukate ja pelmeenide täidisena, valmistada sellest karrisid… Võimalusi on lõputult. Kes algul uute maitsete suhtes ebalev on, võib proovida tofuraguud.
Aasias on populaarne lihaasendaja seitan, mille kohta võib eesti keeles öelda ka jahuliha. Seitan on põhiolemuselt nisugluteen, olles seetõttu sobimatu gluteenitalumatusega inimestele, ent teised võivad seda sellegipoolest nautida. Seitanit saadakse taignapalli pestes ja hiljem keetes. Seda võib toidus kasutada samamoodi nagu liha, parema tulemuse saamiseks soovitatakse seda eelnevalt marineerida. Meie poe valikus olev seitan on juba maitsestatud ja marineeritud – seega pole muud vaeva, kui purgist pannile.
Samuti on seened suurepärane võimalus liha asendamiseks, seda teavad vast kõik. On küllalt inimesi, kes ütlevad, et seened neile ei maitse. Soovitame aga soojalt teha erandi ning proovida vähemalt korra ära Tartufo trühvlid ja trühvlimäärded, mis on maitselt tõeliselt hõrgud – ideaalne lisand kiirele õhtusele pastaroale või maitsvate võileibade katteks.
Veganid ei pea loobuma ka harjumuspärastest kastmetest. Majoneesi on valikus suisa kolm eri varianti, samuti on magusaarmastajatele saadaval vahustatavad koored riisi ja kookose baasil (soovi korral eriti mugavas pihustatavas pudelis), lisaks erinevad toiduvalmistamise koored riisist, kookosest, kaerast ja hirsist. Ka taimsete piimade valik on lai, neist mõnele (näiteks kaerajoogile ja riisijoogile) on lisatud ka kaltsiumi – nii ei pea muretsema kaltsiumipuuduse pärast.
Küpsetistes on äärmiselt lihtne asendada piim taimse piimaga ning või kookosõliga, eraldi tasub aga ära mainimist vegan munaasendaja, mis on toode, mida ehk muidu ei oskagi esimese hooga küsida.
Poest millegi ostmisel võib algaja vegan kogemata alt minna, sest loomseid komponente kasutatakse ka seal, kus neid esmapilgul olla ei tohiks – näiteks kummikommides või veinis. Kummikommides kasutatakse tarretava ainena tavaliselt loomakontidest keedetud želatiini. Saksa firma “Ökovital” pakub aga vegan märgistusega kummikomme, kus selle asemel on kasutusel maisitärklis.
Veinidega on lugu veidi keerulisem. Fermenteeritud viinamarjadest toode peaks olema loomasõbralik, ent siin tuleb mängu soov klientidele meeldida. Noored veinid on hägused ning sisaldavad tillukesi proteiine, tanniine ning fenoole. Need on kõik looduslikud ja tervisele kahjutud, kuid veinijoojad soovivad sellegipoolest, et nende rüübe oleks selge ja puhas. Seepärast puhastatakse veine, kasutades selleks peamisel loomse päritoluga abivahendeid: piimast pärit kaseiini, kontidest saadud želatiini, munavalgetest eraldatud albumiini või kalaõiest tehtud kalaliimi. Veganitele pole see vastuvõetav.
Mõned veinitootjad on neist meetoditest loobunud ning kasutavad taimse päritoluga vahendeid. Veini on võimalik puhastada ka söe, bentoniitsavi, paekivi, kaolini savi, taimse kaseiini või ränigeeli abil. Itaalia veinitootja Arcania kasutab selleks bentoniiti.
Loomulikult otsustab oma toitumisharjumuste üle igaüks ise, kuid on ainult rõõmustav, et tootjad on ühiskonna nõudlusele vastu tulnud ning valik on olemas. Bio4You poodi külastades leiate endale kindlasti proovimiseks midagi põnevat. Uute avastuste terviseks on kõik meie kodulehe “vegan” alajaotuse tooted nädala lõpuni ehk kuni 13. novembrini 15% soodsamad. Telli otse koju või külasta meie lähimat poodi!
Kasutatud fotod:
http://www.telegram.ee/wp-content/uploads/2016/05/vegan-1091086_960_720-1.png