Viimastel aastatel on oliiviõli osakaal ka eestlaste toidulaual kasvanud. Ei tea, kas soovime itaallaste ja hispaanlaste kombel tervislikumalt ja pikemalt elada või on asi maitses? Meie hääletame kahe käega mõlema poolt! Kvaliteetne oliiviõli on korraga ääretult tervislik ja ka mõnusa maitsega. Küll aga on õlil ja õlil suur vahe, räägime sellest täpsemalt, et saaksid oma elu parimad ja tervislikumad valikud teha. Teadlikult valida tähendab tervislikult elada.
EKSTRA NEITSIOLIIVIÕLI (extra virgin olive oil) JA NEITSIOLIIVIÕLI (virgin olive oil)
Ekstra neitsioliiviõli on üks väheseid õlisid, mida saadakse viljade lihtsa mehhaanilise pressimise teel, ilma edasiste töötlusprotsessideta. See on tõeline delikatess, üks naturaalsemaid ning vitamiinirikkamaid toiduaineid. Keelatud on igasugune keemiline töötlemine ning pressimisjääkide kasutamine. Extra virgin õli on esimesest pressist saadud õli, sageli külmpressitud. Küllastunud rasvhappeid on alla 0,8%
„Virgin“ – kvaliteetne neitsiõli, mis on saadud teise või kolmanda pressimisega. Küllastunud rasvhappeid on alla 2%. Neitsioliivõli jaguneb omakorda veel „vergine corrente“ ja „vergine lampante“. Maitseomaduste punktisumma on min. 3,5, küllastunud rasvhappeid on alla 3,3%.
LAMBIÕLI VÕI OLIIVIÕLI – MIS SAAB EDASI?
Esimeste pressiga väljus extra virgin õli, teise ja kolmandaga virgin kvaliteet. Väikesed peretehased ja kodutootjad viskavad nüüd jäägid komposti või kasutavad oliivikivisid ahju kütmiseks. Suurtööstuses aga hakatakse tootma „tavalist oliiviõli“, mida leiate poest nimega „olive oil“.Selleks kuumtӧӧdeldakse neitsiõli tegemise tootmisjääke – kivid, kestad jne. Saadav õli on ebameeldiva lõhnaga, kõrge happelisusega, kõrge transrasvade sisaldusega, tumeda värviga, halva maitsega. Seda õli kasutati aastakümneid tagasi lambiõlina aga nüüd, tehnoloogia-ajastul, lisatakse igasugust „keemiat” mis teeb lambiõlist uhke nimega toote „rafineeritud õli“. Sellele produktile lisatakse juurde pisut neitsioliiviõli, et anda maitset. Seadus ei ole paika pannud, kui palju virgin õli tuleb lisada, et seda tohiks müüa nime all „olive oil“.
TÄIELIK ILU- JA ELUELIKSIIR – VÄRSKELT PRESSITUD OLIIVIÕLI
Oliivide korjamine ja pressimine toimub reeglina novembris, mis tähendab, et kõige värskemat oliiviõli saab vahemikus novembrist veebruarini, ehk vaid 4 kuud aastast. Värskelt pressitud oliiviõli ei saa kindlasti osta suvel. Detsembri keskel jõuab uus õli lettidele ja säilitab oma erilised omadused umbes kolme kuu vältel. Tavapoodidest leiab värsket õli haruharva. Esimestel kuudel on ta tõeline tervise ja ilu-eliksiir, võib tarbida teelusikaga puhastumiseks, lisada salatitele või ka kasutada välispidiselt.
CORVINO OLIIVIÕLI GENTILE DI CHIETI OLIIVISORDIST
Bio4You poodides on müügil Itaalia neitsioliiviõli päikselisest Abruzzo maakonnast. Väike Corvino perefirma, mis asub mereäärses Vasto linnakeses, kaugel saastest ja tööstusest, haldab mitmeid kohalikke maheistandusi. Istandustes kasvatatakse ühte kolmest kuulsast Abruzzo oliivisordist nimega Gentile di Chieti ehk Nostrana (tõlkes „meiepärane“).
Gentile oliivisordist pressitud õli on mõõdukalt pikantse aroomiga. Maitses on tunda rohelise mandli, artišoki ja kreekapähkli noote. Oliivid valmivad novembris, seejärel korjatakse need käsitsi ja pressitakse koheselt. Värske õli tähistatakse pudelikaelale lisatava sildiga „olio novello“. Sildid võetakse pudelitelt maha veebruari lõpus – selleks ajaks on õli mahenenud.
MIKS TARBIDA KVALITEETSET OLIIVIÕLI?
– Oliiviõlil on põletikuvastane toime
– Esimese külmpressi õli on rikastatud rohke E-vitamiiniga, mis mõjub juustele ja nahale imeravimina
– Parandab südame tööd ning võitleb halva kolesterooli vastu
– Kuigi tegemist on õliga, aitab ta mõõdukas koguses tarbides kaasa kaalulangusele
– Mõjub seedimisele hästi
– Aitab hästi vananemise vastu
Kõigile oliiviõli sõpradele on meil suurepärane uudis! Nimelt, 2022 aasta algusest saab Bio4You poodidest osta viieliitrist Corvino ekstra neitsi oliiviõli! Vaata Corvino õlisid SIIT.
Maitseküllast ja tervislikku uut aastat kõigile ökosõpradele!