Tihti võib toodete pakenditelt leida mitmeid erinevaid sertifikaate tähistavaid märgiseid. Käesolevas blogipostituses vaatame lähemalt tuntumaid mahe- ja muid sertifikaate, nende tingimusi ja seda, kes neid väljastavad.
Aastate jooksul on keskkonna- ja tervisesõbralikku tarbimist tähistavate mahe- ja ökomärgiste arv kasvanud ning tänase seisuga on nende märgiste arv maailmas 463. Kõik registreeritud mahe- ja ökomärgid võib leida 2007. aastast tegutsenud Ecolabel Indexi kodulehelt. Ecolabel Index on Kanadas baseeruv organisatsioon, kelle eesmärgiks on suurendada kaubanduse ja turgude läbipaistvust ning pakkuda tarbijatele ja tootjatele hästi struktureeritud ülevaadet toodete märgistest.
Mahe- ja ökosertifikaate ning muid kvaliteedi märgistusi väljastavad nii riigiasutused kui rahvusvahelised ühendused ja mittetulundusühingud.
Kuna ühes blogipostituses ei ole võimalik kõiki sertifikaate käsitleda, keskendume neile, mida on võimalik leida Bio4You Ökopoodide riiulitel olevatel toodetel.
Euroopa Liidus on näiteks kasutusel liiduülene toidutoodete ja loomasöötade mahemärk, mis sätestab, et:
Mahetoote märgistusel ja reklaamil võib kasutada mõisteid “mahe” ja “öko” või nende tuletisi (nt “mahepõllumajanduslik”, “ökoloogiline”). Seda aga vaid juhul, kui töödeldud toidu põllumajanduslikest koostisosadest on vähemalt 95% pärit mahepõllumajandusest, st toote saamisel ei ole kasutatud kunstlikke mineraalväetisi, taimekaitsevahendeid, säilitusaineid ega toiduvärve.
Kõikidele tingimustele vastava mahetoote pakendil peab olema Euroopa Liidu mahelogo, päritolutähis ja järelevalveasutuse kood.
Märki saavad taotleda kõik Euroopa Liidu liikmesriigi tootjad, kes täidavad Euroopa Nõukogu vastava määruse 2092/91 nõudeid.
Olenevalt tooraine päritolust tuleb kasutada päritolutähist “Eesti põllumajandus”, “ELi põllumajandus”, “ELi-väline põllumajandus või “ELi-sisene/-väline põllumajandus”.
Alates juulist 2010 on ELi mahemärk kohustuslik kõigile kinnispakis mahetoodetele Euroopa Liidus.
Lisaks võib kasutada toidutoodetel ning loomasöötadel ka Eesti ökomärki:
Eesti Ökomärgi kriteeriumid:
Toote saamisel ei ole kasutatud kunstlikke mineraalväetisi, taimekaitsevahendeid, säilitusaineid ega toiduvärve.
Ökomärgi kasutusõiguse saavad mahetootjatena ja töötlejatena riiklikult tunnustatud ja vastavasse registrisse kantud ettevõtted.
Ökomärgile vastavust kontrollib Põllumajandusamet või Veterinaar- ja Toiduamet.
Eesti ökomärgi kasutamine pakendil on vabatahtlik.
Eesti kaubanduses laialt levinud BIO mahemärk on kasutusel 2001. aastast. Märgi haldaja on Bio-Siegel Information Centre – Saksamaa rahvuslik mahemärk. Vastab ELi mahemärgi kriteeriumitele – töödeldud toidu põllumajanduslikest koostisosadest on vähemalt 95% pärit mahepõllumajandusest. Loe lähemalt siit
Demeter sertifikaat antakse toodetele, mis pärinevad biodünaamilisest põllumajandusest. Biodünaamilist põllumajandust peetaks mahepõllunduse kõrgeimaks vormiks. Biodünaamiline põllumajandus arvestab lisaks tavapärastele mahepõllunduse reeglitele ka looduse ja planeediga ning lähtub põhimõttest, et kõik elav on seotud. Näiteks hoolitsetakse biodünaamilises põllunduses mulla eest – segades seda spetsiaalsete kompostide ja ravimtaimedest valmistatud preparaatidega. Demeter sertifikaati hallatakse igas riigis kohaliku Demeteri organisatsiooni poolt (Eestis puudub). Demeter märgise saamiseks peab 90% toorainest olema toodetud biodünaamiliselt. Bio4You Ökopoodides on müügil näiteks Saksamaa gluteenivabade jahutoodete tootja Bauckhofi Demeter sertifikaadiga tooted.
Fair Trade (haldaja Fairtrade Labelling Organizations International) on eetilise sertifitseerimissüsteemi märk, mille eesmärgiks on maailma vaesemate riikide elanikkonna toetamine ja neile õiglase töötasu pakkumine. Lisaks on keelatud lapstööjõu kasutamine ning nõutakse keskkonnasäästlikku tootmist. Märki haldab 25 rahvusvahelisest ettevõttest koosnev ühendus. Märki omavad tooted on läbinud range kontroll-protsessi. Bio4You poodides kannavad Fair Trade sertifikaati näiteks Cosmoveda tooted. Cosmoveda on Saksa mahetootja, kellel on farmid Aasias, Indias ja Sri Lankal. Loe Fair Trade märgi kohta lähemalt siit
Ecocert on pikaaegselt tunnustatud (tegutsenud 30 aastat) Prantsusmaa agronoomide väljatöötatud looduskosmeetika sertifikaat. Kriteeriumid: 95% taimsetest koostisosadest pärinevad mahepõllundusest. Ecocert sertifikaati kannavad näiteks Naturado kehahoolduse tooted.
BDHI Certified Natural Cosmetics on looduskosmeetika sertifikaat toodetele, mis sisaldavad taimseid õlisid, vahasid ja ekstrakte kontrollitud mahepõllumajandusest. Lisaks tooraine päritolule pööratakse tähelepanu ka tootmisprotsessi loodussõbralikkusele. Saksamaal loodud ühendus. Loe lähemalt siit
The Leaping Bunny/ Cruelty Free märgistus pakendil näitab, et toodet ei ole katsetatud loomade peal. Sertifikaati väljastavad mitmed organisatsioonid, näiteks PETA – suurim rahvusvaheline loomaõiguste organisatsioon ja The Humane Society of the United States. Märgistust omavad tootjad peavad iga aasta läbima kontrolli, kus kogu tootmistsükkel taas üle kontrollitakse. Bio4You Ökopoodides müüme tooteid, mida ei ole loomade peal katsetatud. Teiste seas näiteks Benecose looduskosmeetika tooteid.
Vegan sertifikaat – garanteerib, et tooted on 100% vegan, st neis ei ole loomseid koostisosi ning neid ei ole loomade peal katsetatud. Sertifikaati haldab vabatahtlik ühendus Vegan Action. Märk esineb üle 1000 tootja toodetel. Vegan märki kannavad näiteks Nature`s Finesti supertoidud ja toidulisandid.
Allikad
https://www.agri.ee/et/eesmargid-tegevused/pollumajandus-ja-toiduturg/kvaliteedimargid#el
https://en.wikipedia.org/wiki/Fairtrade_certification
http://www.ecolabelindex.com/