Mõned nädalad tagasi, kui olin nädalavahetust veetmas oma mereäärses tares, võtsin ette huulepalsami valmistamise. See tundus selleks just õige aeg ja koht. Sügis näpistas juba ninast, värvilised lehed olid puudelt langenud, praksuv kaminatuli ning mõnus muusika olid täiuslikud tingimused, et see ettevõtmine ette võtta. Väiksel elektripliidil, Vasara malmnõudes oli seda kõike kuidagi eriliselt armas teha. Olin lihtsalt hetkes ning nautisin huulepalsamite valmimisprotsessi. Märgin üles, et tegin seda esmakordselt ja oh mis õnn mind valdas, kui see ka õnnestus! Ja kui Sa nüüd mõtled süda saapasääres, et aga mul ei ole mingit mereäärset tare või Vasara malmkausse – siis ära muretse, see pole tingimus, mille ajendil huulepalsam valmib. See saab valmis ka nt Sinu enda mõnusas kodus, sest see on (hoian kätt südamel) I-ME-LIHT-NE!
Jaa, ma tean, kaubanduslettidel on huulepalsami valikut küll ja veel – üldse ei vaidle vastu! Aga seal pole juures seda maagiat, mille lisab isetegemise rõõm. Justkui haldjatolm, mis muudab selle erilisemaks, kui lihtsalt poest ostetu. Seda pole ülevoolavalt nauditav ainult valmistada, vaid ka edasi kinkida. PS! Jõulud on tulekul! Hoiatan ka ette, et ega Sa ei piirdu vaid ühe palsami tegemisega, sest see on ikka üks väga zen tegevus.
Huulepalsami valmistamisel ei ole vaja mingit suurt teadustepõhist eeltööd või omada supervõimeid. Ainult pealehakkamist ja töövahendeid. Niiet asume asja kallale!
Vajalik:
Valmib u 8 x 10ml huulepalsamit
- 1 tl saialille vaha
- 6 tl kookosõli
- 2 tl sheavõid
- 6 tilka E-vitamiini
- 15 tilka apelsini eeterlikku õli
- Huulepalsami konteinerid
Kõiki tooteid. v.a konteinerid ja saialille vaha, leiad Bio4You e-poest ja poodidest, mis asuvad Tallinnas, Pärnus ja Rakveres!
Selleks, et huulepalsamit edukalt teha, kasuta nö vesivanni metoodikat. Ehk pott veega pliidile ning teine, ilma veeta pott/kauss sinna peale (samamoodi sulatatakse nt šokolaadi).
Kõige lihtsam viis on tegelikult kasutada mikrolaineahju, aga see võtab minu arust selle rõõmu ja elevuse kõik ära, mis selle valmistamise juures see x-faktor ju ongi! (Samas väikelastega on see ehk parem ja turvalisem viis!)
Niisiis, aseta veega pott pliidile ning samal ajal, kui vesi keema läheb, aseta tühja nõusse saialille vaha, kookosõli ja sheavõi. Tõsta kauss vesivannile ning sega aeg-ajalt (ära kasuta segamiseks plastikust ega metallist vahendit. Mina kasutasin puust tikku). Sega ja jälgi kuni segu on kõik sulanud ühtseks vedelikuks. Tõsta kauss veevannilt nt kuumaalusele ning lisa e-vitamiin ja eeterlikud õlid. Kindlasti tee seda PEALE baasõlide ja vaha kuumutamist!
Sega uuesti kõik läbi ning vala oma meistriteos konteineritesse. (Pane need valmis kas juba täitsa alguses ettevalmistuse ajal või siis kui segu on vannil ja ootab segunemist ja sulamist.)
Valamist peab tegema suhteliselt kiiresti, sest palsam hakkab kohe tahenema. Kui see peaks juhtuma, saab selle veevannil jälle uuesti üles sulatada, niiet ära muretse, kui see peaks ka nii minema.
Siis ei jää Sul muud üle, kui oodata huulepalsamite tahenemist – mina jätsin tunnikeseks need seisma ning peale seda keerasin kaaned peale ning lasin veel nö settida järgmise päevani.
Huulepalsami säilivusaeg on 1 aasta.
See konkreetne kombinatsioon lõhnab veidike jõuluselt – kookose magus pai koos apelsini pehme alatooniga – aga kui Sulle meeldib hoopis münt või lavendel, siis kasuta apelsiniõli asemel hoopis neid. Võimalusi on meeletult ning Sina ise oled oma idee looja! Ka E-vitamiin ei ole kohustuslik, retsept toimib ka ilma selleta. Olen saanud huulepaile juba tagasisidet ning need on kõik olnud väga positiivsed! Kui Sa pelgad, et see on keeruline – siis ma kinnitan, et tegelikult on selle loomeprotsess käkitegu ja Sul pole aimugi kui palju häid emotsioone see Sinus (ja ka teistes) tekitab. Järgi proovitud!
Karmen, Bio4You