Seisime hiljuti kambakesi meie oariiuli ees ja mõtlesime, kas keegi teab meist midagi nendest uutest ilusatest silmaga ubadest. Olgem ausad – ei teadnud. Järgnes väike uurimustöö ja jagame oma hiljutisi avastusi ka Teiega.
Tegemist on tegelikult ääretult kasuliku toiduainega.
Silmoa ladinakeelne nimetus on Vigna Unguiculata. Silmuba on inglisekeelsena tuntud kui black-eyed pea (mustpea hernes) ja tõepoolest – silmuba on liblikõieline, mida erinevates keeltes nimetatakse nii herneks kui ka oaks.
Silmoa kultuurne kasvatamine sai alguse tõenäoliselt Lääne-Aafrikas, kuid tänaseks on see laialt levinud ka Aasias, Ameerikas ja Vahemere ääres.
Nagu ubadega ikka on ka silmuba hea valguallikas, sisaldab ohtralt mineraale ja vitamiine, pea täielikult puudub rasv ja kolesterool.
Soolata keedetud silmubade energeetiline ja toitaineline väärtus 100g kohta:
Kalorsus 484 kJ (116 kcal)
Süsivesikud 20.76 g
Suhkrud 3.3 g
Kiudained 6.5 g
Rasvad 0.53 g
Valgud 7.73 g
Vitamiinid
Tiamiin (B1) (18%) 0.202 mg
Riboflaviin (B2) (5%) 0.055 mg
Niatsiin (B3) (3%) 0.495 mg
Pantoteenhape (B5) (8%) 0.411 mg
Vitamiin B6 (8%) 0.1 mg
Folaat (B9) (52%) 208 μg
Vitamiin E (2%) 0.28 mg
Vitamiin K (2%) 1.7 μg
Mineraalid
Kaalium (6%) 278 mg
Fosfor (22%) 156 mg
Kaltsium (2%) 24 mg
Raud (19%) 2.51 mg
Magneesium (15%) 53 mg
Mangaan (23%) 0.475 mg
Naatrium (0,01%) 4 mg
Tsink (14%) 1.29 mg
Väga suur kasu peitub silmubade suures kaaliumi sisalduses. Kaalium mängib olulist rolli rakkude töö normaliseerimisel ja tasakaalustamisel, seda vajavad kõik koed ja organid inimkehas. Silmoad on kergesti omastatavad ja sisaldavad vähe kaloreid. Eriti soovitatkse silmube tarbida inimestel, kellel on kõrge vererõhk või muud südame veresoonkonna vaevused.
Kõrge raua sisaldus aitab parandada punaste vereliblede tööd kudede varustamisel hapnikuga. Silmoad sisaldavad ka suures koguses lahustuvaid kiudained, mis aitavad vähendada kahjuliku kolesterooli hulka organismis.
Toome siinkohal ära ka ühe põneva akara retsepti Lääne-Aafrikast, täpsemini Nigeeriast. Tegemist on krõbedate täistaimsete oapallidega, mida on mõnus pakkuda näiteks aiapeol või piknikul.
Akara (või Accara)
250g silmube
1/2 sibulat
1 küüslauguküüs
paarisentimeetrine jupp ingverit
pool tšillikauna
soola-pipart
Vett leotamiseks ja kvaliteetset õli fritüürimiseks/ praadimiseks.
Loputa oad korralikult läbi ja seejärel kata ohtra veega, sest oad paisuvad päris korralikult ning lase 24 tundi tõmmata, vahepeal vajadusel vett lisades. Kurna oad sõelal ja loputa veelkord. Soovi korral võid eemaldada ubadelt ka kileja kesta. Kuumuta pannil pisut õli ja keskmisel tulel segades ka peeneks hakitud sibul-küüslauk-tšilli-ingver, kuni segu on pehmenenud. Töötle oad ja sibulasegu köögikombainis või kasuta saumikserit. Maitsesta soola-pipraga, sega ja vormi segust ca 3 cm läbimõõduga pallid. Väga edukalt saab selleks kasutada jäätisekulpi.
Fritüüri oapalle eelnevalt kuumutatud õlis ca 5 minutit või kuni need on kuldpruunid. Võid kasutada ka vähem õli, kuid siis ära unusta palle keerata, et need ikka ühtlaselt pruunistuksed.
Aseta akara’d majapidamispaberile nõrguma. Serveeri soojalt või toatemperatuuril.
Kastmeks võid proovida midagi juba tuttavat või traditsioonilist akara kastet.
Selle tarbeks purusta 2 tomatit, sibul, natuke rohelist pipart ja peterselli saumikseriga või köögikombainis. Lisa natuke oliiviõli ja maitsesta soola-pipraga.
Kasta pallid kastme sisse ja naudi!
Ökosertifikaadiga silmoad leiad Bio4you ökopoodidest!
Kasutatud materjalid:
http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/the-nutrition-of-black-eyed-peas.html#b
http://noadkahvlid.blogspot.com/2014/03/akara-aafrika-tanavatoit.html
http://www.foodnetwork.com/recipes/akara-recipe.html