Fakt on, et plastikust pudeleid leiab tänapäeval kõikjalt. Need on odavad ja paljud meist ostavad plastikpudelis vett ja teisi jooke igapäevaselt. Teame, et tänaseks päevaks on maailmas üleliia palju erinevat ühekordset plastprügi ning igapäevane jookide ostmine annab sellele veel hoogu juurde. Muideks, üks pudel laguneb looduses umbes 450 aastat või rohkem. Plastiku üleküllusest oleme teadlikud, seetõttu võtamegi täna luubi alla ka teise teema ja räägime sellest, miks ühekordsete plastikpudelite taaskasutus on oht sinu tervisele.
Plastikpudelid ja nende ohtlikkus
Paljud eksperdid nõustuvad, et ühekordselt kasutatavad plastikpudelid võivad korduval kasutamisel hakata eritama kemikaale. Nende kemikaalide tarbimise pikaajaline mõju võib olla tervisele väga ohtlik. Üks neist kemikaalidest on BPA, mida on seostatud hormoonsete häiretega, viljakusprobleemide ja teatud tüüpi vähiga, samuti ainevahetus- ja südameveresoonkonna haigustega. Hiljutised uuringud on samuti näidanud, et mitmed populaarsed pudelivee kaubamärgid sisaldavad märkimisväärses koguses mikroplasti. Pärast 18 erineva pudelivee testimist leiti ühes uuringus pudeliveest ligi 25 000 kemikaali.¹ Lisaks on uuringud näidanud, et pudelivee proovid sisaldavad ka hallitust, benseeni, mikroobe ja mõnel juhul arseeni.
Lisaks võimaldavad veepudelis olevad niisked ja soojad tingimused bakteritel areneda. Pärast avamist võivad bakterid pudelisse sattuda kätelt ja suust. Kuuma seebiveega pesemine tapab palju baktereid, kuid erinevalt roostevabast terasest veepudelitest ei tohiks plastpudeleid kuuma veega pesta. Plastpudelid eraldavad kuuma vedelikuga täitmisel kahjulikke kemikaale. Olgem ausad – kui oled kunagi elus mõnda ühekordset veepudelit mitmeid kordi kasutanud, siis mitu korda sa seda korralikult seebi ja pudeliharjaga pesid?
Oluline on pudelit pesta korralikult kord päevas seebi ja pudeliharjaga. Kui seda regulaarselt mitte teha, hakkavad seal vohama bakterid ja/või hallitus, mis tekitavad terviseprobleeme nagu kõhulahtisus, krambid, iiveldus ja peavalud. Kui vähegi tunned, et su pudelis on “veider” lõhn, siis see on esimene märk vohavatest bakteritest.
ERITI OLULINE: Kui annad pesamunale igapäevaselt kooli või lasteaeda kaasa pudeli, siis kindlasti veendu, et see ei oleks ühekordne toksiline plastik ja puhasta seda igapäevaselt seebivee, pudeliharjaga.
Plastikpudelid aitavad kaasa globaalsele soojenemisele
Plastpudelid on enamasti valmistatud õlist. Õli ekstraheeritakse esmalt maapinnast, seejärel muudetakse see materjaliks nimega PET ja kasutatakse ühekordselt kasutatavate veepudelite valmistamiseks. Kogu see protsess on energiamahukas ja uuringu kohaselt toodab iga 1,5-liitrine plastpudel ligikaudu 200 g kasvuhoonegaase.²
Samuti on suured kasvuhoonegaaside heitkoguseid, mis tekivad pudelite transportimisel nende tootmiskohast müügikohta. Kui otsid lihtsaid viise oma süsiniku jalajälje vähendamiseks, on plastveepudelite vahetamine roostevabast terasest korduvkasutatava veepudeli vastu esimene lihtne samm. Sellega säästad nii raha, energiat ja boonusena näed stiilne välja!
Plastik kahjustab metsloomi ja kalu
Liiga sageli satuvad ühekordselt kasutatavad plastpudelid jõgedesse ja ookeanidesse, kus need lagunevad väiksemateks tükkideks ja mereelukad söövad need ära. Rohkesti on näiteid merelindudest ja kilpkonnadest, kes on lämbunud või surnud plastmassiga täidetud mao tõttu nälga.³
Ühekordsed pudelid maksavad pikemas perspektiivis rohkem
Võta hetk, et arvutada, kui palju raha kulutad iga kuu pudeliveele. Kaasa ka pudelid, mida ostad väljas viibides, tööl, reisil ja jõusaalis. Võid olla üllatunud, kui saad teada, et ainuüksi korduvkasutatava veepudeli täitmisega võid säästa kuni 40 eurot kuus või rohkemgi.
Alternatiivid plastikpudelitele: roostevaba teras
Roostevabast terasest valmistatud pudelid on paremad tervisele, rahakotile kui ka loodusele, win-win olukord. Ühekordselt kasutatavatest plastidest loobumine kaitseb planeeti ja on suurepärane eeskuju ka eakaaslastele, perele, töökaaslastele ja töötajatele.
Praegu on eriti hea aeg osta kas endale või kinkida sõbrale taaskasutatav pudel, sest turul on sadu erinevaid disaine, alustades ühevärvilistest ning lõpetades ägedate prantsuse disainertöödega.
Mis aga kõige parem: Bio4You ökopoes müüdavad pudelid hoiavad joogid külmana kuni 24 tundi ja soojana kuni 12 tundi. Lisaks ei teki jookidele mitte mingit kõrvalmaitset ja pudel ei hakka ka “higistama”.
Vaata erinevas suuruses ja erinevate disainidega Laken ja Qwetch roostevabast terasest termospudeleid SIIT või tule meie poodi külla – nii saad sobivaid variante oma käega ka katsuda!
¹ https://www.prevention.com/food-nutrition/healthy-eating/a20459644/your-bottled-water-has-24-500-chemicals/
² https://tappwater.co/en/carbon-footprint-bottled-water/
³ https://earth.org/data_visualization/how-many-marine-animals-does-ocean-plastic-kill/