Jõulud on kogu aasta kõige raiskavam aeg, seda teame me kõik. Näiteks: Ühendkuningriik toodab ülejäänud aastaga võrreldes täiendavalt 3 miljonit tonni (jõulu)jäätmeid. See on umbes 100 miljonit prügikotti, mis jõuavad otse prügimäele ning see omakorda aitab kaasa reostusele ja globaasele soojenemisele. Kui soovid sel aastal oma tavapärased jõuluharjumused üle vaadata ja paremaid valikuid teha, siis loe edasi – anname sulle mõned näpunäited.
Jõulukingitused
Kas teadsid, et umbes 21 miljonit briti täiskasvanut saab igal aastal kingitusi, mida nad ei taha ning mis tõenäoliselt jäävad kasutult seisma? Lisaks kasutatakse Ühendkuningriigis kingituse pakkimiseks 365 321 kilomeetrit pakkepaberit, millest üle 83 km2 lõpetab prügimäel. Räägime pisut lähemalt aga valikutest, mida saad sel aastal paremini teha.
1. Väldi ühekordset plastikut
Püüa leida kingitusi, mis ei ole pakitud ühekordsesse plastikusse. Poodides on aina rohkem saadaval tooteid, mis on pakitud loodussõbralikesse või taaskasutatavatesse materjalidesse.
2. Vali eetiline Fairtrade
Vali eetiliselt valmistatud ja toodetud kingitused, mida ostes saad olla kindel, et ka tootjad saavad oma jõulud veeta toredalt perekeskis, sest Fairtrade tagab kõigile õiglase palga ja head töötingimused. Kui nagunii plaanid kellelegi osta näiteks šokolaadi või kvaliteetkohvi, vali õiglane toode.
3. Investeeri taaskasutatavatesse esmatarbekaupadesse
Kingitused, mis jäävad püsima! Siin on mõned näited, mis sobivad suurepäraselt sussi sisse või jõulukuuse alla:
- taaskasutatavad kohvitopsid;
- plastikuvabad taaskasutatavad toidu- ja joogitermosed;
- taaskasutatavad noad-kahvlid, mida saab mugavalt käe- või seljakotti pista;
- taaskasutatavad joogikõrred;
- jätkusuutlikud ja taaskasutatavad poekotid.
4. Valmista ise söödavad kingitused
Kui sa ei soovi suurte mitte-eetiliste firmade toodangusse panustada ja lemmiku väiketootja toodete hulgast võibolla meelepärast ei leia, siis võta see aeg ning valmista maiustused ise!
5. Kingi elamus
Investeeri elamusse ning kingi sõbrale kontsert, komöödiaõhtu, kinopiletid, sõit kartidega või midagi muud ägedat!
Kingituste pakkimine
6. Taaskasuta
Alati taaskasuta jõuludest ülejäävat pakkebaberit (kui vähegi võimalik). Jäta ostmata sädelusega paber, sest seda ei ole võimalik ümber töödelda. Proovi “kortsutesti” – kui pakkepaber kortsub, siis suure tõenäosusega saab seda ümber töödelda.
Proovi vältida ka kleepuvat teipi, sest see laguneb looduses miljoniteks mikroplastikuosakesteks. Soovitame teibi asemel kasutada näiteks täpikest pulgaliimi.
6. Paki kingitused riidesse
Viimastel aastatel on taas moodi tulnud kingituste pakkimine riidematerjalidesse.
7. Kasuta vanu ajalehti
Paljudel meist seisavad nurgas vanad ajalehed ning ootavad põletamist või prügikasti viimist. Sel aastal kasuta neid hoopis kingituste pakkimiseks. Võid planeerimisega ka varem pihta hakata ning eelnevate kuude jooksul valida välja sobivaimad lehed kingituste pakkimiseks. Eriti ägedad on koomiksite või paljude jooniste/piltidega leheküljed!
Jõuluehted
8. Valmista oma kaunistused ise
Jõulukaunistusi saab valmistada väga rahakotisõbralikult ja ühtlasi on see ka hea võimalus veeta kvaliteetaega oma perega. Mõned materjalid, mida kasutada ehete valmistamisel: kuivatatud puuviljad, popkorn, paber, käbid, oksad, niit ja teised looduslikud materjalid.
Loodame, et leidsid siit mõned ideed, mida sel aastal ellu viia. Hoia kogu detsembrikuu vältel silm peal meie blogil, sest toome sinuni veel mõned ägedad jõulupostitused! ❅