Bio4You Blogi
  • Puhas ilu
  • Puhas toit
  • Puhas kodu
  • E-pood
  • Eesti
    • Eesti
    • English

Kuidas valida riisi?

By Bio4You ökopood • 19. mai 2015 • Puhas toit

Kuna erinevate riiside valik poelettidel võtab silme eest kirjuks ning samuti on juba mõnda aega olnud teravdatud tähelepanu all arseenisisaldus riisis ja selle kahjulik mõju tervisele, kirjutame noil teemadel pikemalt, aitamaks teil teha võimalikult teadlik ja tervislik valik.

TARBIME TEADLIKULT: RIIS JA ARSEEN

Maailmas on tekitanud palju kõneainet fakt, et suur osa meie poelettidel müüdavast riisist on saastunud arseeniga. Miks?

Põhjus on lihtne: riis kasvab teistest teraviljadest erinevalt. Peale riisipõllu ettevalmistamist ja riisiterade külvamist ujutatakse põld veega üle. Vesi katab riisiterad 3–5cm paksuse kihina – see kaitseb riisi temperatuuri kõikumiste eest. 8 päeva jooksul hakkab riis idanema ning vesi juhitakse drenaaži kaudu minema. Edaspidi kastetakse riisi rohke veega. Riisi kasvatamisel kasutatakse ka pestitsiide. Riisiseemned on vastuvõtlikud seenhaigustele ja mitmetele parasiitidele – seetõttu tehakse tõrjet enne külvamist või vahetult peale seda.

KUST ARSEEN RIISIPÕLLULE SAAB?

Arseeni kasutatakse umbrohu- ja putukatõrjevahendite tootmisel. Teiste teraviljade puhul uhutakse kasvamise jooksul osa kasutatud taimemürkidest vee ja vihmaga minema ning mürkained jäävad üldiselt vaid välimisele kestale. Riisiterad on kasvatusviisist tulenevalt otseses kontaktis saastunud veega ja imavad mürkained endasse. Arseeni kasutatakse samuti toidulisandina mitmetes veise- ja seafarmides, kuna loomad võtavad selle tõttu kiiremini kaalus juurde ja saavad ühtlasi seente- ning bakteritevastase “tõrje”. Arseeni kasutatakse ka metallitööstuses, klaasitootmises ja puidu säilitamiseks. Meie moodsas maailmas kasutatav arseen koguneb õhu ja pinnase kaudu põhjavette ning saastab seda. Seega on sageli saastunud ka riisi kastmiseks kasutatav vesi. Igas riigis ja igas piirkonnas on põhjavee saastumise aste erinev.

Hiina riisipõllud

Hiina riisipõllud

ARSEENI MÕJU ORGANISMILE

Arseen esineb looduses kahes vormis – orgaanilises ja anorgaanilises. Orgaaniline arseen on loomulik maakoore osa ja seda ei peeta inimesele kahjulikuks. Anorgaaniline arseen on aga inimesele kahjulik. See satub loodusesse, nagu juba eelmises peatükis kirjeldatud, taimekaitsevahendite, tööstusjääkide ja keskkonnasaaste kaudu. Arseen ladestub organismis aastakümnete jooksul ning võib pikapeale hakata mõjutama elutähtsaid organeid – suurendab kopsu-, neeru-, lümfisüsteemi, põie- ja nahavähi riski, võib põhjustada seedetrakti ja kesknärvisüsteemi kahjustusi, samuti peetakse seda üheks diabeedi ja südamehaiguste põhjuseks.

ARSEENI PIIRMÄÄRAD

Kummalisel kombel puudusid arseeni suhtes kuni 2014. aastani igasugused piirangud. Alles 14. juulil 2014 kehtestas Codex Alimentarius arseeni piirmääraks riisis 0,2mg/kg kohta. Codex Alimentarius on Maailma Terviseorganisatsiooni ja ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni poolt paika pandud reeglite kogum.

Paraku ei tähenda see, et nüüd on kogu poelettidel leiduv riis automaatselt madala arseenisisaldusega. Tegelikkuses on mitmeid riike ja riisisorte, kus arseenisisaldus oli ennegi alla normi, mitmetes paikades ei suudeta aga ilmselt ka järgnevatel aastakümnetel seda reeglistikku järgida.

Indoneesia riis

Indoneesia riis

KUIDAS RIISI VALIDA

Võimalikult puhta riisi valimiseks soovitame silmas pidada järgmist:

Eelista mahedalt kasvatatud riisi. Mahekasvatuses ei kasutata sünteetilisi putukatõrjevahendeid ega arseeni sisaldavaid väetiseid. Riisi kasvatamise eripära tõttu on tavariis nende ainetega otseses kontaktis kogu idanemise aja vältel. Maheriis võib arseeniga mingil määral kokku puutuda põhjavee ning õhusaaste kaudu, kuid mahetoodete kasvatamine ja turule lubamine käib läbi range kontrollsüsteemi. Ka lõpptoode testitakse alati raskemetallide ja mürkainete suhtes. Võime olla kindlad, et mahemärgi saanud toode on kasvatatud võimalikult loodust säästval ja tervislikul viisil.

Itaalia teadlased eesotsas Sassari ülikooli agronoomidega on välja töötanud täiesti uue riisikasvatamise viisi. Alternatiivne riisikasvatamise meetod kasutab oluliselt vähem vett, vaid pool kogust praegusest keskmisest (praegune kogus on 13 000–20 000 m3 hektari kohta). Lisaks leiutati meetod, mis võimaldab riisi kasvatada mägisel pinnasel. Uut meetodit katsetati 37 riisisordi kasvatamiseks. Tulemused olid suurepärased, arseenisisaldus vähenes lausa 98%! Keskmine arseenisisaldus uue meetodiga kasvatatud riisis oli vähem kui 0,03mg 1kg kohta, samas kui traditsioonilise meetodiga kasvatatud riisi keskmine oli 0,15–0,16mg/kg. Kuigi uus meetod ei ole veel igal pool kasutusel, on sellega mitmes piirkonnas juba alustatud ning Itaalia põhjaosa tasandikel on sarnast nn. kuivpõllu meetodit kasutatud juba varem. Kuivpõllu meetodiga kasvatatud Itaalia riisil on keskmine arseenisisaldus 0,04–0,09mg/kg kohta.

Punase riisi põld

Punase riisi põld

Paljude riisisortide puhul tasubki valida Euroopas kasvanud riis. Euroopas on muust maailmast tunduvalt rangemad kontrollsüsteemid – näiteks pestitsiidide kasutamise, tööstusjääkide ja ohtlike jäätmete käitlemise ning põhjavee kvaliteedi osas. Toiduainete, eriti mahetoodete puhul, toimub range kvaliteedikontroll – jälgitakse ja testitakse EL seadustega paika pandud piirmäärasid kahjulikele ainetele toodetes.

Ameerika Ühendriikidest pärit riis on varasemate uuringute põhjal sisaldanud suures koguses arseeni. Põhjuseks peetakse fakti, et paljud riisipõllud on rajatud endiste puuvillapõldude asemele. Puuvillapõldudel kasutati rohkelt arseenipõhiseid kemikaale, mis on jäänud aastakümneteks pinnasesse ja saastanud põhjavee.

India ja Bangladeshi basmatiriis on analüüside põhjal üks puhtamaid riisisorte. Näiteks oli 2012. aastal tehtud analüüside põhjal arseenisisaldus mõningates riisisortides järgmine: India basmatiriis 0,05mg/kg, mitmed Euroopa päritolu riisisordid 0,15mg/kg ja Ameerika Ühendriikidest pärit riis 0,26mg/kg kohta.

Riisipõld

Riisipõld

Mitmetes teistes Aasia maades on riis arvatavasti üsna saastunud, sest nendes riikides puudub korralik kastmissüsteem. Riisipõlde kastetakse põhjaveega, mis pärineb väikese sügavusega kaevudest. Paljudes riikides puudub ka korralik kontroll- ja järelevalvesüsteem toiduainete kvaliteedi suhtes.

Kindlasti tasub riisi puhul jälgida ka tootjafirma nimetust. Tuntud tootjad peavad oluliseks kvaliteedikontrolli ja oma kaubamärgi imagot. Kui ostate soodsa riisipaki, millel on hiinakeelsed kirjad ja odav välimus, ei saa selle sisu osas keegi garantiid anda. Minevikus on riisipakkidest leitud isegi plastikut, nii et toidu puhul võiks meeles pidada reeglit: head toodet ei saa osta väga odavalt.

Riisi võiks enne keetmist rohke veega loputada ning keetmisel samuti rohkelt vett kasutada – nii saab arseenisisaldust kuni 30% võrra vähendada.

Loomulikult sisaldavad ka teised toiduained mitmesuguseid taimemürkide ja kemikaalide jääke. Seetõttu ei tasu riisi söömist karta ega arvata, et parem oleks üldse riis üldse menüüst välja jätta. Kõigi toitumisspetsialistide arvates ületab riisi söömisest saadud kasu võimaliku kahju. Riisi soovitatakse süüa 2-3 korda nädalas. Võimalikud terviseriskid puudutavad pigem Aasia riike, kus riis on toidulaual iga päev ning kus järelevalveorganid ei suuda kõigi firmade toodangul silma peal hoida. Sellegipoolest tasub ka eurooplastel teadlikult tarbida, sest tervis on meie kõige kallim vara!

ERINEVAD RIISID

Kuna riisisorte on poelettidel palju, on valikut teha on raske, seega siinkohal ka väike ülevaade erinevatest sortidest.

pruun riisPruun ehk täisterariis ei ole mitte eraldi sort, vaid tavalise riisi koorimata, täisteraversioon. Täisteratooted, nii ka täisterariis, on rikkad kiudainete poolest, lisaks on pruun riis heaks valguallikas. Natuke üllatav on ilmselt see, et pruunist riisist saame ka kehale vajalikke rasvhappeid, lisaks mineraale nagu näiteks raud, tsink, kaltsium, seleen, magneesium ja kaalium. Vitamiinidest sisaldab riis ja eriti pruun riis peamiselt B-grupi esindajaid – B1, B2, B3, B6 ja foolhapet.

Bio4You poodides on täisterariise õige mitu varianti: pikateralist täisterariisi leidub nii 500g kui 1kg pakendis, samuti on võimalik osta ümarat täisterariisi, pruuni ja metsiku riisi segu ning ka lühema keetmisajaga pooltäistera riisi.

Kui söögivalmistamisega on aga eriti kiire, on valgete riiside valikus nii suureteraline risotoriis, pikateraline valge riis kui ka valge basmatiriis, mille kõigi keetmisaeg jääb alla 20 minuti!

must riisMust riis sisaldab organismile kõige rohkem kasulikke aineid. Sajandeid tagasi tunti vanas Hiinas musta riisi kui “keelatud riisi”, sest seda tohtisid süüa ainult keiserlik perekond ja kõrgklassi esindajad. Musta värvuse, mis keetes muutub lillakaks, saab see riisisort antioksüdantidest nimega antotsüaniinid. Need aitavad võidelda vabade radikaalidega, on kasulikud südame-veresoonkonnale ning ka ajule, kuna parandavad vereringet ja tugevdavad artereid.

Kergelt pähklise maitsega must riis on Aasias kasutusel sushides, nuudlites ja eelkõige magustoitudes. Bio4You poes on must riis saadaval nii 500g kui 1kg pakendis.

punane riisPunane riis kasvab metsikult savises mullas. Oma värvuse saab ta sarnaselt mustale riisile antotsüaniidelt ning sisaldab B-grupi vitamiine, rauda, kaltsiumit ja tsinki. Maitselt meenutab punane riis kergelt nii pähklit kui ka metsamarjamoosi. Õigesti valmistades jääb see sõmer ja sobib suurepäraselt salatite valmistamiseks. Punane riis paistab silma suure mangaanisisalduse poolest, mis korrastab ja soodustab rasvade ja kolesterooli lagundamist ning energia tootmist.

basmatiriisBasmatiriis on oma nime saanud hindikeelsest sõnast “basmati”, mis tähendab aromaatset ja hästi lõhnavat. Bio4You poest saate osta pruuni basmatiriisi firmalt Cosmoveda, mis on kasvatatud Himaalaja orgude puutumatus looduses ning kastetud puhta allikaveega. Kitsaste aromaatsete teradega riis sobib idamaiste roogade valmistamiseks, kuna talub pikaajalist töötlemist ilma kuju ja maitset muutmata. Kuumutades muutub basmatiriis pikemaks. Basmatiriisi aroomi kirjeldatakse kui päikese käes kuivanud puitu õrna lillelise aroomiga. Tervislikkuse aspektist sisaldab pruun basmatiriis 20% rohkem kiudaineid kui tavaline täisterariis.

jasmiiniriisJasmiiniriis on samuti aromaatne riis, mis jääb kuumutades kergelt kleepuvaks. Peale keetmist eraldub sellest, nagu nimigi ütleb, õrna jasmiinilõhna, mis muudab sellise lihtsa asja nagu riisi söömine tõeliseks elamuseks. Jasmiiniriisi on hea B-grupi vitamiinide, raua ning seleeni allikas.

KOKKUVÕTTEKS

Kõigil riisisortidel on oma kasulikud omadused ning edu võti peitub mitmekülgsuses. Mõelda tuleb ka sellele, milline sort millise valmistamisviisiga sobib. Kui punane riis on sõmer ja efektne salatites ning kõrvalroana prae kõrval, siis must riis jääb kleepuvaks, sobides pigem pudingite ja muude idamaiste magustoitude valmistamiseks. Soovitame proovida kõiki sorte, et leida oma maitsele ja harjumustele sobivaimad variandid.

Mõned huvitavad riisitoitude retseptd leiad siit.

Kasutatud materjalid:

http://www.fao.org/news/story/it/item/238960/icode/

http://www.dionidream.com/il-riso-in-commercio-e-inquinato-da-arsenico

http://ambientebio.it/arsenico-nel-riso-quali-i-rischi-e-come-eliminarlo-durante-la-cottura/

http://www.haccp-bar.it/aggiornamenti/nuove-norme-codex-alimentarius.htm

Kasutatud fotod:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Red_Rice_Paddy_field_in_Japan_003.jpg

http://www.chandrikarice.com/wp-content/uploads/2014/02/Chandrika-Rice-NonbasmatiParboiledRaw-1.jpg

https://districtavenuenutrition.files.wordpress.com/2012/08/blackrice_370x278.jpg

http://serotech.com.my/wp-content/uploads/2012/07/red-rice.jpg

http://knowyourliver.net/wp-content/uploads/2014/10/whole-grain-rice-n4ibsxip.jpg

http://www.freshpots.in/images/Rice.jpg

http://kkr-rice.com/Images/Jasmin-Rice.jpg

Tweet
Kortsuabi kosmeetikakotist!
Padi, mis peletab tolmulesti

About the Author

Bio4You ökopood

Bio4You on Albero Verde OÜ kaubamärk, mis tegeleb mahe- ja loodustoodete maaletoomise ja müügiga. Bio4You kauplused asuvad Tallinnas Järve ja Foorum keskuses, Pärnus Kaubamajakas ning Rakveres Põhjakeskuses. Bio4You e-pood asub aadressil www.bio4you.eu.

You Might Also Like

  • IDANDAMISE A B C -TERVIS JA ELUJÕUD AKNALAUALT

  • MCT kookosõli – energia ja tervise toetaja

  • Keldi sool – Looduse varjatud tervisesaladus Sinu toidulaual

  • TERVIS LOODUSEST: Kümme supertoitu, mida uuel aastal enda menüüsse lisada!

    Värsked postitused

    • IDANDAMISE A B C -TERVIS JA ELUJÕUD AKNALAUALT
    • Looduslikud toidulisandid eksamiärevuse leevenduseks
    • NAISTEPÄEVA ERI- SÄRA SILMADESSE JA SÜDAMESSE
    • 7 TÕHUSAT TAIMSET PREPARAATI HEA UNE TARVIS!
    • TERVISE RESTART – DETOX 360°

    Arhiiv

    • aprill 2025
    • veebruar 2025
    • detsember 2024
    • november 2024
    • oktoober 2024
    • august 2024
    • juuli 2024
    • juuni 2024
    • mai 2024
    • aprill 2024
    • märts 2024
    • veebruar 2024
    • jaanuar 2024
    • oktoober 2023
    • september 2023
    • august 2023
    • juuli 2023
    • juuni 2023
    • mai 2023
    • märts 2023
    • veebruar 2023
    • jaanuar 2023
    • november 2022
    • september 2022
    • august 2022
    • juuni 2022
    • mai 2022
    • aprill 2022
    • märts 2022
    • veebruar 2022
    • jaanuar 2022
    • detsember 2021
    • november 2021
    • oktoober 2021
    • september 2021
    • august 2021
    • aprill 2021
    • märts 2021
    • veebruar 2021
    • detsember 2020
    • november 2020
    • oktoober 2020
    • september 2020
    • august 2020
    • juuli 2020
    • juuni 2020
    • mai 2020
    • aprill 2020
    • märts 2020
    • veebruar 2020
    • jaanuar 2020
    • detsember 2019
    • november 2019
    • oktoober 2019
    • september 2019
    • august 2019
    • juuli 2019
    • mai 2019
    • aprill 2019
    • märts 2019
    • veebruar 2019
    • jaanuar 2019
    • detsember 2018
    • november 2018
    • oktoober 2018
    • september 2018
    • juuli 2018
    • juuni 2018
    • aprill 2018
    • märts 2018
    • veebruar 2018
    • jaanuar 2018
    • detsember 2017
    • oktoober 2017
    • september 2017
    • august 2017
    • juuli 2017
    • juuni 2017
    • mai 2017
    • aprill 2017
    • veebruar 2017
    • jaanuar 2017
    • detsember 2016
    • november 2016
    • oktoober 2016
    • september 2016
    • juuli 2016
    • mai 2016
    • aprill 2016
    • märts 2016
    • veebruar 2016
    • jaanuar 2016
    • detsember 2015
    • november 2015
    • oktoober 2015
    • september 2015
    • august 2015
    • juuli 2015
    • juuni 2015
    • mai 2015
    • aprill 2015
    • märts 2015
    • veebruar 2015
    • jaanuar 2015
    • detsember 2014
    • november 2014
    • oktoober 2014
    • september 2014
    • juuli 2014
    • juuni 2014
    • mai 2014
    • aprill 2014
    • märts 2014
    • veebruar 2014
    • jaanuar 2014
    • detsember 2013

    Rubriigid

    • Aroomiteraapia
    • Blogi
    • gluteenivaba
    • Keskkond
    • Laktoosivaba
    • Nullkulu
    • Ökokosmeetika
    • Puhas ilu
    • Puhas kodu
    • Puhas toit
    • Taaskasutus
    • Tervis loodusest
    • vegan
    • Zero waste

    Liitu uudiskirjaga

    Täname! Oled liitunud uudiskirjaga

    Facebook

    © 2023 Bio4you. All rights reserved.