Uni on meie heaolu oluline aspekt ja tervislike magamisharjumuste säilitamine on üldise tervise jaoks ülioluline. Lisaks mängivad looduslikud toidulisandid olulist rolli une kvaliteedi parandamisel. Selles artiklis uurime peamisi tegureid, mis mõjutavad tervislikke magamisharjumusi ja viskame pilgu peale looduslikele toidulisanditele, mis soodustavad head und.
Tervislikke magamisharjumusi mõjutavad tegurid
Toitumine ja uni
Tasakaalustatud toitumine võib oluliselt mõjutada unekvaliteeti. Mitmed uuringud ja eksperdid rõhutavad seost toitumise ja une vahel. Siit näed, kuidas tasakaalustatud toitumine aitab sul paremini magada:
- Melatoniini reguleerimine: trüptofaani- ja magneesiumirikkad toidud aitavad reguleerida melatoniini tootmist. Melatoniin on hormoon, mis kontrollib une-ärkveloleku tsükleid. Melatoniinil on hea une tagamisel ülioluline roll.¹ ²
- Veresuhkru taseme stabiliseerimine: liitsüsivesikute, nagu täisteratooted ja kiudainerikkad toidud, tarbimine võib aidata stabiliseerida veresuhkru taset, hoides ära öised ärkamised madala veresuhkru tõttu.¹ ³
- Kõrvetiste ja refluksi vähendamine: rammuste einete vältimine enne magamaminekut võib vähendada refluksi riski, mis omakorda võib häirida und. Vali kergemad ja tasakaalustatud õhtusöögid.¹ ⁴
- Serotoniini tootmine: kõrge trüptofaanisisaldusega toidud võivad samuti tõsta serotoniini taset ajus, aidates kaasa heaolutundele ja lõõgastumisele, mis soodustavad und.¹
- Stimulantide vältimine: kofeiini ja alkoholi tarbimise piiramine, eriti õhtuti, võib ennetada unehäireid.¹ ⁵
- Tasakaalustatud mikroelemendid: vitamiinide- ja mineraaliderikas toidulaud toetab üldist tervist, sealhulgas und. Näiteks võib teatud vitamiinide või mineraalainete puudus põhjustada unehäireid.⁶
Toidud, mida enne uinumist tarbida: trüptofaani leidub toitudes nagu piim, kaerahelbed, seemned ja pähklid, šokolaad, puuviljad ja täisteraleib. Kiudainerikaste toitude alla kuuluvad avokaadod, pirnid, kikerherned, läätsed, kaerahelbed ja tume šokolaad.
Head looduslikud toidulisandid une jaoks
Melatoniin
Melatoniin on hormoon, mida looduslikult toodab aju käbinääre. See mängib otsustavat rolli une-ärkveloleku tsükli reguleerimisel. Melatoniini toidulisandite võtmine võib teatud olukordades aidata und parandada:
- Vahetustega töö ja ajavahe: melatoniin võib aidata lähtestada keha sisemist kella, kui pead kohanema uute unegraafikutega, näiteks kui pead tegelema ajavahe või keeruliste vahetustega tööl.⁶
- Unetus: unetuse all kannatavatele inimestele võivad melatoniinilisandid mõnikord leevendust pakkuda, aidates kiiremini magama jääda.
- Abi uinumiseks: melatoniin on kõige tõhusam inimestele, kellel on probleeme uinumisega. See ei pruugi olla nii tõhus neile, kellel on probleeme une säilitamisega.
- Vananemine ja melatoniin: inimeste vananedes võib melatoniini tootmine väheneda. Melatoniinilisandid võivad mõnikord aidata vanemaid täiskasvanuid uneprobleemidega.⁷
Parimad melatoniini toidulisandid: Bios Line Principium keelealused tabletid, 1 mg, mis sisaldavad ka melissi ja sidruni eeterlikku õli. Kasutamine: lase ühel tabletil vahetult enne magamaminekut keele all sulada. Ajavahega kohanemiseks avaldub positiivne mõju, kui manustada vähemalt 0,5 mg melatoniini reisimise esimesel päeval, vahetult enne magama minemist ning järgneval mõnel päeval. Parema une jaoks – 1 mg melatoniini vahetult enne magama minemist. Teine valik Bio4You poes on Sanct Bernhard 1 mg tabletid.
Annustamine on oluline: sobiv annus on inimestel erinev. Soovitatav on alustada väikese annusega ja konsulteerida juhiste saamiseks tervishoiutöötajaga. On oluline kasutada melatoniini toidulisandeid õigete juhiste järgi, kuna väärkasutamine või liigne kasutamine võib põhjustada kõrvaltoimeid, sealhulgas päevast unisust, peavalu ja peapööritust. Lisaks ei ole melatoniin kõigi uneprobleemide jaoks sobiv lahendus. Oluline on tegeleda unehäirete algpõhjustega, mille hulka võivad kuuluda elustiili tegurid, stress või haigusseisundid.
Melatoniini toidulisandid ei sobi tarbimiseks lastele ja alla 17-aastastele. Mitte tarbida koos alkoholiga. Rasedad, imetavad emad ja ravimite tarbimise korral tuleb enne toote kasutamist konsulteerida arstiga.
Taimeteed ja ekstraktid
Taimeteed on juba sajandeid olnud hea une saladuseks. Siin on mõned populaarsed taimeteed, mis on tuntud oma und soodustavate omaduste poolest:
- Kummelitee: kummel on tuntud oma rahustava toime poolest. See sisaldab antioksüdante, sealhulgas apigeniini, mis soodustab lõõgastumist ja vähendab unetust. Bio4You poodides on nii kummeliteed pakikestes kui ka kummeliõisi.
- Lavendliõietee: lavendel on kuulus oma rahustava aroomi poolest. See aitab leevendada ärevust ja parandab une kvaliteeti.
- Piparmünditee: Piparmünditee soodustab seedimist ja aitab vähendada puhitustunnet ning seetõttu ka sügavamalt magada.
- Melissitee: sidrunmeliss on samuti tuntud oma rahustavate omaduste poolest ning võib aidata vähendada ärevust ja parandada und.
- Ingveritee: kuigi ingver on rohkem tuntud oma seedimist soodustavate omaduste poolest, aitab see ka enne magamaminekut lõõgastuda.
- Rooibose tee: rooibos on kofeiinivaba ja rikas antioksüdantide poolest, mistõttu on see ideaalne valik magamamineku ajaks.
Parimad toidulisandid sügava une heaks: UNS hea une kapslid “Sleepvit” sisaldavad humalat, palderjani, lavendlit, magneesiumit ning paljusid teisi hea une jaoks vajalikke koostisosi. Maiasmokkadele meeldib kindlasti Nature’s Finest “Good Night” joogipulber – tõeline kakaosõbra unistus, mis kaneeli, ashwagandha ja maca koosmõjul toob ka kõige jonnakamale magajale rahuliku öö. Rahustavate omaduste poolest tuntud ashwagandha aitab ka magamist reguleerida, vaata valikut SIIT.
Kõiki hea une toidulisandeid vaata SIIT.
Tervislike magamisharjumuste saavutamine ja looduslike toidulisandite lisamine nõuab terviklikku lähenemist. Mõistes und mõjutavaid tegureid ja tehes teadlikke otsuseid, saame optimeerida oma unekvaliteeti ja lõpuks parandada oma üldist heaolu. Hea uni on väärtuslik investeering meie tervisesse ja elujõusse.
¹ https://www.sleepfoundation.org/nutrition
² https://www.thensf.org/the-link-between-nutrition-and-sleep/
³ https://www.everydayhealth.com/sleep/how-what-you-eat-affects-how-you-sleep/
⁴ https://www.nbcnews.com/better/health/how-what-you-eat-affects-how-you-sleep-ncna805256
⁵ https://www.nytimes.com/2020/12/10/well/eat/sleep-foods-diet.html
⁶ https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-melatonin/art-20363071#:~:text=Generally%20safe,and%20provide%20some%20insomnia%20relief.
⁷ https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/melatonin-for-sleep-does-it-work