Talvega saavad otsa ka kõige rikkalikumad energiavarud ning paljud inimesed kurdavad energiapuudust ja loidust. Kevadiste organismi turgutajatena koguvad populaarsust vitamiinirikkad marjad, marjapulbrid ja energiasegud.
Elujõudu andvad smuutid on menüüsse lisanud ka staarid, kel pole võimalust aega maha võtta, kuid kes peavad igal aastaajal tippvormis olema. Näiteks Jennifer Aniston, Anne Hathaway, Drew Barrymore ja paljud teised tarbivad smuutisid igapäevaselt ning propageerivad tervislikke eluviise ka meediakanalite kaudu. Valiku kuulsate inimeste lemmiksmuutidest võid leida näiteks siit.
Meie laiuskraadidel ei ole värsked marjad kevadeks veel valminud, mistõttu tasub need asendada superpulbritega. Jennifer Anistoni lemmiksmuuti võiks meie kliimasse kohandatult olla näiteks selline:
- pool klaasi vett
- 2 banaani
- 1 tl taimset proteiinipulbrit
- 1 tl acerola kirsi pulbrit
- 0,5 tl maca pulbrit
- 0,5 tl linajahu
Vitamiinirikkuse ja koostise poolest sobivad energiasmuutidesse suurepäraselt veel näiteks järgmised taimepulbrid:
Maca annab elujõudu
Andides 4000 m kõrgusel elav Pumpushi hõim on macat ehk mugulkressi (Lepidium meyenii) kasvatanud tuhandeid aastaid ning selle juur on olnud nende peamiseks toiduaineks. Maca parandab tervist ja annab elujõudu, varustab organismi raua ja aminohapetega ning aitab taastada punaseid vereliblesid. Macal on iseloomulik maitse, mistõttu sobib see kombineerimiseks maapähklivõi, kaneeli, eestipärase kama või näiteks kakaoga.
Klorofüllirikas nisuoras
Nisuoras on heaks lisandiks toidulauale, kust puuduvad rohelised lehtköögiviljad. See sisaldab ohtralt klorofülli, mis puhastab ja ergutab väsinud organismi. Samuti soodustavad nisuorases olevad kiudained seedimist ning parandavad toitainete imendumist peensooles, tõstes nii energiataset. Raud aitab kaasa punaste vereliblede moodustumisele, mis transpordivad hapnikku kehas, aidates seega vähendada väsimust.
Looduslik multivitamiin baobab
Looduslikuks multivitamiiniks nimetatud baobab sisaldab 14 peamist vitamiini ja mineraali. C-vitamiin ja õunhape aitavad organismil saadud toidu energiaks teisendada, samuti sisaldab baobab prebiootilisi kiude ning seedeensüüme, mis soodustavad probiootiliste bakterite kasvu seedetraktis.
Mitmekülgne supermari acai
Acai marja pulbris sisalduvad antioksüdandid kiirendavad rasvade lõhustumist, annavad juurde energiat, võitlevad väsimusega ja aitavad väljutada jääkaineid. Lisaks tugevdab acai immuunsüsteemi ning parandab ainevahetust.
Sega erinevaid pulbreid
Igal superpulbril on erinev vitamiinide ja mineraalide sisaldus ning parima tulemuse saamiseks tasub neid omavahel kombineerida ja segada. Kiire eluviisiga inimesed võivad valida valmissegud, mille tarbeks on spetsiaalselt kombineeritud erinevad immuunsust ja üldist heaolu toetavad, samas ka organismi puhastavad ja veresuhkru taset tasakaalustavad taimepulbrid.
Kindlasti ei tasu kevadel unustada ka C-vitamiini varusid. Lisa ka oma joogivette maitsvat mahedat sidrunimahla!
C-vitamiini pommid acerola ja camu camu
Acerola ehk hapukirsi marju kogutakse poolvalminult, mil C-vitamiini sisaldus saavutab maksimumi. C-vitamiini on vaja organismi vastupanuvõime tõstmiseks, valgete vereliblede tootmiseks ning kollageeni moodustamiseks, mille abil koed, veresooned ja organid haigusest või vigastusest taastuvad.
Camu camu ehk kamu-jabotipuu on põõsasarnane puu, mis kasvab peamiselt mahajäetud jõesängides. Mõrkja maitsega mari mõjub hästi nahale, küüntele ja juustele, tugevdab immuunsüsteemi ning võib parandada isegi meeleolu, kuna suurendab serotoniini taset. Kõige parem on camu camut kasutada talvisel gripihooajal organismi tugevdamiseks.
Pulbri asemel kuivatatud marjad
Tervislikuks vahepalaks pista kevadel kotti pakike inka marjadega. Need tugeva hapu maitsega marjad kasvavad Lõuna-Ameerika kõrgetel ning troopilistel aladel. See taim on väga kohanemisvõimeline ning suudab kasvada ka teeäärtel ja tühermaal. Marjade kilohind on teistest kuivatatud marjadest kõrgem, kuna üks inimene suudab päevas korjata kõigest kümme kilo, millest jääb peale kuivatamist alles vaid kaks kilo marju.
Inka marjade valgusisaldus on teistest marjadest kõrgem ning need sisaldavad nii C-vitamiini ja beetakaroteeni kui ka B2 ja B3 vitamiine. C-vitamiin on inka marjadest kergesti kättesaadav, kuna marjades sisalduvad bioflavonoidid aitavad seda lõhustada ja omastada, samuti nõrgestavad bioflavonoidid viiruste toimet kehas. Marjad on kõrge toiteväärtusega ning mõjuvad organismile stressi alandavalt ja üldtugevdavalt, samuti toimivad flavonoidid leebe rahustina.
Koos kevadesse!
Toidulaua rikastamine smuutidega on vaid üks nipp, kuidas kevadise kaamosega võidelda. Abiks on ka värskes õhus viibimine, puhkus arvutist, sõpradega aja veetmine ning piisavas koguses und. Võta aega endale ja naudi seda, kuidas päevad järjest pikenevad.