Võimalus teiseks juuniks pruuniks saada on juba mööda lastud ning aknast välja vaadates ei saagi aru, kas on kevad, suvi või sügis. Küll see päike aga lõpuks välja tuleb – samuti on alati võimalus seda reisilt otsima minna. Seega on naha kaitsmine endiselt aktuaalne – kas aga teadsite, et enamlevinud päikesekreemid kujutavad ohtu korallrahudele? Anthyllise valikus on nüüd veekindlad päikesekreemid, mis on ohutud ka veeorganismidele ning sobivad seega suurepäraselt kõigile loodusesõpradele.
Eelista füüsikalisi blokaatoreid
Päikesekaitsefiltrid jagunevad kaheks – füüsikalised ja keemilised. Füüsikalised blokaatorid on pulbristatud mineraalid, millest tavalisemad on tsinkoksiid ja titaandioksiid. Need blokeerivad UV-kiiri peegeldamise ja hajutamise teel, ei imendu nahka ja jätavad sellele nähtava valkja kihi. Kuna see tundub paljudele ebameeldiv, kasutatakse tavakosmeetikas keemilisi blokaatoreid, mis neelavad UV-kiiri, kuid imenduvad nahka ning ka vereringesse.
Keemiliste blokaatorite hulka kuulub bensoon, millest kasutatakse päikesekreemides peamiselt oksübensooni. See on kasutuses enam kui 3500-s tuntud päikesekaitsetootes üle kogu maailma ja just seda peetakse üheks korallrahude pleekimise põhjuseks.
Mõtle ka ökosüsteemile
Korallirahud on niigi väljasuremisohus ning praegune korallide pleekimise epideemia on maailma ajaloos juba kolmas. Pleekimiseks nimetatakse korall-loomakeste rakkude vaheliste pisiolendite kadumist, mille tagajärjel kaob ka koralli värvierksus. Pikaajalised vaatlused kinnitavad, et korallrahudeni jõuab aastas umbkaudu 14 000 tonni päikesekreemi, millest 1-10% on oksübensoon. Ohuks pole mitte ainult troopilistes meredes ujumine, vaid ka see, kui koju tulles päikesekreemi maha pesed ja see veeringesse satub.
Oksübensoon ei ole ohtlik mitte ainult koralliriffidele, vaid ka teistele mereloomadele, inimestele ning kogu toiduahelale. See imendub läbi naha verre ning häirib hormoonide aktiivsust – näiteks on täheldatud kalade soo muutumist oksübensooniga kokku puutumisel. Just seetõttu on viimastel aastatel hakatud tähelepanu pöörama sellele, et päikesekaitsekreemid ei põhjustaks loomaliikide kadumist. Paljudes turismipiirkondades on päikesekreemide kasutamine kas keelatud või lubatakase kasutada ainult vastavat ökomärgist kandvaid päikesekreeme nagu näiteks Anthyllise uusi tooteid.
Ohutu ja veekindel päikesekaitse
Kõrge päikesekaitse faktoriga SPF50 kreem sobib kasutamiseks lastele ja tundliku nahaga inimestele, päikesega harjunud täiskasvanud võiksid valida keskmise päikesekaitse faktoriga tooted, kas siis SPF20 kreem või klassikalise SPF30 päikesekreemi. Anthyllise füüsikaliste blokaatoritega päikesekreem kaitseb nii UVA- kui UVB-kiirte eest. Kreemi on rikastatud A-vitamiini ning karotenoididerikka buritiõliga, mis annab tootele merevaiguse tooni ja aitab päevitust säilitada. Kuna toode ei sisalda keemilisi päikesekaitsefiltreid, nanoosakesi, parfüüme ega säilitusaineid, sobib see kasutamiseks ka tundlikul ja õrnal nahal.
Nagu looduslikke tooteid ikka, tuleks ka päikesekaitsekreeme enne kasutamist loksutada. Päikesekreem tuleb nahale määrida enne päikese kätte minekut ja seda tasuks päeva jooksul aeg-ajalt värskendada. Kuigi tooted on veekindlad, soovitame neid uuesti nahale kanda peale pikemat (üle 20 minuti) vees viibimist või rätikuga kuivatamist.
Kasutatud materjalid:
http://news.nationalgeographic.com/news/2008/01/080129-sunscreen-coral.html
http://www.marinesafe.org/blog/2016/03/18/sunscreen-pollution/
Kasutatud fotod:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/10/08/16/2D33369000000578-3264637-image-a-11_1444317084693.jpg
https://www.pexels.com/photo/beach-bikini-female-fun-287909/