Hormoonide tasakaalu kehas mõjutavad mitmed tegurid – näiteks haigused, toitumine ja keskkond. Kuna teadus ei ole hormoonide toimet veel täielikult lahti mõtestanud, ei osata hormoonide tasakaalust väljas olemist ravida. Siiski on inimesed aastate jooksul täheldanud, et teatud taimedel, mis mõjutavad üldist tervist ja heaolu, on hormoonidele tasakaalustav toime. Tihti nimetatakse neid adaptogeenideks, sest need aitavad organismil muutustega kohaneda.
Kuidas hormoonid töötavad?
Ajuripats, kilpnääre ja neerupealiste näärmed, naiste munasarjad ning meeste munandid eritavad kõik erineva toimega hormoone. Teatud hormoonide paarid võivad mõjuda nii ühte- kui ka teistmoodi. Näiteks toodavad pankrease beeta-rakud insuliini ning alfa-rakud glükagooni. Insuliin aitab suhkrul imenduda rakkudesse ja maksa, vähendades seeläbi vere glükoosisisaldust. Kui glükoosisisaldus veres muutub liiga madalaks, aktiveerub aga glükagoon. Nagu näha, töötab meie hormonaalne süsteem tagasiside põhimõttel ning erinevate hormoonide vahel peab valitsema tasakaal.
Millised on siis need taimed, mis võivad hormonaalsete häirete puhul kõige enam kasuks tulla?
1. Astragalus (Astragalus spp)
Eesti keeles ka hundihambaks nimetatud taime on traditsioonilises Hiina meditsiinis kasutatud nii südamehaiguste, maksaprobleemide kui ka ülemiste hingamisteede haiguste ja astma korral. Tihti kasutatakse seda ka vananemisvastase ja immuunsust stimuleeriva toime tõttu. Astragaluse hormoone tasakaalustavad omadused võivad aidata reguleerida vererõhku ning veresuhkru taset. Samuti kaitseb astragalus insuliini tootvaid kõhunäärme beetarakke.
2. Ashwagandha (Withania somnifera)
Ashwagandha ehk uimastav juustumari on India ajurveedas populaarne ravimtaim. Ulatuslik toime sisesekretsioonisüsteemile muudab selle suurepäraseks adaptogeeniks. Ashwagandha tasakaalustav mõju puudutab neerupealisi ja kilpnääret. Arvatakse, et sellest võib olla kasu nii kilpnäärme ala- kui ka ületalitluse korral. Ashwagandha võib vähendada stressi, parandada vereringet ja ennetada enneaegset vananemist. Seda peetakse afrodisiaakumiks ja kasutatakse meeste erektsioonihäirete raviks – arvatakse, et see töötab stressitaset leevendades. Sarnane mõju on taimel naistele – see suurendab verevoolu reproduktiivorganitesse. Nagu nimi “somnifera” viitab, parandab taim ka und. Vanematele inimestele avaldab see noorendavat mõju, aidates neil taastada nii füüsilist kui ka elujõudu. Samuti parandab ashwagandha mälu.
3. Maca juur (Lepidium meyenii)
Taime nimetatakse päritolu järgi ka Peruu ženšenniks, kuid see pole tõelise ženšenni sugulane. Juur on väga toitev ning toiduainena kasutusel Andide köögis. Populaarseks on selle teinud aga energiat andev toime, mis pakkus tugevust ja vastupidavust arvatavasti juba inka sõdalastele. Sportlased kasutavad maca juurest tehtud pulbrit vastupidavuse suurendamiseks, kuid maca hormoone tasakaalustav mõju on kasulik just naistele.
Maca võib leevendada nii PMSi kui ka menopausi sümptomeid, näiteks kuumahoogusid ja öist higistamist.
4. Harilik mungapipar (Vitex agnus-castus)
Selle vahemerelise põõsa vilju on pikka aega kasutatud naiste reproduktiivtervise toena. Nagu nimestki näha, kasutati seda alguses munkade libiido vähendamiseks.
Kuid taimel on ka vastupidine mõju, mis ilmselt sõltub kasutatavast kogusest. Seda kasutatakse mitmete terviseprobleemide puhul, mis tekivad naiste hormonaalsest tasakaalustamatusest, näiteks premenstruaalne sündroom, polütsüstilised munasarjad ja menopausiprobleemid.
5. Suma juur (Pfaffia paniculata)
Suma juurt nimetatakse Brasiilia ženšenniks, kuigi see ei ole tõelise ženšenniga seotud. Juure ekstrakt parandab samuti immuunsust ja suurendab tugevust ning jõudlust. Oma päritolumaal on suma juur tuntud kui kõike raviv taim, mida kasutatakse ka üldise toonikuna. See on abiks söögiisu stimuleerimisel ja veresuhkru tasakaalustamisel, samuti kasulik mälule.
Kasutatud materjalid:
http://www.healthy-holistic-living.com/10-herbs-for-adrenal-health.html?t=FM
Kasutatud fotod:
http://www.healthisfood.com/wp-content/uploads/2016/04/1460013240-1061-w-to-balance-hormonal-levels.jpg
http://hallgold.com/Astragalus.jpg
https://i.ytimg.com/vi/FNSCI15XG0M/maxresdefault.jpg
http://www.vegkitchen.com/wp-content/uploads/2013/01/Maca-powder-and-root.jpg
https://australianseed.com/persistent/catalogue_images/products/vitex-agnus-3.jpg
http://www.lostinspaceandtime.net/health/wp-content/uploads/2014/09/picture-01-suma-brazilian-ginseng-root-j.jpg