Ilusat, turvalist ülemaailmset kätehügieeni päeva! Maailmas valitseva pandeemia valguses on hea kätehügieen olulisem kui iialgi varem. Lisaks koroonaviirusele liigub aga ringi ka veel suur-suur hulk muid haiguseid, millest on võimalik hoiduda vaid hoolikalt käsi puhastades.
Näiteks levivad pesemata käte kaudu erinevad soolenakkused, mida võib saada pesemata puu- ja juurviljade söömise või avaliku käimla külastamise tagajärjel. Nii võib inimene nakatuda näiteks düsenteeriasse.
Mustade kätega võib saada ka bakteriaalse toidumürgituse salmonelloosi, mille nakkusallikaks võib olla nii nakatunud inimene kui kana, kalkun, veelind, siga, veis, näriline, koer, kass või mõni muu lemmikloom. Terviseameti andmetel haigestus 2018. aastal Eestis salmonelloosi 323 inimest.
Samuti aitab käte korralik pesemine vältida haigestumist nugiusshaigustesse, mis levivad saastunult toidult ja loomadelt inimesele.
Hea kätehügieen on eluliselt oluline ja seda eriti tänases maailma vallutanud kriisis.
Bio4You Ökopood pakub Flora ökoloogilisi kätedesinfitseerimise geele, mis sisaldavad mahepõllundusest pärit lavendli, eukalüpti, aedtilli ja teepuu eeterlikke õlisid ning taimset alkoholi (60%). Geel on ICEA- ökosertifikaadiga ning dermatoloogiliselt testitud. Kätegeeli ei ole katsetatud loomadel ning see ei sisalda loomseid koostisosi.
Floral on ka spetsiaalne lastele mõeldud kätedesinfitseerimise geel.
Samuti on valikus pisikesed, mõnusalt taskusse mahtuvad kätedesinfitseerimise spreid, mida on mugav ja lihtne igapäevaste tegemiste keskel kasutada.
Kuidas õigesti käsi pesta?
Kordamine on tarkuse ema – vaatame siinkohal uuesti üle Terviseameti juhendi korralikuks, efektiivseks kätepesuks:
- Küüned tuleb lõigata lühikeseks, et vältida parasiidi munade kogunemist küünte alla. Küüsi ei tohi närida;
- Tee käed ja randmed voolava vee all märjaks;
- Doseeri piisavas koguses seepi;
- Hõõru peopesasid vastamisi;
- Hõõru parema käega vasakut käeselga nii, et ka sõrmed üksteisega kontaktis oleksid. Korda sama teise käega;
- Hõõru peopesasid vastamisi harali sõrmedega;
- Hõõru parema käe peopesas vasaku käe sõrmede pealispindu. Korda sama teise käega;
- Hõõru parema käega ringjaid liigutusi tehes vasaku käe pöialt. Korda sama teise käega;
- Hõõru ringjate liigutustega parema käe sõrmeotsi vasakus peopesas. Korda sama teise käega;
- Loputa käed veega;
- Kuivata käed hoolikalt ühekordse paberkäterätikuga;
- Sulge veekraan paberkäterätikuga;
- Kogu kätepesu protseduur võtab aega 40-60 sekundit, mille järel on käed puhtad.
Parim ja ohutuim viis käsi ning elukeskkonda puhtana hoida on ikkagi korralik märg pesu vee ja seebiga.
Desinfitseerimisvahendid küll tapavad viiruseid ja baktereid, kuid ei eemalda neid nahapinnalt. Samuti mõjuvad nad nahale liigse kasutamise korral negatiivselt.
Desinfitseerimisvahendid on mõeldud eriolukordadeks, mil soe vesi ja seep pole käepärast ning ei tohiks kindlasti nn korralikku märga pesu asendada.
Desinfitseerimisvahendid sisaldavad kõrges kontsentratsioonis alkoholi, tavaliselt etanooli ja isopropüülalkoholi. Alkohol küll tapab viirused ja bakterid, kuid liigsel ja hooletul kasutamisel võib põhjustada mürgistust ja naha kuivamist.
Oluline on veel täheldada, et näiteks puhas piiritus ei sobi hästi viiruste ja bakterite tapmiseks, kuna aurustub õhus liialt kiiresti. Kõige efektiivsemalt muudavad viiruse- ja bakteri raku kahjutuks need desinfitseerimisvahendid, mis sisaldavad 60% ulatuses alkoholi.
Lisaks kuivatab ja kahjustab puhas piiritus nahka oluliselt tugevamalt kui 60% alkoholisisaldusega desovahend.
Teadmiseks teadusehuvilistele: alkohol denatureerib ehk “võtab lahti” ja “lülitab välja” viiruste ja bakterite valgud. Valgud nö keerduvad lahti ja kleepuvad omavahel kokku, tuues kaasa mikroorganismi surma.
Võimaluse korral tuleks igapäevases kasutamises eelistada desinfitseerivaid kätegeele, mitte spreisid. Sprei vedelik paiskub õhku ning võib juhtuda, et seda hingatakse sisse. Geelid sisaldavad lisaks alkoholile ka käenahka niisutavaid ja hooldavaid koostisosi.
Olge terved!
Allikad:
https://forte.delfi.ee/news/teadus/koroonahirm-kas-viin-tapab-viirust-millega-ikkagi-kasi-puhastada?id=89261029
Terviseamet: Desoainete liigkasutamine võib tekitada mürgistusi
https://alkeemia.delfi.ee/tervis/tervisemured/nahaarst-jagab-soovitusi-kuidas-valtida-kaenaha-kuivust?id=89466165
https://www.terviseamet.ee/et/uudised/korralik-katehugieen-kaitseb-tervist