MIS ON SULFITID?
Sulfitid on väävliühendid, mida kasutatakse bakterite vohamise tõkestamiseks, veini puhul ka veini stabiliseerimiseks ja värvi säilitamiseks. Sulfiteid pannakse veini valmistamisel nii värsketele marjadele, käärivale massile kui ka valminud veinile. Naturaalsel kujul tekib veidi sulfiteid viinamarjade käärimise käigus. Iga kääritamine genereerib sulfiteid, ka leivategu ja õllevalmistamine näiteks. Sulfititevaba vein tähendab seda, et sulfiteid ei ole veiniteo käigus juurde lisatud (või on nende sisaldus minimaalne).
Toidus sisaldub sulfiteid tihti kordades rohkem kui veinis. Enamik tarbijatest seda lihtsalt ei tea. Näiteks kuivatatud puuviljad, pakendatud lihad, sügavkülmutatud tooted, eelküpsetatud taignad, puuviljakontsentraadist valmistatud mahlad, moosid, konservid, külmutatud krevetid. Need toiduained võivad sisaldada sulfiteid kuni 10 korda rohkem kui vein. Pakendil märgitakse väävliühendid märkega E220 (kasutatud gaasi kujul) või E221 ja E228 (kasutatud väävlisoolasid).
Enne pudeldamist veinile lisatavate sulfitite kogus sõltub veini ph-tasemest, alkoholi kangusest ja suhkrusisaldusest. Punased veinid on tänu parkainetele iseenesest stabiilsemad. Valgetesse läheb rohkem sulfiteid. Kõige enam leidub neid aga dessertveinides.
Sulfitite paljusus võib tekitada organismis astmale sarnaseid reaktsioone, näiteks köha ja hingamisraskusi. Harva on veinijoojatel ette tulnud kõrvetisi ja punetavat kehalöövet. Veinijoomisele järgnev peavalu võib olla osaliselt seotud sulfitite rohkusega veinis, kuid pigem võib see sõltuda joodud veinikogusest. Väävliühendid mõjutavad ka seedeprotsesse ning takistavad B1 vitamiini ja mõningate aminohapete imendumist. Nad mõjuvad halvasti söögitorule ja on ärritavad seedeaparaadile. WHO soovitab hoiduda väävliühendite tarbimisest toidu ja joogiga rohkem kui 0,7mg/ kg kehakaalu kohta. 70kg inimene ei tohiks saada rohkem kui 49mg väävliühendeid päevas. Sellise koguse võib saada 0,5 liitrist ökoveinist või 0,33 liitrist tavaveinist (toitu arvestamata).
KAS ÖKOVEINIS VÕIB OLLA SULFITEID?
Sulfitite hulk oleneb peamiselt sellest, kui palju on veiniteo käigus sulfiteid lisatud. Biomärk ei pane paika sulfitite määra, vaid tõendab, et vein on tehtud maheviinamarjadest. Ökovein tehakse maheviinamarjadest, tavavein mitte-mahekasvatuse ehk tavapõllunduse viinamarjadest. Nii öko- kui tavaveine saab toota kas sulfititeid lisades või neid lisamata.
Seega ökovein ei tähenda sulfitite vaba veini, vaid seda, et viinamarjad kasvasid puhtas looduses, biodünaamilises istanduses, kus mullas tegutsevad vihmaussid ja õhus lendavad mesilased. Maheviinamarju ei pritsita kemikaalidega ega kasutata umbrohutõrjevahendeid. Tootmisprotsess tuleb igal aastal uuesti dokumenteerida. Mahemärgi saamiseks tuleb viinamarjad ja vein kord aastas sertifitseerida – et tõendada viinamarjade looduslik kasvatusviis ja veini näitajate vastavus normidele.
Tavaveini ja ökoveini peamine erisus on seega viinamarjade kasvatusviis. Paraku on viinamarjad ühed enam pritsitud ja töödeldud viljad. Lühidalt on nende väetamise ja tõrje tsükkel järgmine: kevadel tehakse 2 korda umbrohutõrjet ja maikuust augustini tehakse mitu korda putukatõrjet. Kuu aega enne korjet tehakse hallitusetõrjet. Peale viinamarjade korjamist tehakse maapinna keemilist väetamist. Paljud kasutatavad ained on nii mürgised, et nende käitlemisel on nõutud eriülikond, mask ja vastav väljaõpe. Tarbijakaitse organisatsioonid on leidnud ühestainsast viinamarjast rohkem kui 15 erinevat pestitsiidi jääki!
KAS ÖKOVEINIS ON SAMAPALJU SULFITEID KUI TAVAVEINIS?
Võrreldes tavaveiniga on ökoloogilises veinis lubatud sulfitite määr madalam.
Seaduse kohaselt peab panema pudelile märke “sisaldab sulfiteid”, kui sulfitite sisaldus liitris ületab 10 mg. Märgi “ei sisalda sulfiteid” tohib panna, kui sulfiteid on lisatud vähem kui 10mg/liitri kohta.
Biosertifikaadiga vein ei tohi sisaldada sulfiteid rohkem kui 100mg/ l punase veini puhul ja 150mg/ l valge veini puhul.
Tavavein võib sisaldada sulfiteid 150mg/ l punase veini puhul ja 200mg/ l valge veini puhul.
Sulfititevaba vein ei tohi sisaldada sulfiteid rohkem kui 10mg/ l kohta.
Veinid, millele ei ole ÜLDSE sulfiteid lisatud
Hetkel puudub alajaotus veinidele, mis on saanud “sulfititevaba” märgistuse. Nende hulgas võib olla veine, millele on lisatud sulfiteid täpselt 10mg/l kohta ja neid, kuhu on sulfiteid lisatud 5-6mg/ l kohta. Eksisteerib ka veine, millele ei ole ÜLDSE sulfiteid lisatud (neid on tekkinud vaid minimaalselt naturaalse käärimise käigus).
Tootjad, kes ei lisa ÜLDSE sulfiteid, soovivad enamasti oma toodete tippkvaliteeti kuidagi esile tuua. Selleks kasutatakse tavaliselt mingit tunnustatud kontrollsüsteemi – näiteks sõltumatute laboritestide näol. Näiteks Arcania veinide nonso ( “no solfiti”) liin on valmistatud ilma ühtegi milligrammi sulfiteid lisamata ja valmis veinile tehakse regulaarselt kontrollteste.
KUIDAS SULFITITE VABA VEINI TEHA SAAB?
Sulfititevaba veini tegemiseks on oluline, et viinamarjad oleks kasvatatud rangeid reegleid jälgides. Istanduses tuleb limiteerida väävli ja vaseühendite kasutamist ja viinamarjad tuleb korjata käsitsi ja töödelda kohe, et vältida seente ja hallituse arenemist. Fermenteerimise ajal ei tohi lisada suhkrut, ensüüme, happeid, tanniine, vett. Veini tuleb kääritada naturaalselt.
Sulfititevabad veinid on lühema säilivusajaga. Üldjuhul tuleb valge vein ära tarvitada 1 aasta jooksul ja punane vein 2 aasta jooksul alates valmistamisest.
ÜLLATUS – KÕIK VEINID EI SOBIGI TAIMETOITLASTELE JA VEGAN-itele
Paljud veiniarmastajad ei tea, et tavalise veini selgitamiseks kasutatakse sageli loomseid koostisaineid. Naturaalsel kujul on vein kergelt häguse ja mitteläbipaistva välimusega. Selgitamiseks kasutatakse aineid, mis aitavad tahketel jääkosakestel settida ja veinil selgineda.
Enamasti kasutatakse kas munavalget, kalapõiest või loomakontidest saadud vedelikku, želatiini, kaseiini (piimavalk) või albumiini (munavalk). Biomärgistusega veinide selgitamisel ei ole loomsete koostisainete kasutamine lubatud. Kasutatakse mineraalset päritolu aineid nagu bentoniit (ülipeen vulkaaniline savi) või ränidioksiidist saadud ainet.
Kust sulfititevabasid veine osta saab?
Bio4you ökopoodidest on alates detsembrist võimalik osta 3 erinevat sulfititevaba veini. Tegemist on Itaalia veinimõisa Arcania ökoloogiliste punaste kvaliteetveinidega, kuhu pole sulfiteid lisatud. Veinid on valmistatud käsitsi valitud parimatest viinamarjakobaratest ja laageradatud tammevaatides. Valikus on Tricanus, Merlot ja Refosco.
Leia siit:
http://www.bio4you.eu/et/toiduained/1919-vein-punane-sulfitite-vaba-tricanus-750ml-itaalia-arcania.html
http://www.bio4you.eu/et/toiduained/1918-vein-punane-sulfitite-vaba-merlot-750ml-itaalia-arcania.html
http://www.bio4you.eu/et/toiduained/1917-vein-punane-no-sulfite-refosco-750ml-itaalia-arcania.html
Viited matrejalidele:
http://www.osvaldomurri.it/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=27&Itemid=60
http://www.castellodiarcano.it/Blog/Vini-senza-solfiti-Sono-davvero-senza-solfiti
http://www.vine.ee/?mid=79&id=535
www.abouttimemagazine.co.uk
http://www.crazytownblog.com/crazytown/2012/09/unwined.html
www.lehighvalleymarketplace.com
www.traduzioniclick.com
www.hinsdalecellars.com