Paljudel meist juba on mõni äge klaasist või terasest pudel, mis leiab igapäevast kasutust. Samas on palju ka inimesi, kes taaskasutavad näiteks poest ostetud tavalist plastikpudelit uuesti ja uuesti. Miks on see halb ja miks sa seda tegema kindlasti ei peaks?
Esiteks – ühekordse plastiku kasutamise probleem maailmas on üüratu. Väga palju ostetakse igapäevaselt just ühekordseid plastikpudeleid – Ameerika Ühendriikides ostetakse ca 50 miljardit plastikpudelit aastas, aga umbes 90% neist ei jõua taaskasutusse. Palju sellest lõpetab ookeanides ja looduses üleüldiselt. Kusjuures, nii palju plastikut jõuab ookeanidesse, et umbes 100 miljonit merelooma sureb igal aastal selle tõttu.
Siin ongi koht, kus saab iga inimene midagi ise ära teha. Absoluutselt iga väike samm loeb! Taaskasutatav joogipudel on suurepärane investeering, sest see kestab aastaid kui mitte aastakümneid isegi, ei sisalda kahjulikke aineid (sellest pisut rohkem allpool) ning on väga-väga stiilne!
Plastikpudeli kahjulikkusest
Põhiprobleem plastikpudelitega on see, et sa põhimõtteliselt mürgitad ennast kemikaalidega, mis eralduvad plastikust. Iga kord, kui sa jood plastikpudelist, riskid kemikaalide tarbimisega, sest kui vesi pudelis piisavalt kaua seisab, hakkavad plastikust eralduma kemikaalid ning see läheb kõik otse sinna samasse vette, mis pudelis joomist ootab. Loomulikult on see kõik silmale nähtamatu ning seetõttu ei pruugi me sellele isegi mõelda. Pane tähele! Eriti ohtlik on juua plastikpudelitest, mis on olnud sooja käes või olnud päikese käes. Kuigi paljud tootjad müüvad BPA (Bisfenool-A on tööstuslik kemikaal, mida on alates 1960. aastatest kerg- ja kõvaplastide tootmisel kasutatud) vabu pudeleid, ei pruugi see siiski veel tähendada, et tegemist on ohutu tootega. Paljudes pudelites kasutatakse aga BPA asemel BPSi, mis on BPAga üsna sarnane. Seni on aga BPSi mõju inimesele väga vähe uuritud, sest see ühend võeti tarbekaupades kasutusele vähem kui kümmekond aastat tagasi. Kuid BPSi keemilise koostise sarnasus BPAga on piisav põhjus, et kahtlustada ka seda kemikaali võimalikus östrogeenide ehk naissuguhormoonide toime matkimises (mis on BPA puhul juba kinnitust leidnud), ütleb Texase ülikooli biokeemik Cheryl Watson.
Bambus toidunõudes?
Populaarne alternatiiv on siiani olnud ka bambusest toidunõud – kohvitopsid, noad-kahvlid-lusikad, taldrikud jpm. Sisaldavad need nõud suures osas biolagunevat bambuskiudu, millest tehakse nö bambusplasti. Küll aga ole ettevaatlik – alates 2021. aastast on bambusnõud Euroopa Liidus keelatud.
Bambus-plast esemeid pole mitte ainult nõuetele mittevastavad, neid seostatakse ka otsese ohuga tervisele. Viimase kolme aasta jooksul on bambus-melamiin toodetega seoses esitatud umbes 70 ohuteadet läbi toidu ja sööda kiirhoiatussüsteemi (RASFF), kus laboratoorselt on kinnitatud melamiini või formaldehüüdi migratsiooni piirnormide ulatuslikud ületused (ulatudes isegi kuni 30 korda üle piirnormi). Melamiini seostatakse neerukahjustustega ning formaldehüüdile on omistatud kantserogeenne toime (ninaneeluvähk, leukeemia).
Seega tuleb bambust (ja teisi samalaadseid täiteaineid) sisaldavate toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastesemete edasine käitlemine Eestis ja Euroopa Liidu teistes liikmesriikides peatada. Rohkem infot leiate Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehelt.
Mis on parim ning tervist mittekahjustav alternatiiv?
Roostevabast terasest lekkekindlad vaakumisolatsiooniga pudelid! Kahe käega oleme nende poolt. Aga miks? Roostevabast terasest taaskasutatavad pudelid on BPA- ja ftalaatide vabad. Pudeli välispind ei jahene ega kuumene, mistõttu on neid on väga mugav kotis kaasa võtta. Juues ei ole mitte mingit kõrvalmaitset ning suurim pluss tarbija jaoks on ilmselt see, et meie pudelid hoiavad joogid kuumana kuni 12 tundi ja külmana lausa kuni 24 tundi!
Roostevabast terasest pudelite ja toidutermoste valik Bio4You ökopoodides
Uudistootena tutvustame Prantsuse firma Qwetch tooteid, mis on miljonite lemmik üle kogu maailma! Qwetch valikust leiad nii toidutermosed, teetermosed, termospudelid ja isegi ka topeltseinaga superägeda klaasist pudeli. Qwetch on lausa pudelite standardi samm kõrgemale viinud, sest nende valikus on ka disainpudelid, mille hulgast leiab igale maitsele midagi.
Teetermoste sees on kaks filtrit, mille abil on mugav teed valmistada ja kaasa võtta. Kui filter seest ära võtta, saab seda loomulikult ka vee jms külmade jookide jaoks kasutada.
Termospudeleid on nii ühevärvilisi pastelsetes toonides, rose gold metalset ja ka disainerpudeleid, nagu eelnevalt juba mainitud sai. Eelistad suvist lilledega pudelit või hoopis meresinist triipudega pudelit? Ehk hoopis igatsed puiduimitatsiooni? Kõik on olemas!
Üks ägedamaid võibolla on topeltseinaga klaaspudel, kus on kaasas ka filter näiteks tee või marjade vms jaoks. Kui otsid efektset pudelit, siis siin see on!
Väikesi planeedile kasulikke samme on teha lihtne ning alati ei pea kogu maailma korraga muutma hakkama. Üks samm korraga – juba see on hiiglaslik heategu! ♡
Kasutatud allikad:
https://tervis.postimees.ee/2810228/bpa-vaba-ei-pruugi-tahendada-ohutut
https://www.pakendikeskus.ee/uudised/post/mis-on-bpa/
https://chemicalsinourlife.echa.europa.eu/et/chemicals-in-plastic-products
https://softeningwater.com/plastic-water-bottle-alternatives/
https://blog.gopurepod.com/news-research/the-primary-dangers-of-plastic-bottled-water/