Elame ajal, mil plastik on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Paraku on liigne plastiku kasutamine saanud suureks keskkonnaprobleemiks, kuna paljud sellest valmistatud tooted satuvad loodusesse ja põhjustavad reostust ning kahjustavad loomade ja ökosüsteemide tervist. Õnneks on meil võimalus astuda plastikuvaba eluviisi poole ning anda oma panus keskkonnasõbralikuma tuleviku loomisse. Selles postituses uurime, kuidas plastik kurnab meie planeeti ning tutvustame sellele probleemile alternatiive.
Mis on plastikuvaba juuli?
Plastikuvaba juuli on suurepärane võimalus astuda esimene samm plastikuvaba elu poole. See on kuu, mil võtame endale väljakutse vähendada oma igapäevast plastikutarbimist ja leida paremaid alternatiive. Siin on mõned juhised ja nipid, kuidas elada plastikuvaba elu ning aidata kaasa puhtamale ja jätkusuutlikumale maailmale.
Plastiku kurnav mõju:
↠ Pika lagunemisaja tagajärjed: Enamik plastikust toodetest, mida tänapäeval kasutame, lagunevad väga aeglaselt. Mõned plastikuliigid võivad kuluda sadu aastaid, et täielikult laguneda. See tähendab, et suur osa kasutatud plastikust koguneb prügimägedele või satub ookeanidesse, põhjustades keskkonnareostust ja ohustades elusorganisme.
↠ Loomade ja mereelustiku ohustamine: Plastikreostus on üks suurimaid ohtusid loomadele ja mereelustikule. Kalas ja muud mere-elukad võivad ekslikult plastikut toiduks pidada, mis võib põhjustada nende lämbumist või seedetrakti häireid. Lisaks sisaldavad paljud plastiktooted ohtlikke kemikaale, mis võivad jõuda toiduahelasse ja kahjustada ökosüsteeme.
↠ Jäätmete mõju keskkonnale: Plastiktoodete tootmine nõuab suures koguses ressursse, sealhulgas naftat ja vett. Plastikust pakendid moodustavad suure osa meie jäätmetest ning nende kõrvaldamine võib põhjustada metsade raadamist ja saastunud pinnase ning põhjavee tekkimist.
Alternatiivid plastikule:
↠ Taaskasutatavad materjalid: Üks parimaid viise plastikuprobleemiga võitlemiseks on asendada ühekordselt kasutatavad plastiktooted taaskasutatavate materjalidega. Näiteks saab kasutada roostevabast terasest või klaasist joogitopse, bambusest kõrsi, riidest kotte ja puuvillast salvrätikuid.
↠ Biolagunevad materjalid: Biolagunevad materjalid on suurepärane alternatiiv traditsioonilisele plastikule. Need materjalid lagunevad looduses kiiremini, põhjustamata sama ulatuslikku keskkonnakahju. Näiteks on olemas biolagunevad plastikud, mis on valmistatud taimsetest materjalidest, nagu maisitärklis või suhkruroog.
↠ Pakendivabad lahendused: Pakendivaba elustiili edendamine on veel üks võimalus plastiku kasutamise vähendamiseks. Ostke lahtist toitu taaskasutatavatesse anumatesse, kasutage tahkeid šampoone ja hügieenitooteid, mis ei vaja ümbrispakendeid, ning vältige ülepakendatud tooteid.
↠ Ringmajandus ja ümbertöötlemine: Ringmajanduse põhimõtete rakendamine aitab vähendada plastikujäätmete hulka. Toetage ettevõtteid, mis kasutavad ümbertöödeldud plastikut toodete valmistamisel ning osalege kohalikes ümbertöötlemisprogrammides ja -algatustes.
↠ Haridus ja teadlikkuse tõstmine: Üks olulisemaid samme plastikuprobleemiga võitlemisel on inimeste teadlikkuse tõstmine. Haridusprogrammid, teavituskampaaniad ja sotsiaalmeedia võivad mängida olulist rolli plastikureostuse tagajärgede teadvustamisel ning alternatiivsete valikute tutvustamisel.
Plastikuprobleem mõjutab meie planeeti tõsiselt, kuid meil on võimalus astuda samme selle lahendamiseks. Alternatiivid, nagu taaskasutatavad materjalid, biolagunevad tooted, pakendivabad lahendused, ringmajandus ja teadlikkuse tõstmine, aitavad vähendada meie plastikutarbimist ning kaitsta keskkonda. Oluline on teha teadlikke valikuid igapäevaelus ja innustada teisi järgima plastikuvaba eluviisi. Ühendades jõud, saame luua puhtama ja säästlikuma tuleviku meie planeedile ja järeltulevatele põlvkondadele.
Plastikuvabad alternatiivid Bio4You ökopoes, millele juulis pilk peale visata
Hiljuni sai meie veebipoes valmis Zero Waste ehk nullkulu kategooria, mille alt leiad ligi 200 erinevat suurepärast toodet. Selle suve parimad valikud on:
- Korduskasutatavad meigieemalduspadjad, 4+2 tk. Komplektis on kaks 3-kihilist (9 cm läbimõõduga) ja neli 2-kihilist (7 cm läbimõõduga) pestavat, orgaanilisest puuvillasest fliisist meigipatja. Orgaaniline puuvill on kasvatatud ilma mürgiste kemikaalide ja sünteetiliste väetisteta. Pese 60°C juures. Ära kasuta pesupehmendajat. Pesus tõmbab 5% kokku.
- Klaasist, topeltseinaga joogipudel, 430 ml. Kahe filtriga, lekkekindel, vaakumisolatsiooniga, BPA-vaba topeltseinaga klaasist joogipudel. Sobib nii kuuma kui ka külma joogi jaoks.
- Roostevabast terasest joogikõrred, painutatud ja sirged. Sel suvel pista kotti enda metallkõrs või kõrred! Ühe kõrre hind on püsikliendile vaid 1,66 € ning saad seda kasutada pikki-pikki aastaid.
- Tahke dušiseep magnoonia ja mandliõliga, 100 g. Puhastab nahka õrna vahuga. Mikroplastivaba, silikooni, mineraalõli, PEG-ainete ja SLES-i vaba. Dermatoloogiliselt testitud. Sobilik veganitele. 1 seep võrdub kolme 250 ml dušigeeliga. Pista kotti, kui lähed festivalile, reisile, vanaema suvemajja või näiteks jõusaali.
- Taastäidetavad meigipaletid, erinevad. Paletti saad valida täpselt endale meelepärased põsepunad, kontuurimispuudrid, lauvärvid ja särapuudrid. Valik on suur ning sobiva toote leiad endale igaljuhul!
Kogu zero waste kategooriat näed meie veebipoest SIIT. Pea aga meeles, et ka näiteks klaasist pudelites olevad tooted (nt maapähklivõi ja kikerherned) on oma olemuselt samuti zero waste. Kategooria alla oleme koodanud vaid kõige erilisemad tooted.